Škola by nemala byť strašiak pre deti: Ako im môžete pomôcť, aby sa tam lepšie cítili?

Môže škola na deti pôsobiť ako strašiak? (Zdroj: Freepik/aspsvz)

Rodičia by sa mali usilovať to, nájsť správnu mieru v tom, ako deťom pri nástupe do školy pomôcť. Nejde pritom len o prvákov, ale aj o deti, ktoré sa do školy vracajú po prázdninách celkovo.

Podajte pomocnú ruku

„Rodičia by mali dbať na to, aby dieťaťu pomohli zorientovať sa v nárokoch školy, zorganizovať si domácu prípravu a naučiť sa pravidelne sa učiť. Potom sa nestane, že dieťaťu ujde vlak a bude ťažko doháňať to, čo zameškalo,“ uviedla detská psychologička Lucie Kotková.

Zároveň by však rodičia nemali príliš deťom pomáhať a nekompenzovať to, čo dieťa môže zvládnuť samo. „Pretože cieľom pomoci rodiča by mala byť samostatnosť dieťaťa v plnení školských povinností,“ upozornila. Začiatok školského roka je ako pre deti, tak aj pre rodičov, veľkou výzvou. Najmä v prípade, ak máte doma prvákov.

Aj preto je dôležité, aby rodičia vedeli, ako sa na nástup detí do školy pripraviť a znížiť tak množstvo stresu.

Vysvetlite dieťaťu, že sa školy nemusí báť

„Na všetko, čo v živote robíme, sa pripravujeme. Možno si to ani neuvedomujeme. Chystáme si veci do práce, pripravujeme sa na slávnostný obed, pred tréningom sa rozcvičujeme… A robíme to hlavne preto, aby sme redukovali stres alebo znižovali množstvo negatívnych emócií. Takisto je dobré sa pripraviť aj na návrat do školy,“ uviedla riaditeľka základnej školy v Kecerovciach,  Alena Davidová.

Dieťa treba nastaviť na pozitívnu vlnu a vysvetliť mu, že škola nie je strašiak, ale miesto zážitkov, zábavy a priestor, kde sa ponúkajú nové možnosti. Skôr ako dôkladná príprava na nový školský rok je dôležité budovanie dôverného vzťahu s deťmi pri hrách či rozhovoroch.

Podporte ho za každých okolností

„Domáca príprava detí do školy je v mnohých vyspelých a úspešných krajinách sveta nízka. Dieťa má hrať popoludní futbal a behať po dvore, a nie sedieť nad zošitmi. V skutočnosti sme slepí na to, čo všetko sa naše deti učia celý deň, a nikoho to nezaujíma. A, bohužiaľ, aj veľa zlých vecí,“ vraví psychológ špeciálny pedagóg Viktor Križo.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Veľký pozor na dehydratáciu: Počas horúcich dní ohrozuje najviac deti a seniorov, takto budete v bezpečí!

Je dôležité zamerať sa na dieťa a jeho svet, podporovať rovesnícke vzťahy a poskytovať mu podporu a empatiu.
K téme Musí byť škola len strašiak sa uskutoční v stredu (7. 9.) o 19.00 h diskusia v Bratislave, dostupná bude aj online. Viac informácií je zverejnených na webe nm.sk.

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame