Všeliek s názvom chia olej? Spoznajte jeho zázračnú silu, pre toto by vám nemal v kuchyni chýbať!

Chia semená a chia olej

Chia olej je všestranná prísada, ktorá má využitie v mnohých oblastiach (Zdroj: GettyImages)

Ak máte radi oleje, ktoré využijete v kuchyni a súčasne pri starostlivosti o pokožku, máme pre vás skvelý tip. Vďaka vysokej nutričnej hodnote a viacerým výhodám sa olej z chia semien stal veľmi obľúbeným. Zoznámte sa s jeho prednosťami.

Malé semienka s veľkou silou

Tak, ako z mnohých ďalších semien rôznych rastlín, aj zo semien šalvie hispánskej možno vyrobiť olej. Poznáme ich pod názvom chia, čo znamená sila. Domovom prastarej byliny je Stredná a Južná Amerika. Dnes sa pestuje nielen pre drobné semená určené na konzumáciu, ale aj pre vzácny olej, ktorý sa získava ich lisovaním za studena. Má orechovú arómu, jemnú chuť a svetložlté sfarbenie, hoci semienka sú sivé až čierne.

Jedinečný obsah

To, prečo je olej taký cenený, je jeho zloženie. Nachádzajú sa v ňom omega-3 a omega-6 mastné kyseliny v priaznivom pomere pre náš organizmus. Zároveň je zdrojom dôležitých minerálnych látok, akými je vápnik, horčík, zinok, draslík, mangán, selén a ďalšie. Telu doplní potrebné vitamíny a antioxidanty: A, C, D, E i vitamíny skupiny B. Vďaka tekutej podobe možno účinky semienok využiť zvnútra i zvonku.


Mohlo by vás zaujať: Odhaľte tajomstvo Aztékov: Chia semienka sú bombou pre zdravie a pomôžu aj schudnúť!


Pre zdravé srdce, cievy aj mozog

Vysoký podiel mastných kyselín a viacerých stopových prvkov prospieva srdcu, cievam a krvnému obehu. Posilňuje steny ciev a srdcový sval. Strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny súvisí so zlepšením zdravia mozgu a nižším rizikom mozgovej príhody, Alzheimerovej choroby, depresie a ďalších neurologických porúch. Ak chcete zvýšiť príjem zdravých tukov, pridajte si lyžičku oleja napríklad do šalátu.

Na podporu imunity a vitality

Účinné látky v chia oleji podporujú prirodzenú obranyschopnosť a antioxidačné pôsobenie proti voľným radikálom. Prospievajú tráveniu, zabezpečujú lepšie vstrebávanie niektorých vitamínov a majú protizápalové účinky. Priaznivo vplývajú na nervový systém, pomáhajú zlepšiť koncentráciu, pamäť a znížiť únavu. Podporujú zdravie svalov, kostí a kĺbov.

Pre krásnu pokožku

Vďaka vysokému obsahu zdravých tukov je tento olej obľúbenou prísadou prípravkov na starostlivosť o pokožku. Ich používanie spolu s vnútorným užívaním oleja môže výrazne prispieť k mladistvému vzhľadu pokožky. Obzvlášť vhodný je na vyživenie suchej, podráždenej pokožky, pri atopickej dermatitíde i psoriáze. Pre dosiahnutie lepšieho výsledku naneste olej na pokožku hneď po sprchovaní či kúpeli. Zabránite tak nežiaducej strate vlhkosti.


Mohlo by vás zaujať: Slnečnicové, chia alebo tekvicové semienka: Pre telo sú potrebné, zistite prečo


Na silné, lesklé vlasy

Olej z chia semien sa môže používať ako prírodný vlasový produkt. Vysoký obsah mastných kyselín preniká do hĺbky vlasov, utesňuje vlhkosť a chráni ich pred poškodením. Ak chcete obmedziť ich lámavosť, naneste trochu oleja na mierne vlhké vlasy. Pomôže vám udržať vlasy zdravšie a dodá im prirodzený lesk.

Ako ho využiť na maximum?

Chia olej je všestranná prísada. Používa sa v kozmetickom priemysle ako účinná zložka prípravkov starostlivosti o pokožku, rovnako ako chutná alternatíva olivového oleja v kuchyniach po celom svete. Keďže má nízky bod zadymenia, nehodí sa na varenie. Uplatnenie nachádza najmä v studenej kuchyni. Môžete ním dochutiť hotové jedlá aj suroviny.

Najčastejšie sa využíva do ovocných a zeleninových šalátov v podobe zálievky, ryže, cestovín, nátierok, jogurtov či smoothie, ale výborne sa hodí aj k syru, rybám a mäsu. Pridaním čajovej lyžičky oleja účinne zvýšite výživovú hodnotu jedla. Ďalšou možnosťou je pravidelné, cielené dávkovanie za účelom využitia jeho zdravotných benefitov.

Pri nákupe dbajte na kvalitu

Ak chcete vyskúšať výhody tohto oleja, môžete si ho kúpiť na internete, v obchodoch so zdravou výživou či v lekárni v závislosti od zamýšľaného použitia. Počítajte však s jeho vyššou cenou, ktorá sa odvíja od kvality produktu a od výrobcu. Pri výbere sa zamerajte na kvalitný, čistý organický olej bez konzervačných látok a ďalších prímesí. V takomto produkte je zachované maximum cenných látok.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame