Vedeli ste, že mačky majú svoj deň? Prečítajte si niekoľko zaujímavostí o týchto malých šelmách!

Mačky sú obľúbenými domácimi zvieratkami (Zdroj: Pixabay/Nennieinszweidrei)

Ľudia si počas roka pripomínajú množstvo špeciálnych dní a jeden z nich, 8. august, oslavuje práve mačky. Medzinárodný deň mačiek vznikol v roku 2002, aby zvýšil povedomie o ich ochrane a povzbudil ľudí k adopcií z útulkov. Ak jednu vlastníte, určite nám dáte za pravdu, že vás svojím jedinečným správaním neraz rozveselila. Prečítajte si niekoľko zaujímavých faktov o vašich pradúcich spoločníkoch.

Pozoruhodná mačacia anatómia a fyziológia

Mačky majú pozoruhodnú stavbu tela a zdieľajú množstvo vlastností so svojimi divokými predkami. Genóm mačky domácej je z 95,6 % rovnaký ako u tigra. Zároveň majú spoločné aj niektoré druhy správania, ako škrabanie, značkovanie, hru s korisťou alebo skákanie. V mačacom tele sa nachádza 230 kostí, pričom u dospelého človeka len 206. Spomedzi cicavcov majú najväčšie oči v pomere k veľkosti ich hlavy.

Hoci sú mačky krátkozraké, ich periférne a nočné videnie je oveľa lepšie ako u ľudí. Dokážu vyskočiť až šesťkrát vyššie ako je ich dĺžka a sú vraj jediným druhom cicavca, ktorý necíti sladkú chuť. Mačacie pazúry sú zahnuté nadol a preto nemôžu zliezť zo stromu hlavou smerujúcou dopredu. Fúzy im slúžia na skúmanie okolitého sveta, aby zistili, kde sa zmestia. Dĺžka mačacích fúzov totiž zodpovedá približnej šírke ich tela a preto sa im nesmú nikdy strihať.

Mačky dbajú o svoje pohodlie

Starostlivosť o svoje pohodlie je pre mačky typická. Prespia 12 až 16 hodín denne, pričom najaktívnejšie sú na svitaní a počas súmraku. Tretinu svojho aktívneho času strávia starostlivosťou o srsť. Olizovaním stimulujú prúdenie krvi do pokožky, regulujú svoju telesnú teplotu a zároveň im pomáha oddychovať. Mačky sú veľmi háklivé na svoju „kúpeľňu“. Ak žije pohromade viacero jedincov, je možné že budú odmietať chodiť do spoločnej mačacej toalety.

Pradenie slúži mačke na upokojenie, keď sa necíti dobre, no zároveň ním prejavuje radosť. Napriek tradičnej predstave, že mačky obľubujú mlieko, má väčšina z nich laktózovú intoleranciu. Vnútri chovaní štvornohí spoločníci žijú dlhšie. Kastrácia dokáže predĺžiť život mačacích samcov v priemere až o 62 % a samiciam o 39 %.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
V horúčavách nezabúdajte na zvieratká: Prehriať sa môžu domáci miláčikovia aj voľne žijúce živočíchy
Mačky nás dokážu neraz rozveseliť (Zdroj: Pixabay/Pexels)

Čo nám chcú mačky povedať?

Huňatí mačací priatelia s nami často komunikujú pomocou svojich gest a zvukov. Napríklad také mňaukanie sa u nich vyvinulo špeciálne kvôli ľuďom. Mačky si voči svojmu majiteľovi vytvárajú vlastný komunikačný systém. Každý z nich pozostáva z jedinečnej skupinu vokálnych prejavov, pradenia aj rôznych druhov správania. Mačky dokážu vytvoriť až 100 možných variácií zvukových prejavov, pričom psy iba 10.

Keď majú mačky zahnutý chvost, ktorý sa podobá otázniku, znamená výzvu k hre. Chvost si zároveň zvyknú otierať nielen o ľudí, ale aj o iné mačky alebo psov, čím dávajú najavo priateľstvo. Ak za vami pribehnú s rovno vystretým chvostom, znamená to, že sa tešia z vašej prítomnosti. Mačky sa však nie vždy prevaľujú len preto, aby ste sa dali pohladiť po bruchu. Ide o ich spôsob oddychu a prejav dôvery.

Pomalé zatváranie očí je u mačiek niečo ako symbol bozku. Týmto gestom prejavujú spokojnosť a dôveru. Svojich majiteľov si označujú ako súčasť ich teritória. Otierajú sa o nich tvárami a telami, na ktorých majú pachové žľazy. Keď mačka labkami akoby niečo hnietila, prejavuje tým svoje šťastie. Tento pohyb si spája s časom, kedy bola ešte mačiatkom a snažila sa ním získať viac mlieka od svojej matky.

Chrčanie nie je agresívnym prejavom, mačka sa pomocou neho snaží brániť, keď je v strese alebo má strach. Môžu sa tiež cítiť ohrozené, ak s nimi nadväzujete priamy očný kontakt. Psíky nám vrtiacim chvostom prejavujú radosť, no ak ním kmitá mačka, znamená to, že jej niečo prekáža.

Ďalšie zaujímavosti, ktoré ste možno nevedeli

  • Mačky radi spia na veciach, ktoré majú na seba pach ich majiteľa, napríklad na vankúšoch či dekách.
  • Kradnutie nie je pre mačky nezvyčajné. Niekedy vezmú veci, ktoré im pripomínajú korisť a odnesú si ich.
  • Zatiaľ nie je známe, prečo mačky neznesú vôňu citrusov.
  • Mačky môžu napádať členky svojich majiteľov, keď sa cítia znudené.
  • Každý odtlačok mačacieho nosa je jedinečný, rovnako ako ľudské odtlačky prstov.
  • Mačky počas spánku snívajú.
  • Mačka domáca by dokázala poraziť Usaina Bolta v behu na 200 metrov.
  • Podľa výskumov boli prvé mačky domestikované už 3600 rokov pred našim letopočtom.
  • Prvé známe video s mačkami vzniklo v roku 1894.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Sloboda zvierat hlási: Na adopciu čaká až 2 300 chlpáčov! Dajte im šancu a získate verného domáceho miláčika

Chováte doma mačku?

Zdroj: plnielanu.sk, cvillecatcare.com
Odporúčame