Nepríjemný zápach z úst či lepkavé zuby môžu znamenať vážny problém: Kedy treba vyhľadať lekára?

Sucho v ústach

Sucho v ústach môže byť príznakom viacerých závažných ochorení (Zdroj: Freepik/gpointstudio)

Sucho v ústach predstavuje problém, ktorý je v dnešnej dobe často prehliadaný a podceňovaný. Kým sa spája len s nepríjemným pocitom, dá sa s ním ako-tak fungovať. Ak vás však začne v živote vážnejšie obmedzovať, je potrebné ho riešiť. Môže byť totiž príznakom závažnejšieho ochorenia.

V článku sa dočítate: 

  1. Aký je význam slín v ústnej dutine
  2. Aké sú príznaky sucha v ústach
  3. Aké sú rizikové faktory spôsobujúce sucho v ústach
  4. Na aké komplikácie by ste si mali dať pozor
  5. Ako zmierniť sucho v ústach
  6. Ako prebieha diagnostika
  7. Kedy navštíviť lekára

Význam slín v ústnej dutine

Sliny tvorené v slinných žľazách majú pre ľudský organizmus nezastupiteľný význam. Okrem toho, že pomáhajú s ústnou hygienou, žuvaním, ochutnávaním či prehĺtaním potravy, ukrývajú v sebe dôležité enzýmy. Amyláza, lyzozým a lipáza sa starajú o to, aby sa proces trávenia začal už v okamihu, keď sa jedlo dostane do úst. Zdravý človek by mal pritom počas dňa vyprodukovať približne 1 – 1,5 litra slín.

Príznaky sucha v ústach

Ak máte pocit lepkavých úst, jazyk ako brúsny papier alebo vás okolie upozornilo na páchnuci dych, môže ísť o sucho v ústach (xerostómiu). Dokáže zasiahnuť a negatívne ovplyvniť stav vašich pier, jazyka, ústnej dutiny či hrdla. Xerostómia vzniká, keď vaše ústa neprodukujú dostatočné množstvo slín, ktoré sú potrebné na udržiavanie ich primeranej vlhkosti.

K hlavným príznakom tohto stavu sa zaraďuje aj halitóza – dlhodobý zápach z úst. Je to nepríjemný spoločník, ktorý môže človeka priviesť až k sociálnej izolácii a psychickým problémom. Naše sliny majú nielen antibakteriálne vlastnosti, ale čistia zuby a ďasná od zvyškov potravy. Ak tieto časti ostanú kvôli suchu v ústach neumyté, začnú hniť. Dôsledkom je premnoženie nežiaducich baktérií, ktoré spôsobujú zápach.

Rizikové faktory spôsobujúce sucho v ústach

Dýchanie s otvorenými ústami

Mnoho ľudí si neuvedomuje, aké dôležité je dýchanie nosom. Vedeli ste, že ak dýchate ústami, vaše sliny sa stávajú kyslejšími? Vzduch, ktorý dýchate, je zvlhčený, pokiaľ prechádza dutinami. Ak dýchate ústami, tento proces nenastáva. To znamená, že hladina pH slín môže byť ovplyvnená.

Spánok s otvorenými ústami spôsobí sucho v ústach. (Zdroj: Unsplash / Kinga Howard)

Práve táto skutočnosť môže mať v konečnom dôsledku veľký vplyv na zdravie ústnej dutiny. Produkcia slín totiž bude narušená a vy budete pociťovať sucho v ústach či lepkavosť na zuboch a slizniciach. Rovnako to platí aj pre spánok s otvorenými ústami, ako aj v prípadoch, keď chrápete alebo trpíte spánkovým apnoe (stavom, pri ktorom doslova prestanete na chvíľu dýchať).

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Trápia vás sezónne alergie? Prejavy môžu zmierniť betaglukány hlivy ustricovej

Užívanie niektorých druhov liekov

Ak pravidelne užívate nejaké lieky, sucho v ústach môže byť ich vedľajším účinkom. Skontrolujte si pribalený leták a ak tento príznak v ňom nájdete, poraďte sa so svojím lekárom. Môže ísť aj o lieky, ktoré sú dostupné bez lekárskeho predpisu.

Chemoterapia a rádioterapia

Ak pri liečbe rakoviny podstupujete chemoterapiu, vedľajším účinkom môže byť tiež zmena zloženia a množstva slín. V prípade, že podstupujete ožarovanie v oblasti hlavy alebo krku, takisto to môže narušiť slinné žľazy a obmedziť produkciu slín. Väčšinou ide o dočasné stavy a prirodzená produkcia slín sa neskôr vráti do normálu.

Sjögrenov syndróm

Sucho v ústach je jedným z hlavných príznakov Sjögrenovho syndrómu, autoimunitného ochorenia, pri ktorom imunitný systém napáda predovšetkým slzné a slinné žľazy. Dôsledkom môže byť sťažené rozprávanie, pretože sa budete cítiť, akoby ste mali ústa plné vaty. Ide o ochorenie, ktoré postihuje približne 1 % populácie. Vedci sa pritom domnievajú, že je výsledkom kombinácie genetických a enviromentálnych faktorov, vrátane bakteriálnych či vírusových infekcií.

Gastroezofageálna refluxová choroba (GERD)

Ak trpíte častým refluxom a žalúdočná šťava sa vám vracia do pažeráka, môžete cítiť pálenie v ústach, hrdle a nepríjemný zápach z úst. Štúdia z roku 2018, uverejnená v Journal of Otolaryngology-ENT Research, uviedla, že nadbytok žalúdočnej kyseliny môže byť bežnejší u ľudí, u ktorých je znížená produkcia slín. Keďže sliny zohrávajú úlohu pri riedení a rovnováhe žalúdočnej kyseliny, liečba sucha v ústach môže zmierniť príznaky refluxu.

Liečba sucha v ústach môže zmierniť príznaky refluxu. (Zdroj: Freepik / katemangostar)

Niektoré zdravotné diagnózy

Sucho v ústach môže súvisieť s viacerými zdravotnými problémami. Najčastejšie ide o dôsledok poruchy funkcie štítnej žľazy, mŕtvice, cukrovky, ochorenia obličiek, kvasinkovej infekcie v ústach či Alzheimerovej choroby.  Aj autoimunitné ochorenie ako HIV / AIDS, môže spôsobiť opuch slinných žliaz, čím negatívne ovplyvňuje produkciu slín. Sucho v ústach môže spôsobiť aj zranenie alebo operácia, ak došlo k poškodeniu nervov v oblasti hlavy alebo krku.

Stres a úzkosť

Ste v strese alebo trpíte úzkosťami? V tom prípade môže byť vaše dýchanie plytšie. Z toho pramení aj potreba uprednostniť dýchanie ústami. Ak vás chytí atak, nezriedka ho sprevádza hyperventilácia v podobe zrýchleného a prehĺbeného dýchania, čo tiež vedie k suchu v ústach. Súvisieť to však môže aj s vedľajšími účinkami liekov na úzkosť či dehydratáciou. Ak nepijete dostatok vody, ste náchylnejší na úzkostné stavy.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Všímajte si aj zdanlivo neviditeľné symptómy: Únava, zlá koncentrácia i necitlivosť kože – čo signalizujú?

Starnutie

Hoci sucho v ústach nie je súčasťou samotného procesu starnutia, môže byť bežným problémom u starších ľudí. Tí často trpia dehydratáciou či dlhodobými zdravotnými problémami, ktoré si vyžadujú užívanie rôznych druhov liekov. Či už ide o medikamenty na vysoký krvný tlak, depresiu alebo na kontrolu fungovania močového mechúra, ich vedľajším účinkom môžu byť práve vysušené ústa.

Komplikácie, na ktoré by ste si mali dať pozor

Ak máte občas vysušené ústa, popraskané pery alebo jemné škrabanie v hrdle, ide o miernejšie príznaky sucha v ústach. V prípade vážnejších komplikácií však môžete stratiť chuť do jedla či mať problémy so žuvaním. Dokonca je možná strata vnímania chuti ako takej.

Vyskytnúť sa môže aj tzv. dysfágia, ktorá označuje problémy s prehĺtaním. Väčšinou ide o prechodný stav, ktorý však dokáže prerásť až do trvalej poruchy. Nedostatok slín v ústach vedie tiež k častejším ochoreniam ďasien, výskytom zubného kazu, kvasinkových infekcií a vredov. Napokon môže smerovať aj k nedostatočnej výžive v dôsledku problémov so žuvaním a prehĺtaním. Tento stav navyše dokáže zabrániť správnemu uchyteniu zubnej protézy.

Ako zmierniť sucho v ústach

1. Obmedzte príjem kofeínu a alkoholu

Káva a alkoholické nápoje sú známymi pochutinami, ktoré prispievajú k odvodneniu organizmu. S tým súvisí aj následná suchosť v ústach. Nemusíte si ich zakazovať úplne, stačí, ak ich budete konzumovať s mierou a nezabudnete popritom na podporu hydratácie svojho organizmu. Takisto sa neodporúča ani zvýšená konzumácia sladkých perlivých nápojov.

2. Dodržujte dostatočný pitný režim

Dávajte si pozor na dehydratáciu, ktorá vzniká predovšetkým z nedostatočného príjmu vody, nadmerného potenia či ako dôsledok choroby. Ak sa necítite dobre alebo ste v období tesne po prekonaní choroby, nemusíte pociťovať smäd a príjem tekutín sa vám môže zdať náročný. Začnite s malými dúškami a postupne objem navyšujte. Počas dňa sa snažte dodržiavať pravidelnosť a večer si vždy nechajte v pohári pri posteli aspoň trochu vody.

Dávajte si pozor na dehydratáciu a dodržujte dostatočný pitný režim. (Zdroj: Freepik / freepik)

3. Konzumujte citrusové plody

Zaraďte do svojej dennej rutiny pomaranče, grepy, mandarínky alebo citróny. Vďaka svojej kyslej povahe totiž podporujú slinenie. Do čistej vody si niekedy doprajte aspoň kvapku citrónovej šťavy. Nielenže vás osvieži, ale podporí aj tvorbu slín.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Neliečená alergická nádcha môže prejsť do astmy: Vďaka tomuto odložíte vreckovky

4. Žuvačky a cukríky

Žuvanie žuvačiek či cmúľanie cukríkov stimuluje produkciu slín. Zadovážte si však také, ktoré neobsahujú cukor. Ten by vám mohol urobiť viac škody ako osohu, nakoľko je živnou pôdou pre tvorbu kvasiniek v ústach. V prípade cukríkov sú vhodné napríklad mätové, keďže práve táto príchuť dokáže zmierniť nepríjemné pocity sucha v ústach.

5. Obmedzte korenisté a slané jedlá

Korenisté, slané či štipľavé jedlá sú častým pôvodcom suchosti v ústach. Snažte sa ich konzumáciu obmedziť a nahradiť ich radšej čerstvým ovocím alebo zeleninou. Väčšina z nich má v sebe dostatok vody, čím pomáhajú udržiavať hydratáciu.

Poraďte sa s lekárnikom

Lekárne ponúkajú viaceré prípravky, ktoré vám dokážu pomôcť zmierniť nepríjemné pocity. Na výber máte z rôznych sprejov na podporu tvorby slín a zvlhčovanie sliznice, pastilky, gély či kloktadlá na stimuláciu tvorby slín. Odporúča sa aj častejšie premasťovanie pier, preto majte vždy poruke kvalitnú výživnú tyčinku na pery.

Ako prebieha diagnostika

Existujú prípady, kedy zubný lekár zistí problémy ešte skôr, než si ich vy sami uvedomíte. Sucho v ústach spozná najmä podľa nedostatku slín pod jazykom a okolo neho, no rovnako si všíma okolie ďasien či popraskaný jazyk. Samotná diagnostika sucha v ústach sa uskutočňuje prostredníctvom jednoduchého vyšetrenia, ktoré môžete poznať pod názvom Škachov test. Ide o meranie objemu produkovaných slín počas určitého obdobia. Konkrétne sa meria pokojová a stimulovaná slinná sekrécia.

Ak sa vyskytne podozrenie na prítomnosť iného ochorenia, je nutná aj jeho následná diagnostika. V závere sa zvolí vhodná liečba primárneho ochorenia. Tá môže spočívať v úprave dávkovania alebo zmene lieku, ktorý sucho v ústach spôsobuje. Lekár takisto vie predpísať prípravky ako ústne vody, umelé sliny či ústne lubrikanty.

Kedy navštíviť lekára

Ak občas pociťujete sucho v ústach, nemusí to hneď znamenať niečo vážne. U mnohých ľudí ide len o dočasný stav. Ak však máte v ústach sucho aj po niekoľkých týždňoch aplikovania domácej liečby, prípadne liečby odporučenej lekárnikom, neváhajte navštíviť svojho lekára.

Návštevu lekára neodkladajte ani v prípadoch, ak vám tento stav sťažuje rozprávanie či jedenie, ak máte problémy s chuťou, ktoré nemiznú, alebo si myslíte, že vám sucho v ústach spôsobuje niektorý z predpísaných liekov. Určite tiež zvýšte pozornosť, ak sú vaše ústa bolestivé, červené, opuchnuté alebo krvácajú. Dôvodom pre návštevu lekára sú aj opakujúce sa bolestivé biele škvrny v ústach či prípady, ak spolu so suchom v ústach pociťujete aj iné príznaky, napríklad častú potrebu na močenie alebo suché oči.

Zvyknete pociťovať sucho v ústach?

 
Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plníelánu.sk, healthdigest.com, nhs.uk, mayoclinic.org, zdravoteka.sk, pilulka.sk
Odporúčame