Štíhlejšia postava a viac vitality: Prečistite črevá vhodnými potravinami

Fazuľa

thinkstockphotos.com

Tráviace problémy patria medzi ťažkosti, ktoré nás trápia pomerne často. Hlavnou príčinou týchto neduhov sú nesprávne stravovacie návyky. Často prijímame priveľa ťažko stráviteľných jedál, a naopak, chýba nám napríklad vláknina.

Niekedy však stačí spraviť len pár drobných zmien v jedálničku a a môžete zahnať aj väčšie zažívacie problémy. Keď si prečistíte hrubé črevo, budete sa cítiť plní síl, zdravší a ľahší.

Dočkáte sa lepšieho trávenia aj nižšej hmotnosti

Zanesené črevo, ktoré obsahuje zvyšky potravy, sa stáva vhodným prostredím na množenie baktérií, choroboplodných zárodkov i parazitov. Pomalé trávenie spôsobuje nepríjemné zápchy a kvôli nim ostávajú nestrávené časti potravy dlhšiu dobu v tráviacom systéme. Tak sa zvyšuje hladina toxínov v krvi, keďže sa rovnako ako živiny dostávajú cez stenu čriev do krvného obehu. Naopak, prečistené hrubé črevo je ideálnym prostriedkom na plnohodnotné vstrebávanie potrebných živín. Navyše, nestrávené zvyšky potravy budú prechádzať tráviacim systémom oveľa jednoduchšie.

Ak nie ste spokojní so svojou hmotnosťou, vyskúšajte zbaviť vaše črevá nečistôt. Viditeľne schudnete a váš organizmus sa naštartuje. Takýto stav nezaťaženého trávenia sa vám určite zapáči, takže sa aj do budúcna spokojne zameriate na vhodnú stravu.


Mohlo by vás zaujať: Schudnite z brucha aj iných partií: Stačí dodržať niekoľko jednoduchých zásad


Čisté črevá = viac energie a lepšia koncentrácia

Pravidelné zbavovanie sa toxínov z organizmu znamená, že vaše telo sústredí energiu do iných častí tela, vďaka čomu sa cítite vitálnejšie a plní energie. Strava chudobná na vitamíny pri neefektívnom vstrebávaní živín môže spôsobiť problémy so sústredením či iné zdravotné ťažkosti. Aj keď zdravú stravu konzumujete, telo z nej kvôli zaneseným črevám nedokáže vyťažiť maximum. Vtedy ani ďalšie biologické procesy v tele nefungujú správne.

Zníženie rizika rakoviny hrubého čreva

Celým tráviacim traktom a pečeňou prejde každý toxín, ktorý zjete či vypijete. Keď sa v čreve usadzujú, spôsobujú ťažkosti vo forme polypov, cýst i rakovinových zárodkov v hrubom čreve aj v celom tráviacom trakte.


Mohlo by vás zaujať: Potláčajú chuť na jedlo a urýchľujú trávenie: Schudnite s týmito potravinami


Na vyčistenie hrubého čreva by ste mali jesť tieto potraviny:

  • Hrach, šošovica

Hrach, šošovica aj iné strukoviny sú pri čistení hrubého čreva veľmi efektívne, veď patria k najbohatším zdrojom vlákniny na svete. A ich zahrniete do svojej stravy, dokážete tak denne zvýšiť príjem vlákniny o 8-11 gramov. Nevraviac o množstve vitamínov, minerálov a iných živín, ktoré obsahujú. Podporuje teda nielen zdravé trávenie a pomáha budovať lepší imunitný systém.

  • Listová zelenina

Listová zelenina je známa vysokým obsahom chlorofylu, ktorý napomáha zdravému tráveniu a čistí hrubé črevo. Chlorofyl sa dokáže prilepiť na vnútornú stenu v hrubom čreve a tým spomaľuje rast škodlivých baktérií. Zároveň rýchlejšie odstraňuje z čreva hlieny a hnijúce baktérie.


Mohlo by vás zaujať: Máte časté zdravotné problémy? Príčinou môže byť prekyslenie organizmu!


  • Cesnak

Všestranný cesnak sa tiež radí k pomocníkom pri čistení hrubého čreva. Účinne odstraňuje patogény, toxíny aj parazity z tráviaceho traktu. Pomáha tiež z čriev nestrávené zvyšky potravín a zvyšuje vstrebávanie potrebných živín.

  • Jablká

Jablká sa pýšia naozaj vysokým obsahom vlákniny. Sú bohaté na pektíny, ktoré pôsobia vnútri čreva ako zhusťovacia zložka. Pri užívaní jabĺk v pravidelných dávkach si znížite hladinu toxínov v hrubom čreve a zároveň spevníte jeho steny. Ak máte problém s pravidelnou stolicou, jedno jablko denne je to, čo potrebujete.

  • Ľanové semienka

Tieto semienka napomáhajú zdravému tráveniu a účinne prečisťujú hrubé črevo vďaka obsahu tukov a vlákniny. Omega-3 mastné kyseliny znižujú zápaly a spevňujú bunkové steny. Semienka obsahujú rozpustnú vlákninu, ktorá zabezpečuje správne tráviace procesy.


Ktoré zo spomínaných potravín vám pri tráviacich problémoch pomohli najviac? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame