Tajomstvo polohy pri spánku odhalené: Čo vypovedá o vašom vzťahu?

Žena

thinkstockphotos.com

V posteli trávime takmer tretinu života a preto niet divu, že naše správanie v nej dokáže o nás niečo prezradiť. Nuž a v prípade partnerov ide o pomerne intímnu výpoveď. Je ich spoločné spanie potešením, alebo skôr nevyhnutnosťou? A čo prezrádzajú o ich vzťahu polohy, v ktorých zaspávajú?

V 19. storočí spali ľudia spoločne na jednej posteli z úsporných dôvodov. Dnes nie je po finančnej stránke problém mať vlastnú posteľ alebo izbu, ale ľudia si tento prepych často dobrovoľne nedoprajú.

Manželia spia synchronizovane

Vedci z Pittsburskej univerzity analyzovali spánok 46 manželských párov po dobu desiatich dní a na tomto základe odvodili súvislosť medzi vzťahmi v páre a synchronizáciou jeho spánku. Spánok manželov je viac synchronizovaný než spánok náhodne vybraných jednotlivcov, uvádza Heather Gunnová, ktorá je jednou z autoriek štúdie.

Manželské páry tiež majú tendenciu zhodnúť sa aj v tom, kedy budú bdieť a kedy spať. Ľudský jedinec je však skôr náchylný vrhať sa do náručia Morfea sám, aby sa vyhol rušivým prvkom, ako je chrápanie či fuňanie. Prečo teda zdieľame spoločné lôžko s našou druhou polovicou?


Mohlo by vás zaujať: Poznáte polohu, v akej spíte? Napovie o vašej povahe aj zdravotných problémoch


Povinnosť spoločnej postele?

Nemôžem jej povedať, že sa mi spí lepšie na pohovke ako s ňou v našej posteli. Konečne sme manželia a spia spoločne, píše John Methven v článku v časopise The Atlantic. Prebudiť sa vedľa milovanej bytosti je jedným z privilégií spoločného života. Okrem toho má spoločnosť tendenciu súdiť, že pár, ktorý nespí spoločne, nevedie sexuálny život. Keď sa povie, že manželia spia oddelene, znie to obzvlášť pejoratívne.

Viac ako len spánok

Historik Roger Ekirch vo svojej publikácii At Day ‚s Close: Night in Times Pasca upozorňuje na pocit bezpečia, ktorý dáva zdieľanie lôžka. V našom storočí sa tiež spoločné postele stali miestom, kde si partneri zverujú svoje názory, hovoria o deťoch, alebo o svojich plánoch na budúci víkend, smejú sa, objímajú sa, a tým sa vlastne pripravujú na to, aby čelili tomu, čo ich nadchádzajúci deň čaká.


Mohlo by vás zaujať: Vráťte do postele vášeň: Afrodiziaká z prírody či z obchodu vás opäť rozpália


Poloha o vzťahu čo-to prezradí

Povedz mi, ako spíš, a ja ti poviem, aké je tvoje manželstvo. Podľa psychoterapeuta Josepha Messingera môže pozícia v lôžku osvetliť vzťah milencov. Kontakt v spánku je zásadný, pretože láskanie vyvoláva produkciu endorfínu a dopamínu a upokojuje, hovorí. Vzájomná poloha v spánku je podľa neho ukazovateľom citov, stupňa vzájomnej dôvery a lásky. A ako spíte vy?

  • Vo vzájomnom objatí, tvárou k sebe – táto pozícia, častá v prvých dobách vzťahu, môže pretrvávať roky. Ukazuje, že pár je citovo založený. Ak muž spí v náručí ženy, v sebe možno ešte dušu malého chlapca, ktorý hľadá ochranu.
  • V objatí, keď jeden leží chrbtom k druhému tu ide stále o veľkú lásku. Keď žena leží chrbtom k mužovi, môže sa to interpretovať ako potreba byť hýčkaná. Ak je muž chrbtom k žene, je zrejme sentimentálny a zamilovaný.
  • Chrbtom k sebe, ale blízko pri sebe neznepokojujte sa, aj tu vládne harmónia! Táto pozícia je výsledkom vyváženého a fungujúceho vzťahu. Psychológovia súdia, že ukazuje na stabilitu páru, ktorý pochopil význam toho, že si v spánku zachováva svoje teritórium.
  • Tvárou k sebe táto pozícia vyjadruje vynikajúce spojenie, potrebu cítiť sa v bezpečí u milovanej bytosti. Takýto pár túži po duševnom splynutí.
  • Obrátený chrbtom k sebe, každý na druhej strane postele tu je potrebné rozlišovať, či sa v tejto pozícii pár tiež prebúdza. Ak sa prebudíte na druhej strane postele, môže to mať tisíce dôvodov (teplo, zlé sny). Pokiaľ ale takto spíte, svedčí to o nevyriešených problémoch. Podľa psychoterapeuta Josepha to znamená, že partneri odmietajú každú komunikáciu, dokonca aj v spánku. Neprepadajte však panike: nie je tu reálna súvislosť medzi touto pozíciou a tým, že už sa nemáte radi. Naznačuje to len, že tu sú nejaké problémy, ktoré treba riešiť.

V ktorej zo spomínaných polôh najčastejšie spávate vy? Sedí na váš vzťah spomínaná charakteristika? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Le Figaro
Odporúčame