Stravovanie bez mäsa: Nový životný štýl či len návrat k minulosti?

Zelenina

thinkstockphotos.com

V tomto období sa čím ďalej viac stretávame s ľuďmi, ktorých stravovanie sa odlišuje od našich zaužívaných tradícií. Namiesto kuracieho vývaru a vysmážaného rezňa s majonézovým šalátom uprednostňujú rastlinnú stravu či už čerstvú, alebo tepelne upravenú. Dôvody k zmene jedálnička sú rôzne. Etické, ekologické, ale tie najzásadnejšie sú práve zdravotné. Táto zmena v stravovaní nie je len fenoménom mladých ľudí, ale čoraz viac aj strednej či staršej generácie.

Zdravší bez mäsa?

Nejde o žiadnu diétu, ale o zmenu životného štýlu. Vegetariánstvo sa zameriava na starostlivosť o zdravie, výživu, pohyb, telesnú hygienu a psychohygienu. Ide o kombináciu životosprávy s úctou k zvieratám. Dôvodov na zmenu svojich stravovacích návykov je hneď niekoľko. Ten najdôležitejší je zrejme zdravie. Podľa mnohých vedeckých výskumov obmedzenie alebo úplné vynechanie mäsa z jedálnička znižuje riziko:

  • hypertenzie
  • kardiovaskulárnych ochorení
  • diabetes mellitus 2.typu
  • rakoviny konečníka a hrubého čreva
  • rakoviny prostaty

Samotná anatómia ľudského tela nie je prispôsobená na trávenie mäsa. Naše očné zuby nie sú zďaleka také ostré ako hryzáky mäsožravcov. Práve zuby pomáhajú mäsožravcom pri love. Bez pomoci nástrojov by sme my, ľudia, žiadne zviera našimi ústami neulovili. Ďalším zásadným rozdielom medzi nami a mäsožravcami je dĺžka tráviacej sústavy. Tá ich je omnoho kratšia ako tá naša, preto výlučky z mäsitej potravy v našich črevách niekoľkokrát prehnívajú, a až po dlhšom čase sa dostávajú von z tela.

Environmentálny dôvod je tiež veľmi závažný, pretože pri chove zvierat sa vytvorí obrovské znečistenie. Podmienky, v ktorých sú často tieto zvieratá chované a zabíjané sú tiež jedným z dôvodov, pre ktoré ľudia začnú mäso odmietať.

Ak sa však rozhodnete pre vegetariánstvo,vegánstvo či dokonca vitariánstvo, musíte zabezpečiť dostatočný príjem živín, ktoré sa vyskytujú prevažne v mäse a potravinách zo živočíšnych zdrojov – ide o železo, vápnik, zinok, vitamín D, vitamín B12 či selén. Čím obmedzenejší spôsob stravy zvolíte, tým premyslenejšie musíte hľadať zdroje týchto látok.


Mohlo by vás zaujať: Jedálniček podľa krvnej skupiny: Čo by ste si mali pravidelne dopriať práve vy?


Vegáni si poradia aj bez mlieka či syrov

Ľudia, ktorí sa nazývajú vegánmi odmietajú konzumovať akékoľvek živočíšne produkty. Často je vegánstvo radené medzi druh vegetariánstva. Vegáni jedia len rastlinnú stravu. Môžu si ju tepelne upravovať alebo konzumovať čerstvú. Dnes je trh s potravinami taký rozšírený, že existuje veľa náhrad, ktoré môžete používať pri príprave vašich pokrmov a nebudete ukrátení ani o lahodnú chuť syra či mlieka. Syry sú nahrádzané tofu syrom, ktorý je vyrobený zo sóje. Veľmi chutný je aj tempeh alebo syry z kešu orieškov, či mozarella pre vegánov, ktorú si viete vyrobiť aj doma. Receptov na prípravu skvelých vegánskych pochúťok nájdete na internete veľké množstvo. Stačí sa len začítať. Je však dôležité dostatočne nahrádzať proteíny, ktoré obsahuje práve mäso či mliečne výrobky alebo vajcia. Veľmi vhodná je pohánka, chia semená, quinoa, konopné semená.


Mohlo by vás zaujať: Trend zdravotnej hladovky sa vracia: Aký vplyv má na vaše telo?


Vitariánstvo nie je pre každého

Spôsob života, ktorý spoločenstvo vitariánov uprednostňuje je existencia a bytie zo surovej bylinnej stravy. Neobsahuje žiadne živočíšne produkty a patrí medzi najvyšší stupeň symbiózy s prírodou. Dostať do tela potrebné množstvo minerálov či proteínov je však pomerne náročné a vyžaduje určité štúdium. Často ho sprevádzajú recepty, pri ktorých sa využívajú odšťavovače alebo mixéry. Medzi najobľúbenejšie a najjednoduchšie recepty určite patria smooothie. Môžete pomixovať rôzne druhy ovocia a zeleniny a urobiť si tak chutný drink, ktorý osvieži telo aj dušu. Zároveň sa odporúča piť každé ráno ovocné alebo zeleninové smoothie pre naštartovanie trávenia ako vitamínová bomba pre telo. Môže pomôcť pri rôznych ochoreniach, v čase chrípky pomôže zvýšiť imunitu, využíva sa tiež pri hypertenzii, detoxikácii, ale aj pri tráviacich ťažkostiach. Pokojne si ho dožičte, aj keď vás inak vitariánsky spôsob stravovania až tak neláka.


Vyskúšali ste už stravovanie bez mäsa? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Adriána Antolová
Odporúčame