Suché verzus mokré teplo: Ktoré používať pri boľavom chrbte, seknutých krížoch či nachladnutí?

Bolesť krížov

Pri bolesti chrbta a krížov si môžete pomôcť suchým teplom (Zdroj: GettyImages)

„Seklo“ vás v krížoch a práve ste si napustili plnú vaňu horúcej vody, aby ste si uľavili od bolesti? Chyba! Teplo je nepochybne skvelým pomocníkom pri mnohých bolestivých stavoch a dokáže zmierniť aj zápal v tele. Treba však vedieť, aký druh tepla je na ktorý zdravotný problém vhodný.

Liečba teplom – thermoterapia – sa s úspechom využíva v mnohých medicínskych odboroch. Niekedy však pomáha suché teplo, inokedy treba zvoliť vlhké teplo. Stačí sa len naučiť medzi nimi rozlišovať.

Suché teplo na bolestivé miesta

Bedrové a ľadvinové pásy, nahrievacie vankúše či elektrické deky – to všetko je takzvané suché teplo. Aplikujeme ho priamo na problémové miesto a upevníme pomocou šnúrok či zipsu. K suchému teplu patria tiež termofor, teplý suchý obklad, infrasauna a biolampa s infračerveným svetlom, teda to, čo vám bolestivé miesto prehreje bez použitia vody.

Kedy vám pomôže?

Suché teplo môžeme nechať pôsobiť dlhodobo. Jeho aplikácia je vhodná najmä pri problémoch s chrbticou a svalmi, ale tiež pri zápale močového mechúra či menštruačných bolestiach. Ak máte seknuté v krížoch či bolestivo zablokovaný krk, o inom, ako suchom teple, ani neuvažujte. Postihnuté miesto si môžete nahriať elektrickou alebo parafínovou poduškou, pomôcť môže aj obyčajný suchý uterák z mikrovlnky či dokonca horúci vzduch z fénu.

Dôležité je okamžite po nahriatí sa zabaliť do župana či deky, aby teplo mohlo pôsobiť čo najdlhšie a najhlbšie. Ak sa vám však neuľaví do troch dní, treba vyhľadať odborníka.


Mohlo by vás zaujať: Blokádu krčnej chrbtice nepodceňujte, môže sa zhoršovať: Čo vám krk zachráni?


Vlhké teplo treba používať s rozumom

Vlhké teplo môže mať podobu naparovania, horúcej či termálnej vody vo vani a bazéne, liečivého bahna, parnej sauny, ale aj teplého vlhkého obkladu alebo zábalu. Najčastejšie používanou metódou aplikácie je kúpeľ. Trvať by mal 20 až 25 minút, toľko postačuje na nahriatie a uvoľnenie svalov či úľavu od bolestí. Dlhší pobyt v horúcej vode sa neodporúča, namiesto prehriatia by totiž pri postupnom chladnutí vody mohlo prísť k podchladeniu tela a problémy by sa len zhoršili.

Kedy je pre vás vhodné?

Vlhké teplo je ideálne najmä pri prechladnutí a pri tráviacich problémoch. Ak vás trápi napríklad nádcha, nie je nič lepšie, ako naparenie či kúpeľ s esenciálnym olejom, ktorý uvoľní dýchacie cesty. Relaxačný kúpeľ zasa uľaví unaveným svalom po športovom výkone a voda blahodarne pôsobí aj na pokožku. Naopak, na vlhké teplo by sme mali zabudnúť najmä vtedy, ak naše problémy súvisia so zápalom a ak majú chronický charakter.

Upozornenie: Mokré ani suché teplo neskúšajte, ak máte kŕčové žily, rozšírené cievky a krvácavé zranenia. Mokré teplo neaplikujte pri problémoch s chrbticou ani pri reumatickom zápale.  



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame