Kel a hrozienka sú zdravšie než by ste čakali: Toto sú tajomstvá, o ktorých by ste mali vedieť!

kelový šalát s hrozienkami

Vaše šaláty budú vďaka čerstvému kelu pestrejšie a zdravšie (Zdroj: GettyImages)

Všade počúvate o pestrej životospráve no nápady na zmenu nie a nie prísť? Aj bežne dostupné potraviny môžu obsahovať mnoho zdraviu prospešných vitamínov, len sme na ne akosi zabudli. Prinášame vám nie len dôvody, prečo ich zaradiť do svojho jedálnička, ale aj ako.

Hrozienka pri chudnutí

Sušené hrozienka dokážu zmeniť chuť pokrmu, ktorá sa stáva sladkokyslou a vonia nostalgiou. A vedia toho ešte viac! Obsahujú množstvo polyfenolov, rastlinných zlúčenín, ktoré majú antioxidačné a protinádorové účinky. Tieto drobné plody sú zdrojom vitamínov a minerálov, ako je draslík, fosfor, horčík, vápnik a železo.

Sultánky, hrozienka, ktoré sa používajú v kuchyni, sú plodinou, ktorá obsahuje veľa quercetinu, na úkor resveratrolu, ktorý je charakteristický pre všetky ostatné druhy hrozienok. Oba druhy polyfenolov aktivujú ochrannú činnosť buniek pred degeneratívnymi procesmi a zápalmi. To tvrdia experti na Nutrigenomiku, teda vedu, ktorá skúma vzťah medzi jedlom a DNA.

V stredomorskej kuchyni hrozienka napomáhajú tomu, aby sme napríklad pri konzumácii bieleho jogurtu nemali tendenciu pridávať cukor. Sú vynikajúce na potlačenie hladu a niektoré výskumy ukazujú, že prispievajú k zníženiu chuti do jedla. Hroznienka sú koncentrátom energie. Zo 70 % ich tvoria cukry, avšak obsahujú dostatočné množstvo vlákniny, ktorá znižuje jeho absorpciu. Maximálna porcia hrozienok by mala byť 15 gramov.

Tipy na využitie:

  • Pridajte zdravé hrozienka do rannej ovsenej kaše. Vyhnete sa tak zbytočnému sladeniu.
  • Skúste tiež palacinky s tvarohom. Do tvarohovej zmesi primiešajte nakrájané hrozienka a štipku škorice.

Kel ako zdroj vitamínov

Vedeli ste, že táto u nás nie často využívaná rastlina je bohatá na vápnik a vitamín K? Kel tiež obsahuje kyselinu listovú, ktorá je dôležitá pre syntézu genetického materiálu. Zdá sa, že môže mať pozitívny vplyv pri prevencii nádorov prsníka, ako ukázala desať rokov trvajúca štúdia na 31 000 Taliankach, u ktorých sa sledovala konzumácia zeleniny so zelenými listami. Kel je teda potenciálnym spojencom onkológov.

Táto kučeravá rastlina obsahuje viac železa ako hovädzie maso. Neobsahuje tuk a má nízky objem kalórií, čo je vítané u ľudí, ktorí hľadajú varianty na diétnejšiu stravu. Podporuje činnosť pečene a ako sme už spomínali, je skvelou prevenciou pred onkologickými chorobami.

Kel sa odporúča jesť surový, aby sme z neho získali čo najviac látok, vrátane výraznej dávky vitamínu C. Kompromisom medzi vedou a gastronómiou je krátkodobé podusenie v troche vody, maximálne však po dobu desiatich minút. A pokiaľ ide o dlho varenú toskánsku polievku z tejto zeleniny? Tá umožňuje lepšie vstrebať napríklad dôležitý betakarotén.

Recept na kelové čipsy:

Budete potrebovať:

  • Pár lístkov kučeravého kelu (po tepelnej úprave nebude horký)
  • Olivový olej
  • Soľ a čierne korenie na dochutenie (môžete pridať aj iné koreniny podľa chuti)

Postup:

  1. Predhrejte rúru na 175 stupňov Celzia
  2. Kelové listy umyte a jemne natrhajte na menšie kúsky. Mali by mať veľkosť ideálnu pre jedno sústo
  3. Nechajte vyschnúť od vody
  4. V miske zmiešajte natrhaný kel s olivovým olejom, soľou a korením podľa chuti.
  5. Umiestnite jednotlivé lístky rovnomerne na papier na pečenie, ktorý ste si vopred pripravili na plech.
  6. Pečte 10 minút (nepečte kel dlho, stráca vitamíny a môže zhorknúť)
Zdroj: ČTK
Odporúčame