Hniezdenie sovy myšiarky je veľmi nepravidelné a vzácne: Po 5 rokoch máme na Slovensku opäť zopár jedincov

hniezdenie sovy myšiarky - dravec sediaci na drevenom kole

Myšiarka močiarna hniezdi vždy na zemi v otvorenej krajine (Zdroj: Wikimedia Commons/Sandra Uecker – USFWS)

Hniezdenie sovy myšiarky je na Slovensku veľmi nepravidelné a vzácne. Jeden pár sa nachádza v okrese Michalovce a v trnavskom regióne našli ornitológovia päť teritórií. Hniezdenie myšiarky tu bolo naposledy zaznamenané v roku 2018. TASR o tom informovalo občianske združenie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS).

Vzácne hniezdenie sovy myšiarky vyžaduje ochranu

Zahniezdenie myšiarky v regióne okolo Trnavy podľa Romana Slobodníka z RPS súvisí s vysokým stavom hraboša poľného, ktorý je pre ne obľúbenou korisťou. „Sú roky, keď sa hniezdiace myšiarky močiarne vôbec nepodarí dohľadať a aj keď hniezdia, ide o sporadický výskyt niekoľkých párov,“ skonštatovali ornitológovia. Podobne je to podľa nich aj v prípade kane popolavej, u ktorej zatiaľ tento rok evidujú dva páry v okrese Nové Zámky.

Oba vtáčie druhy hniezdia na zemi. Pre znášanie vajec a výchovu potomstva si často vyberú polia. Preto je podľa RPS dôležité lokalizovať hniezdo včas a dohodnúť sa s užívateľom pozemkov na jeho ochrane.

Zo života myšiarky močiarnej

Myšiarka močiarna je nestály a kočovný druh sovy, ktorý obľubuje vlhké, otvorené miesta s močaristými biotopmi. Vyžaduje blízkosť rybníkov a vodných nádrží a loví najmä na podmáčaných lúkach a mokradiach. Často sedáva na zemi a je našou jedinou sovou, ktorá prináša materiál na stavbu svojho hniezda.

Ako vyzerá ochrana hniezda a potomstva myšiarok a kane?

„Ochrana hniezda myšiarok močiarnych a ich potomstva je mimoriadne náročná. Mláďatká sa totiž začnú pohybovať v okolí veľmi skoro po vyliahnutí, keď ešte nie sú samostatné. S farmármi sme v kontakte, o mieste hniezdenia vedia a pri prácach budú postupovať s ohľadom na výskyt sovičiek,“ priblížil Slobodník.

Ornitológovia poukazujú aj na ochranu hniezd kane popolavej. Tomáš Veselovský z RPS opisuje, že v okruhu piatich metrov okolo hniezda postavia oplôtok z pletiva. Ten farmárom vymedzí, pokiaľ ešte môžu vykonávať poľnohospodárske práce, a kde už je riziko vykosenia mláďat. „Pletivo zároveň slúži ako zábrana, aby mláďatá neopustili hniezdo počas žatvy. Začali sme už komunikáciu s farmármi ohľadom spolupráce pri ich ochrane,“ poznamenal Veselovský.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Stretnutia medveďov a ľudí nesúvisia s ich premnožením: Dôvodov je viacero, no dá sa im predísť

Občianske združenie apeluje na farmárov, aby si všímali prípadné hniezdenie vtákov na svojich pozemkoch. Ak ho spozorujú, mali by kontaktovať Štátnu ochranu prírody SR alebo niektorú z ornitologických organizácií.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, TASR, dravce.sk
Odporúčame