Problémy s trávením? Môžu trvať aj mesiace, na všetko vplýva jediné

stres trávenie muž sedí s bolesťou brucha na gauči

Čo treba vedieť o salmonele? (Zdroj: GettyImages)

Stres sa v našich životoch vyskytuje bežne. Niektoré situácie sú zvládnuteľné a dokonca existuje pojem eustres – ten opisuje stres, ktorý ma na náš organizmus pozitívny vplyv. Ľahšie sa učíme a vybavujeme si nové informácie. Ak sa však dostanete do dlhodobého stresu, je to jasný signál, aby ste spomalili. Takéto situácie sa totiž môžu vážne podpísať na vašom zdraví.
„Stres prichádza bez vyzvania. Typickým prejavom sú bolesti žalúdka či hlavy, nevoľnosť alebo dokonca krátke bezvedomie zo stresu po porade či záchvaty vracania. Ak týmto stavom nevenujeme pozornosť, stávajú sa častejšími a dokonca chronickými, a to znamená, že si už vlastnými silami nedokážeme poradiť,“ varuje psychologička Mária Tóthová Šimčáková.

Chronický stres a nedostatok živín

Pri chronickom strese sa môžeme nesprávnym stravovaním dopracovať k nedostatku cukrov, tukov aj bielkovín, minerálnych látok aj vitamínov. Pri dlhodobom chronickom strese totiž dochádza k nedostatočnému príjmu živín. Najviac dôkazov je o nedostatku zinku, vápnika či železa. 

Stresové podnety ovplyvňujú trávenie pomocou nervových zakončení. „Toto prepojenie je obojsmerné, čo znamená, že nielen stres vnímaný našimi zmyslami ovplyvní naše trávenie, ale aj nerovnováha našich črevných baktérií (dysbióza) negatívne vplýva na náš život a jeho kvalitu,“ vysvetľuje gastroenterológ Radovan Juríček.

Funkčné poruchy trávenia

Všetky klasické ochorenia tráviaceho traktu sa viditeľne a bolestivo zhoršia v strese. Základná taktika, ktorú vám lekár poradí, je, aby ste sa nestresovali. K svojmu zdraviu sa často nesprávame dobre, zanedbávame ho, nedodržiavame opatrenia, ktoré máme a nedávame si pozor na prepojenie nášho tela s psychickou pohodou.

Psychicky podmienené poruchy trávenia sa súhrnne označujú ako takzvané funkčné poruchy. Sú to stavy, keď pacientovi štandardné vyšetrenia nenájdu žiadnu poruchu trávenia, ale pacienti pociťujú počas dlhšieho obdobia, aspoň tri mesiace, opakované stavy zhoršeného trávenia alebo vyprázdňovania. Najznámejšou a v populácii najviac rozšírenou funkčnou poruchou trávenia je syndróm dráždivého čreva.

Ako doplniť živiny

Potrebné živiny pre organizmus možno rozdeliť do dvoch skupín. Prvá skupina sú makroživiny, ktoré prijímame vo veľkom množstve. Patria sem uhľohydráty, bielkoviny a tuky, ktoré sú hlavným zdrojom energie a slúžia aj ako základné prvky pre rast a zachovanie všetkých tkanív tela. Druhá skupina sú mikroživiny – vitamíny a minerály, ktoré sú síce pre telo potrebné iba v malých množstvách, ale sú pre zdravie nevyhnutné.

Na doplnenie týchto živín je potrebné prijímať pestrú a vyváženú potravu. Množstvo minerálov nájdeme v jablkách, strukovinách či vajciach. To isté platí aj o vitamínoch, pri ktorých je potrebné rozlišovať, či sú rozpustné v tukoch ako vitamín A, D, E a K, alebo vo vode ako vitamíny C a B. Príjmu minerálov môže pomôcť aj pitie minerálnej vody.

Pozrite si napríklad náš videotip, kde sa dozviete všetko potrebné o vitamíne C

 

 


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame