V horúčavách nezabúdajte na zvieratká: Prehriať sa môžu domáci miláčikovia aj voľne žijúce živočíchy

nezabúdajte na zvieratká – žena so psíkom pri hre na tráve

Letné horúčavy dávajú zabrať aj zvieratám (Zdroj: Freepik/cookie_studio)

Domáce zvieratá sa môžu počas teplých dní prehriať vonku pri nadmernej fyzickej aktivite. Aj keď sa zdá, že pes tréning zvláda bez problémov, zlom môže nastať veľmi rýchlo, bez predošlých varovných signálov. V horúcich letných dňoch preto nezabúdajte na zvieratká. Prípady popálením či prehriatia, ktoré vznikajú prehriatím zvieraťa v aute, sa už vyskytujú menej. TASR o tom informovala iniciatíva Zvierací ombudsman.

„Niektoré psy sú tak zamerané na obľúbenú fyzickú aktivitu, že si nedokážu samy dať pauzu, aj keď už prekročia únosnú mieru a môže ľahko dôjsť k prehriatiu. Preto musí majiteľ takúto aktivitu kontrolovať, psovi dávať dlhšie prestávky v tieni a zabezpečiť mu dostatok pitnej vody,“ poradila zverolekárka Martina Karasová z Kliniky malých zvierat Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach.

Niektoré psie plemená trpia nadmernými horúčavami viac ako iné

V UVLF sa najčastejšie stretávajú s prípadmi prehriatia najmä u plemien s krátkou lebkou a malým ňufákom. Sú to väčšinou francúzske buldočky alebo mopsy. „Keďže tieto psy majú sťažené dýchanie a prúdenie vzduchu aj za normálnych okolností, v prípade vysokých teplôt a zvýšenej fyzickej aktivity môže dôjsť ľahko k prehriatiu a kolapsu z nedostatku kyslíka aj po krátkej niekoľkominútovej aktivite,“ vysvetlila Karasová.

Zvierací ombudsman zároveň ľuďom radí, že ak uvidia zviera v aute, majú zavolať políciu. „Ak necháme auto pod stromom či v tieni, vnútorná teplota sa pri horúčavách zvýši veľmi rýchlo a stáva sa pre zviera životu ohrozujúce,“ skonštatoval.

Čo môže urobiť majiteľ počas horúcich dní pre domáceho miláčika?

Iniciatíva okrem toho odporúča neprechádzať sa s domácim miláčikom po horúcom chodníku, ale venčiť ho v neskorších hodinách a na tráve v tieni. Zviera by sa tiež nemalo nechávať v izbe, kde páli slnko. Ochladzovať by sa malo postupne, najprv labky a potom trup. Psa podľa zvieracieho ombudsmana netreba nechať skočiť do vody naraz.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
V Cerovej vrchovine pribudol nový apidomček s ôsmimi včelstvami: Ponúka apiterapiu aj informácie o opeľovačoch

Majitelia by mali kontrolovať dostatok pitnej vody pre zviera, prípadne mu pridať do misy aj kocky ľadu. Pod domáceho miláčika možno podložiť studenú podložku alebo mu dať na zem vlhký uterák. Netreba ho ním však prikrývať. „Pripravte bazénik s vodou alebo poskytnite miesto na chladnej dlažbe v kúpeľni,“ radí ešte ombudsman.

Aj voľne žijúce zvieratá si zaslúžia našu pomoc

V horúcich dňoch nezabúdajte na zvieratká, ktoré žijú voľne v prírode či v záhrade. Najmä v mestách majú veľký problém dostať sa k vode. Ježkom, veveričkám alebo vtákom, ktoré sa pohybujú na zemi, možno pomôcť plytkou miskou vody. Treba do nej vložiť pár kamienkov, aby z nej mohol vyliezť hmyz, ktorý sa potrebuje takisto napiť. TASR o tom informovala iniciatíva Zvierací ombudsman.

Pre iné druhy vtákov môžu ľudia zavesiť na konár napájačku alebo hlbšiu misku s kamienkami. „Vodu sa vždy snažte umiestniť do tieňa a nezabudnite ju pravidelne vymieňať, aby sa nestala zdrojom chorôb,“ podotkol Zvierací ombudsman.

slávik červienka vo vode
Zdroj vody je pre voľne žijúce zvieratá životne dôležitý (Zdroj: Freepik/wirestock)

Nezabúdajte na zvieratká, majte oči otvorené a pozorujte

V mestách sa možno počas horúcich dní stretnúť s mláďatami dážďovníkov, ktoré majú hniezda v dutinách najmä na panelákoch. Ak sa priestor s hniezdom príliš rozhorúči, mláďatá vyskakujú z hniezd ešte pred tým, ako vedia lietať a sú schopné samostatného života, opisuje iniciatíva. Tvrdí, že na rozdiel od iných vtákov ich rodičia mimo hniezda už nenájdu a nebudú sa o nich starať. „V takýchto prípadoch je potrebné kontaktovať Štátnu ochranu prírody SR alebo záchrannú stanicu a poradiť sa o ďalšom postupe,“ povedal ombudsman.

U voľne žijúcich zvierat nie je vždy jednoznačné, čo je príčina ich zhoršeného stavu. „Platí to hlavne v takýchto prípadoch, keď sa do záchrannej stanice dostanú dehydrované, zoslabnuté jedince bez evidentných zranení. Dôležité však je povedať, že vtáky by sa nemali nikdy napájať nasilu, majú dýchací otvor v zobáku na jazyku a neodbornou manipuláciou sa dajú veľmi ľahko zadusiť,“ skonštatovala Adriana Hološková zo Záchrannej stanice pre voľne žijúce živočíchy Brezová pod Bradlom. Dodala, že o radu treba vždy požiadať štátnych ochranárov alebo záchrannú stanicu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Hniezdenie sovy myšiarky je veľmi nepravidelné a vzácne: Po 5 rokoch máme na Slovensku opäť zopár jedincov

Ľudia by si mali zabezpečiť podľa Zvieracieho ombudsmana vodné plochy, ktoré majú na záhradách. „Pre nedostatok zdrojov vody sa zvieratá snažia napiť aj z bazénov, sudov alebo krhiel. Všetky tieto miesta sa pre nich môžu stať pascou, z ktorej sa nevedia dostať von,“ uviedol. Zvieratám postačí aj doska ponorená do vody. V obchodoch sa však dajú kúpiť aj špeciálne plaváky, na ktoré vedia žaby, vtáky, ale aj hmyz vyliezť, dodala iniciatíva.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame