Veľké zistenie ohľadom očkovania proti Covid-19: Ak budete v strachu a strese, môže to ovplyvniť účinnosť

Stres môže mať vplyv na účinnosť očkovania (Zdroj: GettyImages)

Očkovanie proti ochoreniu Covid-19 je v plnom prúde a počet vakcinovaných ľudí postupne stúpa. Či už sa chystáte na prvú alebo druhú dávku, odborníci prišli na zaujímavé zistenie. Vašu reakciu môže ovplyvňovať aj psychický stav a rozpoloženie v akom sa nachádzate.

Je logické, a vieme to asi všetci, že adekvátnu reakciu imunitného systému ovplyvňujú telesné faktory, ako je napríklad index telesnej hmotnosti, obezita či podvýživa. Takéto hraničné stavy môžu výrazne tlmiť reakciu protilátok, najmä na vakcínu od spoločnosti Pfizer/BioNTech.

Nezanedbajte vašu psychiku

Podľa doterajších zistení, ktoré prebiehali pri očkovaniach na iné ochorenia, sa zdá byť jasné, že naše psychické zdravie a pohoda, hrajú rovnako dôležitú úlohu. Na tvorbu protilátok môže tak isto vplývať aj nadmerné množstvo stresu, nervozity a nepokoja.

Preto je veľmi dôležité, aby ste sa pred očkovaním dobre vyspali a dopriali si poriadny odpočinok. Rovnako si dajte záležať na udržiavaní kontaktu s rodinou a blízkymi osobami. Znie to ako všeobecné rady, no nie je to celkom tak. Denník The Guardian informoval, že tvorbu protilátok a celkovo imunitného systému výrazne ovplyvňujú práve tieto faktory.

Vplyv na dlhodobú imunitu

Nejde len o samotné vytvorenie protilátok. To do istej miery zabezpečuje práve očkovanie s dvomi dávkami, ktoré organizmu poskytujú dostatok priestoru na „prípravu“. Dôležitá je však aj skutočnosť, že duševné napätie môže mať dlhodobý efekt na celkové trvanie ochrany, ktorú vakcíny poskytujú.

Klinická psychologička Annelise Madisonová tvrdí, že nejde len o to, že ochrana trvá dlhšie. Konštantný stres a vnútorný nepokoj môže narúšať aj reakciu protilátok na cudzorodé látky, ktoré majú naštartovať imunitný systém. To znamená, že v kritickej situácií nemusí byť vás organizmus dosť silný, aj keď protilátky máte.

Nechajte veci plávať

Následky stresu môžu závisieť aj na našom osobnom postavení k životu a prístupu, akým sa dokážeme vysporiadať s problémami. Neustále opakovanie si negatívnych myšlienok a vracanie sa k zlým spomienkam zvyšuje dopad stresu na celý náš organizmus. Toto však neplatí u ľudí, ktorý sa zameriavajú na pozitívne, alebo aspoň neutrálne veci.

Toto vysvetlenie môže vysvetliť, prečo neurotickí ľudia vykazujú oslabenú reakciu na očkovanie a celkovo bývajú častejšie chorí. Je to práve kvôli tomu, že takýto typ ľudí má tendenciu zaoberať sa problémami dlhšiu dobu, čo môže zväčšiť a predĺžiť ich reakciu na malé stresové faktory.

Doprajte si kvalitný spánok

Našu reakciu na očkovanie môže ovplyvňovať aj spánok. Ten nemusí byť narušený len stresom, ale môžu naň pôsobiť aj ďalšie iné faktory. Ak spíte v miestnosti s rastlinami, radšej ich premiestnite na iné miesto. Tak isto pomáha, keď je izba dobre vyvetraná, svieža a má adekvátnu teplotu.

Pokiaľ máte problémy zaspať, nemali by ste aspoň 2-3 hodiny pred spaním konzumovať ťažké jedlá. Doprajte si dostatok tekutín, aby ste neboli dehydratovaný. Účinná je aj pravidelná meditácia a taktiež aromaterapia. Upokojujúce účinky má napríklad levanduľa či kamilka.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: ČTK, The Guardian
Odporúčame