Apiterapia a jej prínos: Nielen o liečivých výrobkoch včiel sa dozviete na tomto festivale v Trnave

včela medonosná na kvete

Čo robiť po uštipnutí včelou a aké môžu byť jeho účinky na telo? (Zdroj: Freepik/zirconicusso)

Včelársky trh, tvorivé workshopy a náučné prednášky o včelárstve budete mať možnosť vidieť už o niekoľko dní v rámci Trnavského včelárskeho festivalu. Podujatie sa bude konať 2 – 3. septembra a je vyhradené nielen pre včelárov, ale aj pre priateľov včiel či milovníkov prírody a sladkého medu.

Spoznajte prácu s včelami o čosi viac

Zámerom podujatia je prezentácia a popularizácia práce miestnych včelárov a vecí s tým súvisiacich. Podľa organizátorov by mohlo vďaka tomu ísť o zlepšenie povedomia ľudí o prínose včiel a včelárov pre krajinu.

„Je príležitosťou nájsť si svojho lokálneho dodávateľa medu a včelích produktov, ochutnať medové pivo, najlepšie medoviny či medové sladkosti a zároveň nazrieť do čarovného sveta včiel,“ uviedol Martin Štrbka – jeden z organizátorov a člen Slovenského zväzu včelárov.

Na programe sú aj odborné prednášky

„Tých, ktorí majú záujem o odbornejšie informácie o chove včiel, ich spolužití s človekom a zmenách v prírodnom prostredí, čakajú zaujímavé prednášky najlepších odborníkov v zasadačke mestského zastupiteľstva,“ uviedol ďalej Štrbka.

Hovoriť sa bude okrem iného o včelárení podľa prejavov včelstva na letáči, tiež o jeho sťažených podmienkach, prevencii a tlmení chorôb včiel či súčasných problémoch v praktickom včelárení. Tradičný včelí trh sa bude konať na pešej zóne na Hlavnej ulici v Trnave.

Čo je to apiterapia?

Okrem iného množstvo producentov ponúkne aj svoje výrobky. Témou tohto ročníka podľa Štrbku bude liečba včelími produktmi. V rámci nej je pripravený krst knihy o apiterapii – oblasti medicíny, ktorá sa zaoberá účinkami rôznych včelích produktov na ľudské telo. Založil ju v roku 1986 istý doktor Charles Mraz.

Tento pojem znamená aj štúdium vplyvu medu, včelej materskej kašičky, vosku, včelieho jedu či propolisu, peľu a iných výrobkov na živý organizmus. Výrobky od včiel, a to prevažne med, boli ľuďom známe už v období praveku a funguje to tak dodnes. Toto podujatie sa preto bude snažiť ľuďom priblížiť aj čosi viac o tejto liečebnej metóde.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Goralské folklórne slávnosti sa konajú po prvýkrát priamo v horách

Zdroj: TASR, vcelari.sk, plnielanu.sk
Odporúčame