Stravujte sa podľa typu vašej postavy: Schudnete a budete sa cítiť lepšie

Žena

thinkstockphotos.com

Väčšina z nás sa nad typom svojej postavy bližšie zamýšľa práve vtedy, keď sa snaží nájsť ideálne oblečenie, ktoré by malo zakryť, čo treba a zvýrazniť, čo je pekné. Vedeli ste však, že tvar postavy o vás napovie oveľa viac? Dokážete podľa neho zistiť napríklad to, ako váš organizmus reaguje na potraviny a na základe toho zistiť, ktorým potravinám je lepšie sa vyhnúť a ktoré si, naopak, dopriať.

Vo všeobecnosti sa dajú postavy rozdeliť do štyroch skupín:

  • Typ jablko – typické je väčšie poprsie, oblasť brucha a bokov, avšak štíhle nohy.
  • Typ hruška – spoznáte ju vďaka užším ramenám, aj oblasti brucha, širším bokom, stehnám a zadku.
  • Typ presýpacích hodín – má užší driek, širšie ramená a oblasť bokov, tenšie nohy.
  • Typ pravítko – rovnako úzka postava od ramien až po nohy.

Každý z týchto typov sa odlišuje tým, akým spôsobom sa ukladajú tukové zásoby. Najproblematickejšie sú zväčša prvé dva typy postavy – jablko a hruška. Ak sa začnete však stravovať podľa toho, aký tvar má tá vaša, môžete docieliť, že jemné nedokonalosti zmiznú a vy sa budete cítiť lepšie a sebavedomejšie ako kedykoľvek predtým. Ako príjemný bonus môžete pripočítať aj zlepšenie kondície a zisk energie.


Mohlo by vás zaujímať: Vytŕčajúce kosti aj plné tvary: V ktorom období bola ideálom tá vaša postava?


Typ jablko

Pre organizmus tohto typu postavy je typická zvýšená hladina androgénneho hormónu a teda viditeľné ukladanie tuku v oblasti brucha a celkovo širšia stavba vrchnej časti tela. Väčšia vrstva tuku v oblasti brucha je spojená s niekoľkými zdravotnými hrozbami, medzi ktoré patrí napríklad zvýšené riziko vzniku srdcových chorôb či cukrovky. Dobrou správou ale je, že brušný tuk sa odbúrava ľahšie a rýchlejšie, než tuk uložený v oblasti zadku a stehien. Pre zrýchlenie metabolizmu je vhodná úprava stravy.

  • Ako upraviť stravu?

Ak teda patríte k ľuďom s postavou v tvare jablka, mali by ste si osvojiť jedálniček s rovnomerným rozložením makroživín v tomto pomere: 30 percent sacharidov, 35 percent bielkovín a 35 percent tuku. Zamerajte sa najmä na prijatie kvalitných bielkovín v kombinácii so zeleninou a dostatočným množstvom zdravých tukov. Sacharidy dopĺňajte výlučne vo forme ovocia. Sladkostiam a potravinám s vysokým obsahom rafinovaných cukrov sa radšej vyhýbajte, rovnako tak i nezdravým mastným jedlám ako sú čipsy či fast-foodová strava. 


Mohlo by vás zaujímať: Krásna postava celý život: Japonci vedia, ako na to – odhaľte ich tajomstvo!


Typ hruška

Pre postavu v tvare hrušky je príznačná vyššia hladina estrogénu a má tendenciu ukladať tuk v oblasti okolo bokov a stehien. Rovnako typické je i zadržiavanie vody v organizme a nadúvanie. Tento typ postavy má zvyčajne viditeľnejšie užšiu vrchnú časť tela v porovnaní s oblasťou bokov, zadku a stehien. Práve táto oblasť je kritickou aj pokiaľ ide o jej tvarovanie. Tuk v oblasti zadku a stehien sa totiž odbúrava ťažšie, no nie je to nemožné. Pri troche snahy a úprave stravy budete rovnako pozorovať výsledky, ibaže o čosi pomalšie.

  • Ako upraviť stravu?

Na rozdiel od brušného, tuk uložený okolo bokov stehien zvyčajne nezvyšuje riziko srdcových ochorení a cukrovky. Typický je preň rýchlejší metabolizmus, avšak aj tu je nutné zabezpečiť zodpovedajúcu spotrebu kalórií a sacharidov. Ideálny pomer makroživín je: 50 percent sacharidov, 25 percent tuku a 25 percent bielkovín. Vyhýbajte sa preto potravinám s vysokým obsahom tuku a polotovarom. Voľte radšej nízkotučné produkty (pozor, aby neboli prisládzané),  ovocie a zeleninu s vysokým obsahom vlákniny, listovú zeleninu a celozrnné potraviny.


Mohlo by vás zaujímať: Krásna postava aj v novom roku? Podarí sa to aj vám – jednoducho a bez trpenia!


Typ presýpacích hodín

Pre ľudí s týmto typom postavy je typická rovnomerne rozdelená hmotnosť po celom tele. Zvyčajne sa vyznačuje jemným, oblým vzhľadom. Vzhľadom k dobrému metabolizmu majú tendenciu spaľovať tuky veľmi ľahko. Môžu pribrať alebo schudnúť bez väčšej námahy, zväčša bez väčšej fyzickej námahy, vďaka úprave stravy. Pretože ide o akúsi pomyselnú kombináciu hruškovitého i jablkového tvaru postavy, nutné je rozdeliť sacharidy, bielkoviny a tuky v rovnomernom pomere. Dopriať si môžete skutočne takmer všetko, avšak nutné je dodržiavať striedmosť a hlavne pestrosť stravy.

Typ pravítko

Postavu v tvare pravítka spoznáte podľa rovnakej šírky vo vrchnej, strednej i spodnej časti tela. Zvyčajne ide o extrémne štíhle postavy s minimálnou vrstvou podkožného tuku. Ľudia s týmto typom postavy si skutočne môžu dopriať všetko bez toho, aby sa to na ich postave výraznejšie podpísalo. Aj pri tomto type je ideálne dopriať si všetky živiny – teda sacharidy, bielkoviny i tuky v rovnakom pomere. V tomto prípade sa treba sústrediť na spevnenie postavy posilňovaním – nie vždy totiž stočí len chudosť.


Snažíte sa stravovať podľa typu vašej postavy? Darí sa vám udržovať ideálnu hmotnosť? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame