V Cerovej vrchovine pribudol nový apidomček s ôsmimi včelstvami: Ponúka apiterapiu aj informácie o opeľovačoch

nový apidomček s včelami

Relax v prírode a liečivé účinky apiterapie nájdete pri obci Ratka (Zdroj: Unsplash/Boba Jaglicic)

V Letnej doline pri obci Ratka na úpätí Cerovej vrchoviny pribudol nový apidomček s ôsmimi včelstvami. Slúžiť bude na apiterapiu i vzdelávanie mládeže v oblasti života včiel a starostlivosti o ne. TASR o tom informovala Zuzana Jóbová z krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus. Apiterapia je ľudstvu známa už tisíce rokov a pravdepodobne je jej vek rovnako starý ako umenie včelárstva samé.

Nový apidomček slúži včelám i ľuďom

Hlavným účelom apidomčeka v Ratke je poskytnúť návštevníkom relax v prírode prostredníctvom apiterapie, ktorá vychádza z pozitívneho vplyvu prítomnosti včiel na ľudský organizmus. Projekt má však verejnosť i vzdelávať v oblasti významu opeľovačov pre krajinu a ľudí.

Apiterapia je v podstate druh prírodnej liečebnej terapie, ktorý využíva včelie produkty ako med, peľ, materskú kašičku, jed, propolis a iné. Okrem týchto včelích darov, terapia v apidomčeku zahŕňa aj možnosť dýchania čistého včelieho vzduchu, ktorý obsahuje množstvo prospešných éterických olejov.

„V rámci zážitkového vzdelávania chceme poskytnúť deťom základných škôl, študentom stredných škôl a verejnosti prednášky a ukážky zo života včiel a starostlivosti o ne, aby deti hlavne z mesta nadobudli predstavu o význame včiel pre krajinu a o druhovej diverzite obcí Novohradu,“ priblížil riaditeľ oblastnej organizácie cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie Tomáš Krahulec.

Včelársky areál ponúka možnosť relaxovať, aj sa niečo naučiť

Súčasťou včelárskeho areálu v Letnej doline je i drevená tabuľa, ktorá návštevníkom poskytne informácie o včelách a biodiverzite. „Do priestoru sme rozmiestnili jednoduché lavičky, z ktorých môžu ľudia sledovať z bezpečnej vzdialenosti opeľovače pri práci,“ uviedol starosta Ratky Milan Spodniak. Ako dodal, apiterapia bude spoplatnená, príjmy samospráva využije na údržbu domčeka a starostlivosť o včely.

Apidomček v Cerovej vrchovine slávnostne otvorili vo štvrtok, prví návštevníci ho môžu vyskúšať od 5. júna prostredníctvom kontaktovania obecného úradu v Ratke. Projekt je výsledkom miestnej a regionálnej samosprávy, obec naň prostredníctvom Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja získala finančnú podporu 4 000 eur. Celkové náklady na výstavbu apidomčeka dosiahli 6 000 eur.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Sprej proti kliešťom: Vyrobte si doma účinnú prevenciu a do prírody vyrazte bez obáv!

Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame