TEST Známe kolové nápoje pod našim drobnohľadom: Dobehli náhrady obľúbený originál?

kolové nápoje

Test kolových nápojov (Zdroj: Lucia)

Takmer každý dospelý by zrejme aj o polnoci dokázal vymenovať minimálne 3 známe značky kolových nápojov. Hoci vieme, že ich zloženie nepatrí k najzdravším, iba málokto dokáže odolať sladkej osviežujúcej kole – či už na oslave, terase podniku alebo s nohami vyloženými pri pozeraní filmu. Tentokrát sme podrobili zmyslovému testu 5 známych kolových nápojov. Pretože, ak zhrešiť, tak s nápojom, ktorý poteší chuťové poháriky a zaženie smäd!

Čo nás zaujímalo?

Do hľadáčika sa nám dostala pätica kolových nápojov, ktorá sa neskrýva za nulový obsah cukru, ani za doplnkové chute. Nenájdete tu teda žiadnu zero sugar, ani kolu s višňovou či vanilkovou príchuťou. Podarí sa známym značkám obhájiť svoju pozíciu? Dokážu sa tie lacnejšie aspoň priblížiť svetovým receptúram?

Pri hodnotení sme sa zamerali údaje, ktoré sú zrejmé z etikety – energetické hodnoty a množstvo cukru. Ďalej nás zaujímala vôňa, chuť a ostrosť a veľkosť bubliniek. Pri pátraní po kofeíne sme natrafili na nedostatky a museli si často pomôcť informáciami na internete. Hoci ich verejnosť považuje za nápoje, ktoré majú schopnosť nabudiť a stimulovať, podobne ako káva, množstvo kofeínu nemusí byť na etikete vyznačené. A čo nemusí byť na miligram presné, tomu sa výrobcovia radšej vyhnú. V prípade lacných kolových nápojov vás potom na chvíľu preberie iba expresne zvýšená hladina cukru v krvi.

Kolové nápoje sme zoradili od “papierovo” najmenej sladkých, po najsladšie. Aký dojem zanechali?

test kolové nápoje
Aký dojem zanechali vybrané kolové nápoje? (Zdroj: Lucia)

Lokálka Klasik

 • Objem: 2 l
 • Cena: 0,69 – 0,89 €
 • Energetická hodnota v 250 ml: 332,5 kJ/ 77,5 kcal
 • Sacharidy: 18,8 g

Značka Budiš priniesla na pulty slovenskú značku kolového nápoja s názvom Lokálka. Z našej pätice je papierovo aj na chuť najmenej sladká. Snúbi sa v nej mierna kolová príchuť, no o to výraznejšie extrakty z korenín, ktoré jej dodávajú špecifický, priam až festivalový nádych. Ako jedna z mála na obale bez veľkého pátrania udáva množstvo kofeínu – max. 100 mg/ l. V jednom pohári Lokálky (250 ml) potom logicky môžete byť max. 25 mg. To je približne tretinová dávka kofeínu z espressa, ktoré pri objeme 60 ml obsahuje 80 mg kofeínu.

Naše hodnotenie: Lokálka je menej sladká, viac “koreninová”. Vychladená osvieži.

Lokálka
Lokálka (Zdroj: Lucia)

Kofola Original

 • Objem: 2 l
 • Cena: 0,75 – 1,25 €
 • Energetická hodnota v 250 ml: 340 kJ/ 80 kcal
 • Sacharidy: 20 g

Keď ju miluješ, nie je čo riešiť! Kofola má svojich verných priaznivcov už u niekoľkých generácií. V jej nezameniteľnej aromatickej chuti a vôni sa zaujímavo snúbi karamel, esencia KOFO®, sladké drievko a kofeín. Koľko kofeínu je v Kofole? Z etikety sa to síce nedozviete, no Wikipedia prichádza s údajom 15 mg/ 100 ml, čo znamená, že jeden 250 ml pohár obsiahne cca 37 mg kofeínu.

Naše hodnotenie: Tradičná chuť plná výrazných tónov s príjemnými bublinkami, ktoré nedráždia hrdlo.

Tradičná kofola
Tradičná kofola (Zdroj: Lucia)

Freeway Cola

 • Objem: 2 l
 • Cena: 0,49 €
 • Energetická hodnota v 250 ml: 428 kJ/ 100 kcal
 • Sacharidy: 25 g

Do nášho výberu sa dostal aj obľúbený privátny kolový nápoj – Freeway Cola, ktorý sa predáva v sieti Lidl. Jeho cena je veľmi prívetivá. Už po otvorení fľaše láka výrazne sladkou arómou, v ktorej dominuje karamel a kofeínová aróma. Chuťou sa nápadne ponáša na drahšiu Coca-colu. A to bol zrejme aj jej cieľ. Niečo v pozadí jej však ku komplexnej chuti originálu chýba. Ak nepátrate detailne po tom, čo pijete a k veľkej grilovačke hľadáte lacnejší kolový nápoj, Freeway Cola splní svoju úlohu.

Naše hodnotenie:  Sladký kolový nápoj, ktorý sa chce ponášať na drahšiu konkurenciu.

freewaycola
Freeway Cola( Zdroj: Lucia)

Pepsi Cola

 • Objem: 1,75 l,
 • Cena: 0,59 € Lidl akcia, balenie 2,25 l – 1,39 €
 • Energetická hodnota v 250 ml: 455 kJ/ 108 kcal
 • Sacharidy: 27,5 g

Pri pohľade na zloženie Pepsi Coly sme sa veľa nedozvedeli. Zrejme platí, že čím viac si receptúra zachováva svoju tajomnosť, o to viac je obľúbená. Bonusom je sladenie, ktoré je v nápoji cítiť inak, ako u konkurencie. V edícii Pepsi s výraznou modrou etiketou sa namiesto glukózovo-fruktózového sirupu totiž používa cukor. Na 250 ml pohár pripadá približne 30 mg kofeínu.

Do kontrastu príjemne vystupuje jemná citrusová príchuť. Pepsi patrí k svetovým nápojom a nie je jej veľmi čo vytknúť. Azda iba jej bledšiu farbu po naliatí do pohárov a postupné vyprchávanie chute, ako sa obsah fľaše chýli ku koncu. Síce neobsahuje pepsín, prvá receptúra Pepsi mala pôvodne upokojovať trávenie a riešiť dyspepsiu.

Naše hodnotenie: Jeden z TOP kolových nápojov. Sladká a bohatá chuť.

pepsi
Pepsi (Zdroj: Lucia)

Coca-Cola Original Taste

 • Objem 2,25 l
 • Cena: 1,29 – 1,49 €
 • Energetická hodnota v 250 ml: 475 kJ/ 113 kcal
 • Sacharidy: 28 g

Aké by to bolo testovanie kolových nápojov bez koly, ktorá to začiatkom 20. storočia celé spustila? Coca-Colu zrejme netreba zvlášť predstavovať. Je veľmi sladká a tradične kolovo aromatická, neobsahuje však cukor. V zložení nájdete glukózovo-fruktózový sirup. V jej chuti sme ucítili akoby náznak hrozienkovej a vanilkovej príchute. Na 250 ml pohár pripadá približne 26 mg kofeínu. Čerstvo otvorená Coca-Cola vytvára po naliatí v pohári peknú penu, jej bublinky sú však väčšie, ostrejšie a môžu udrieť do nosa. Ak máte radi jemnejšie nápoje, nechajte ju po otvorení chvíľku vyprchať.

Naše zhodnotenie: Originálna chuť, ktorá milovníkov bublinkových kolových nápojov nesklame.

CocaCola
CocaCola (Zdroj: Lucia)

Záverečné zhodnotenie

Keďže sme vopred vedeli, do čoho ideme, nebolo naším cieľom poukazovať na negatívne stránky. Vieme, že sú tieto nápoje plné cukru, umelých sladidiel aj konzervantov, ktoré predlžujú ich trvanlivosť. Súčasťou niektorých je dokonca aj kyselina fosforečná, ktorá poškodzuje zubnú sklovinu a prispieva k odvápňovaniu kostí.

Každý, kto sa zaujíma o zdravé stravovanie, určite vie, že takéto nápoje patria medzi veľké kalorické lákadlá a prehrešky. I napriek tomu však patria celosvetovo medzi najobľúbenejšie a ani trendy predajnosti nenaznačujú, že by ich popularita klesala.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame