Syry a vaše zdravie: Majte prehľad a tieto radšej nechajte v obchode

Syr

gettyimages

Žijeme rýchlo a rovnakým tempom sa dnes bohužiaľ vyrába aj väčšina syrov. Ponuka v obchodoch je bohatá a pestrá, no neprehľadná. A čo je najhoršie, kvalita klesá.

Aj to je cena za technický pokrok. Miesto dobrých syrov zabrali náhrady či imitácie, ktoré sa nevyrábajú z mlieka. Ak o ne nestojíte, hľadajte poctivé produkty. Poradíme vám, ako sa v nich vyznať.

Kedysi verzus dnes

Kedysi sa syr vyrábal len z najkvalitnejšieho mlieka. Príliš sa nezahrievalo, aby sa neusmrtili dôležité baktérie vytvárajúce vyváženú arómu. Dnes sa však zahrieva bežne. Na výrobu sa dokonca môže používať aj práškové mlieko. Zriedi sa s vodou, pridá sa syridlo, chlorid vápenatý a produkt je na svete.

Kvalitný tvrdý syr kedysi zrel 1-2 roky. Momentálne dominujú mladé a nezrelé, ktoré sa rýchlo vyrábajú i predávajú. Počas dlhšieho skladovania by sa pokazili. Syridlo, ktoré je nevyhnutné pri výrobe, sa po stáročia získavalo z teľacích žalúdkov. V posledných desaťročiach už tieto zdroje nestačili pokrývať dopyt, a tak sa začali využívať obsahy žalúdkov ošípaných a syridlo mikrobiálneho pôvodu.

Náš tip na zaujímavé podujatie: Marco Rajt & Band 

Od originálu majú ďaleko

Definícia syra je vymedzená jasne: Ide o výrobok, ktorý vznikol vyzrážaním mliečnej bielkoviny pôsobením syridlového enzýmu alebo iných vhodných činidiel s týmito vlastnosťami. Niektoré sa síce tvária ako skutočné, no nemajú s nimi skoro nič spoločné. Naznačuje to už odlišná vôňa a chuť. Náhrady mliekarenských výrobkov väčšinou obsahujú mliečnu bielkovinu kazeín, rastlinný tuk, škrob, arómy, emulgátory, farbivá, konzervanty a iné prísady. Zvyknú sa označovať ako jemný tavený výrobok, tavené plátky či krém. Nesmie sa pri nich použiť slovo syr.

Tavené radšej nie

Napriek tomu ročne zjeme približne 2 kg tavených syrových výrobkov na osobu. Hoci sa spracúvajú zo skutočného syra, nášmu zdraviu neprospievajú a mali by byť len občasným spestrením jedálnička. Kameňom úrazu sú pridávané taviace soli. Nadbytočný príjem fosforu v podobe fosfátov, ktorý je ich súčasťou, bráni využitiu vápnika. Tieto výrobky preto nie sú vhodné pre deti ani staršie osoby. Pre vysoký obsah soli a tuku by mali byť opatrní aj ľudia s vysokým krvným tlakom a chorobami srdca.

Mohlo by vás zaujať: Kozí, ovčí či kravský: Zistite, ktorý tvrdý syr je najzdravší a prečo

Ako nájsť poctivé syry?

  1. Rozoznajte označenie: Výrobok by mal mať vo svojom názve slovo „syr“. Ak je označený slovom „syrový“, musí obsahovať najmenej 51 percent syra. Inak môže byť nazvaný len výrobok so syrom. Niekedy je ťažké rozoznať imitácie od pravého produktu. V obchodoch sú často medzi skutočnými a rovnako lákavo pôsobia aj ich obaly. Ak si však začnete všímať detaily, určite ich ľahko spoznáte.
  2. Dbajte na zloženie: Výrobcovia sú povinní informovať spotrebiteľov o tom, že nahradili určitú základnú zložku mlieka inou, nemliečnou surovinou. Napríklad rastlinné tuky v syre rozhodne nemajú čo robiť. Alebo ak výrobca deklaruje, že ide o tavený syr so šunkou, musí uviesť, koľko sa jej v syre nachádza. Ak zloženie vôbec nečítate, ľahko nakúpite tavené syry len so šunkovou arómou a glutamanom.
  3. Napovie vám cena: Pri nepravých syroch je cena väčšinou nižšia, čo je, žiaľ, pre mnohých spotrebiteľov pri nákupe rozhodujúce.
  4. Nedajte sa nachytať: Môže sa stať, že sa na syroch, ktoré sa krájajú a balia do fólií priamo v obchode, prelepujú dátumy balenia. Umývajú sa a okrajujú, aby boli stále predajné. Výrobok si vždy dobre prezrite. Podozrivé sú aj výrobky, na ktorých je informácia o zložení veľmi malým písmom alebo sa dostala do zvaru obalu.

Máte radi syry? Aké druhy si najčastejšie doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Vlaďa, gettyimages
Odporúčame