Nehody, úrazy a nepríjemné udalosti na Vianoce: Počas sviatkov dbajte vo zvýšenej miere najmä na toto!

nehody počas sviatkov

Nehody počas sviatkov môžu byť veľmi nepríjemné, preto vo vianočnom čase zvýšte svoju opatrnosť a nebuďte v prílišnom strese (Zdroj: Freepik/user18526052)

Nehody počas sviatkov či iné nepríjemné udalosti sa stávajú častokrát nešťastne najmä aj v období Vianoc. Je preto potrebné si dávať pozor na požiare z adventných vencov, úrazy pri upratovaní či stres na cestách. Podľa štatistík, v ktorých jedna z poisťovní na Slovensku zaznamenávala výskyt škôd, ide o hlavné prípady nebezpečenstiev počas sviatkov.

Adventné vence majte pod dohľadom

Zapaľovaním sviečok na adventných vencoch vznikajú aj požiare. Poisťovňa preto radí neodchádzať z domu, kým sa človek nepresvedčí, že skutočne uhasil všetky sviečky. Zápalky a zapaľovače samozrejme schovajte spod dosahu detí.

„Domácnosti sú v dnešnej dobe doslova preplnené vybavením z materiálov, ktoré sa rýchlo vznietia a horia, pričom dochádza k úniku veľkého množstva vysoko toxického dymu,“ uviedla hovorkyňa poisťovne Beata Lipšicová. Požiare spôsobujú aj pochybné či lacné elektronické sviečky.

Úrazy a nehody sú v decembri častejšie

Medzi nehody počas sviatkov možno zaradiť aj úrazy pri upratovaní, ktoré sú po zraneniach zo športu vo voľnom čase druhé najčastejšie. Taktiež sa najviac vyskytujú práve v decembrovom období. Najrizikovejšími z úrazov sú pády z rebríkov pri zdobení domu či schovávaní vianočných darčekov.

Vianoce sú zároveň obdobím, počas ktorého sa každý ponáhľa a menej sa sústredí na bežné úkony. „Chodci vstupujú na cestu bez rozhliadnutia, nervózni vodiči v kolónach môžu prehliadnuť ľudí na priechode alebo tých, ktorí sa náhlia medzi vozidlami. V decembri tak každoročne pribúda osôb zrazených autom v mestách, pričom čiastočne hrá v týchto prípadoch úlohu aj alkohol,“ pokračovala Lipšicová.

Internetoví podvodníci vo veľkom úradujú najmä počas Vianoc

Práve kvôli stresu počas Vianoc je potrebné byť opatrným aj pri online nákupoch. Poisťovňa každoročne medzi sviatkami informuje o zvýšených počtoch udalostí, ktoré sa týkajú falošných internetových obchodov, ale aj nedodania objednaného tovaru či nedoručenia v stanovenom čase.

Často ide o online obchody, ktoré sa tvária, že predávajú značkový a kvalitný tovar, zobrazujú sa dokonca aj na sociálnych sieťach a ľudia ich vo veľkom zdieľajú ďalej. Podvodníci môžu takto od vás jednorazovo vylákať nielen peniaze, ale aj zbierať osobné údaje a informácie o platobnej karte, ktorá môže byť následne tiež zneužitá.Zdroj: TASR
Odporúčame