Spoznajte súťaže kávy z ich zákulisia: Majú ocenenia význam pre bežného konzumenta kávy?

Zlaté zrnko

(Zdroj: PR článok/Zlaté zrnko)

Pražiarne kávy sa na Slovensku v posledných rokoch začali zúčastňovať rôznych súťaží v rámci Európy a mnoho z nich získalo ocenenia z Anglicka, či Talianska. V bežných obchodoch vieme nájsť vína s rôznymi medailami a oceneniami no pri káve by sme ťažko hľadali. Prečo sú kávové súťaže a ocenenia dôležité, ako prebiehajú a prečo by mali zaujímať aj bežného konzumenta kávy sme sa pýtali doteraz najoceňovanejšej pražiarne kávy na Slovensku.

„Mali sme v ponuke množstvo káv s pôvodom a aj kávových zmesí, ktoré chutili ľuďom, no sami sme s nimi neboli úplne spokojní. Rozhodli sme sa našu kávu poslať odborníkom do Anglicka, na prestížnu potravinársku súťaž Great Taste Awards, kde sme prvý krát síce nezískali žiadne ocenenie, ale zato cenný feedback. Porotcovia nám potvrdili, čo sme sami vedeli. Kávy neboli zlé, no mohli byť lepšie. A tak sme začali vylepšovať praženie.“ spomína pražiar kávy Zlaté Zrnko, Václav Faltus Dnes je pražiareň kávy najoceňovanejšou na Slovensku a stáva sa čoraz obľúbenejšou medzi ľuďmi.

Prestížna britská súťaž

Great Taste Awards je prestížna potravinárska súťaž, kde sa každoročne zídu odborníci z celého sveta, aby hodnotili rôzne produkty z celého sveta a hľadali medzi nimi výnimočnú, alebo výnimočne dobrú chuť. Výnimočné chute totižto nemusia vždy chutiť každému. Odborníci preto ku každému produktu, ktorý si ich získal napíšu aj stručné vyjadrenie, prečo získal ocenenie.

„Naša Etiópia získala na tejto súťaži dve hviezdy a porotcovia nám k nej napísali, aké rôzne nevšedné chute ich v tejto káve zaujali. Kuba získala rovnako dve hviezdy, a porotcovia nám napísali, že prosto mali všetci do jedného chuť na ďalšiu.“ vysvetľuje baristka pražiarne Zlaté Zrnko, Monika Matúšová.

„V momente, ako naše kávy začali získavať ocenenia na tejto súťaži, začali rôzny konkurenti spochybňovať túto prestížnu medzinárodnú súťaž, preto sme sa rozhodli poslať naše kávy aj na International Taste Awards, ktorý sa zase koná každoročne v Taliansku.“ pokračuje Monika.

Zlaté zrnko
(Zdroj: PR článok/Zlaté zrnko)

Medzinárodná súťaž

International Taste Awards (ITA) funguje na tom istom princípe ako Great Taste Awards (GTA) v Londýne, teda rôzne potraviny testujú odborníci pri slepom teste a ak natrafia na výnimočnú chuť, dostane káva ocenenie. Na to, aby káva dostala ocenenie sa ale musí zhodnúť viacero odborníkov naraz. ITA na rozdiel od GTA neudeľuje hviezdy, ale medaile.

GTA aj ITA sú potravinárske súťaže rozdelené do mnoho kategórií. Odborníci na kávu degustujú iba kávu, odborníci na čokoládu degustujú čokoládu, odborníci na medy iba medy a podobne. „Tieto súťaže nám ako výrobcom slúžia na to, aby sme sa vedeli posúvať ďalej a zlepšovať. Zákazníci zmeny doteraz vždy ocenili, hlavne preto, že vieme odlíšiť, ktorá káva je chuťovo výnimočná a ktorá je prosto iba výnimočne dobrá“ dodáva na záver barista Monika.


VYSKÚŠAJTE KVALITNÚ KÁVU OD ZLATÉHO ZRNKA

Zdroj: PR článok
Odporúčame