Sviatok svätej Lucie, ktorý si pripomíname 13. decembra, sa spája nielen s bosorkami, ale aj s viacerými poverami, ktoré sa tradujú z generácie na generáciu. V minulosti sa tradície a povery dodržiavali striktnejšie a ľudia sa držali známej ľudovej múdrosti – „Od Lucie do Vianoc, každá noc má svoju moc.“ Pripomeňte si s nami dnes čarovné kúzlo noci bosoriek.
Stridží deň
Povera okolo svätej Lucie, ktorá sa spája aj s mágiou bosoriek, sa traduje už niekoľko storočí. Naši predkovia verili, že 13. decembra uvidia lietať na metlách strigy. Ako uvádza zdroj, ľudia verili, že sa v túto noc stretajú bosorky, ktoré sa ich snažia ovládnuť.
Na obranu používali cesnak, ktorý mal zabrániť vstupu zlých duchov do ich príbytkov. Nielenže ho konzumovali, ale ním aj potierali maštale, aby tiež ochránili svoje zvieratá. Niektorí ľudia verili, že pre pevné zdravie musia konzumovať veľa cesnaku a cibule.
Sviatok mladých žien
Mladé dievčatá chodili odeté v bielych plachtách s múkou na tvári a vymetali husím krídlom rohy domovov, aby z nich vyhnali zlo. A to aj napriek tomu, že tradícia hovorí, že by ste nemali do domu vpustiť cudziu ženu, či dokonca niečo darovať alebo požičať.
Iné povery zasa hovoria, že táto magická noc prinesie slobodným dievkam lásku. Dievčatá si pripravovali 13 lístočkov s menami chlapcov, ktorí sa im páčili a každý deň pálili jeden z nich. Ten lístok, ktorý im zostal, mal niesť meno ich budúceho manžela.
Moderné tradície
Aj napriek tomu, že sa v dnešnej dobe už sviatok Lucie až tak „nenosí“. Nájdu sa však výnimky, ktoré si túto milú tradíciu pripomínajú. Vidiecke dievčiny často chodia symbolicky vymetať zlé sily a chlapci zasa s reťazou vinšujú hojnosť do domu.
Zvyklosť vyrábať „Luciin stolček“ sa už nenosí, no kedysi išlo o veľmi významnú tradíciu – mládenci si v dňoch od Lucie do Štedrého dňa vyrábali drevený stolček bez použitia klincov, ktorý si so sebou vzali na polnočnú omšu. Tradícia vraví, že ak sa naň postavili, uvideli všetky bosorky z dediny.
Zdieľať na