Tajomný les Krakovec: Legenda o zaniknutej osade ožíva! Zábavu aj napínavý príbeh nájdete neďaleko Sabinova

tajomný les krakovec

Na východe Slovenska vznikol projekt podľa miestnej legendy (Zdroj: Facebook/severovychodslovenska)

Nevšednú prechádzku pod korunami stromov ponúka nový zábavno-náučný chodník Tajomný les Krakovec, ktorý sa nachádza medzi obcami Jakovany a Červená Voda v okrese Sabinov. Ako TASR informovala Barbora Čechová z Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska, návštevníci objavia na trase zábavné prvky aj napínavý príbeh.

Viesť vás bude dračie krídlo, strom lásky, zabudnutý voz alebo drevené lávky. Tajomná trasa je súčasťou projektu Legendarium, pričom ide o jednu z pätnástich lokalít prešovského kraja, ktorá je v projekte zapojená.

Kadiaľ vedie Tajomný les Krakovec?

Okružný chodník dlhý štyri kilometre je prioritne určený rodinám s deťmi, ale aj bežným turistom. Začína sa na kraji obce Jakovany pri kaplnke pod lesom a pokračuje do lesa Krakovec. Trasa je značená bielo-červenou miestnou turistickou značkou. Vedie lesnou cestou a neskôr starou furmanskou cestou, na ktorej sa nachádza historický nález – hraničný medzník osadený v roku 1567. Odtiaľ pokračuje chodník ku korytu Krakovského potoka.

Cestou vás budú viesť tabuľky s príbehom o zaniknutej osade

Lokalita je spojená s legendou o osade, ktorá sa prepadla pod zem v časti lesa s názvom Prepadliská. „Na trase chodníka sprevádzajú návštevníkov tabuľky s príbehom o zbojníkovi Jakovovi a liečiteľke Lesane, ktorí boli obyvateľmi zaniknutej osady. Prechádzku v lesnom prostredí dopĺňajú informačné tabule, zábavno-náučné a hravé prvky, ktoré preveria pohybové schopnosti najmä detských návštevníkov. Dračie krídlo, strom lásky, zabudnutý voz, drevené lávky a mnohé ďalšie prvky dovedú návštevníkov lesa až k prepadnutej osade,“ uviedla KOCR s tým, že v rámci cestovateľskej súťaže Legendarium je tu umiestnený aj trezor so súťažnými nálepkami.

Ako pripomenul riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska Martin Janoško, v okolí sa nachádzajú aj ďalšie zaujímavé turistické miesta, ako napríklad Spiaci mních, hrad Kamenica, Ľutina a iné. Vyberte sa spoznať nové zákutie našej krajiny, dozviete sa niečo nové z histórie. Môžete si dopriať jednodňový výlet, ale aj niekoľkodňovú dovolenku. Určite budete mať, čo objavovať.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, TASR, presovak.sk
Odporúčame