Teploty či únava bez zjavnej choroby: Diferenciálna diagnostika napovie, o čo ide

Ochorenie

photl.com

Pokiaľ je človek zdravý, ani sa nezaoberá tým, že jestvujú desiatky klinicky podobných ochorení, ktoré majú rovnaké symptómy, ale úplne inú liečbu. Až príde deň, keď ho vysoké teploty uložia do postele. V domnienke, že ide o chrípku si naordinuje domácu laickú terapiu. Zopár dní sa poctivo potí a zdanlivo zdravý nastupuje späť do práce. Uplynú tri-štyri dni a teploty sú späť. Žeby sa chrípka vrátila?

Keď sa vysoké teploty vrátia niekoľkokrát do mesiaca a niekoľko mesiacov po sebe, vysilený začína uvažovať nad tým, že asi nejde o chrípku a treba vyhľadať odbornú pomoc.

Návšteva praktického lekára

Po zlyhaní vlastnej liečby je najvyšší čas navštíviť praktického lekára. Je dobré, ak pacient dokáže čo najpresnejšie popísať priebeh ochorenia, všetky symptómy, ktoré ho sprevádzali, aj spôsob dovtedajšej liečby. Správna diagnostika je jedným zo základných predpokladov úspešného manažmentu liečby, ktorá je pri rôznych ochoreniach odlišná.

Príčinou vysokých teplôt môžu byť okrem viróz aj infekčné choroby, zápaly, reumatické ochorenia, zhubné bujnenie, rozpad tkanív a podobne. Takisto poruchy videnia nemusia súvisieť len s ochorením oka. Prejavujú sa aj u pacientov so zablokovanou krčnou chrbticou, so sklerózou multiplex, s nádorom mozgu, s diabetes melitus a mnohými ďalšími ochoreniami. Kašeľ môže mať tiež rôzne príčiny a do jeho diagnostikovania sa zapájajú pneumológ, otolaryngológ, alergológ, kardiológ aj gastroenterológ.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Diferenciálna diagnostika

Odlíšiť rovnaké symptómy, za ktorými môže byť aj 100 diagnóz, nie je veru jednoduché. Neraz vyžaduje mnoho ďalších vyšetrení a zo strany pacienta aj veľkú trpezlivosť. Diagnostické kritériá pre stanovenie jednotlivých diagnóz sú presne definované. Na uľahčenie stanovenia konečnej diagnózy pomáha diferenciálna diagnostika.

Vyšetrenie začíname dôkladným rozborom ťažkostí pacienta. Sústredíme sa na prekonané ochorenia pacienta, ale aj jeho rodičov, súrodencov a detí, osobný aj profesijný spôsob jeho života ako športovanie, charakter zamestnania, požívanie alkoholu, kávy, cigariet, drog. Dôležité pri stanovovaní diagnózy sú aj informácie o užívaných liekoch a prípadných alergiách. Zaujímame sa aj o fyziologické funkcie, napríklad problémy s močením, so stolicou, na spánok, na chuť k jedlu, na to či pacient v poslednej dobe pribral, alebo schudol,“ vysvetlil MUDr. Marián Varga, praktický lekár. Súčasťou vyšetrenia je kontrola pacienta od hlavy po päty pohľadom, pohmatom, poklepom a posluchom.

Potrebné sú viaceré vyšetrenia

Na odlíšenie diagnóz sú potrebné aj dôkladné laboratórne vyšetrenia. Okrem bežných parametrov sa robí napríklad diferenciálny rozpočet bielych krviniek, vyšetrujú autoprotilátky, CRM – zápalové markery, kostné markery, koncentrácia hormónov a podobne. Analýzou prechádza aj moč, v ktorom sa zisťuje prítomnosť ketolátok, dusitanov, leukocytúrie, hematúrie a iných odpadových látok metabolizmu.

Vyšetrenia podľa klinických prejavov ochorenia a priebežných výsledkov dopĺňame zobrazovacími vyšetreniami ako sú rádiologické vyšetrenie, ultrasonografické vyšetrenie, počítačová tomografia a magnetická rezonancia. Ku stanoveniu diagnózy nám pomáhajú tiež endoskopické vyšetrenia tráviaceho traktu. Väčšinou ide o invazívne, nie príjemné vyšetrenie ako kolonoskopia, rektoskopia, gastrofibroskopia a mnohé ďalšie, ale zato veľmi účinné a spoľahlivé. Na vyšetrenie srdca a pľúc máme rovnako účinné viaceré vyšetrovacie metódy. Nie je nič neobvyklé, ak sa na stanovení konečnej diagnózy zúčastní viac špecialistov, keďže nie je možné z výskytu jedného ukazovateľa určiť celkovú diagnostiku,“ podčiarkol MUDr. Varga.


Mohlo by vás zaujímať: Zdravotné problémy? Môžete skúsiť diagnostiku pomocou alternatívnej medicíny


Dlhá cesta – nie vždy stačí tabletka

Nájsť pravú príčinu ochorenia je zložité napriek erudovanosti lekárov. Občas celý proces pripomína detektívku. Úvod píšu zdravotné problémy, dej je popretkávaný diagnostickým procesom zameraným na zistenie príčiny. O šťastnom závere hovoríme, ak lekári zistia príčinu a vedia pacienta následne účinne liečiť.


Podstúpili ste už niektoré zo spomínaných invazívnych vyšetrení? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: photl.com, photl.com, Viola
Odporúčame