TEST Posvietili sme si na obľúbené pomarančové džúsy: Pozor na ich cukor, jeden pohár a dosť!!

Pomarančový džús

Náš test džúsov vám uľahčí rozhodovanie pri kúpe (Zdroj: Plnielanu.sk/Lucia)

Ak sa povie džús, ako prvé sa nám vybaví ten pomarančový. Pomarančové džúsy poznajú už najmenšie deti. Majú príjemnú chuť, v ktorej sa snúbia sladké, kyslé aj horké tóny – všetko v závislosti od toho, aké kvalitné pomaranče sa na prípravu džúsov použili. V regáloch obchodov je výber pomarančových džúsov neprekonateľne najširší. Náš test pomarančových džúsov sa zaoberal päticou značkových 100 % pomarančových štiav vyrobených z koncentrátu.

Aký je rozdiel medzi čerstvou šťavou a koncentrátom?

Čerstvú šťavu vytlačenú z pomarančov si jednoducho pripravíte aj doma. Pri kúpe balených džúsov, ktorých trvanlivosť môže byť aj rok, však treba počítať s tým, že s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o pomarančovú šťavu vyrobenú z koncentrátu. Čo si pod týmto označením predstaviť?

Ide o proces, pri ktorom je možné ovocné šťavy zakonzervovať na dlhšie obdobie bez toho, že by stratili svoju ovocnú chuť. Z čerstvých pomarančov sa vytlačí šťava bez zasiahnutia do bielej šupky, inak by sa ďalej prenášala horká chuť. Odparovaním pri šetrnej teplote sa zo šťavy odstráni prevažné množstvo vody, no naďalej sa uchováva arómu a cenné vitamíny. Z pôvodného množstva zostáva po celom procese hustý intenzívny pomarančový koncentrát približne v pätinovom objeme.

Jednoduchšie sa transportuje aj uskladňuje. Pred balením do krabíc sa koncentrát opätovne riedi vodou. To, ako tento proces prebehne, koľko vody sa použije a ako kvalitný je samotný koncentrát, predurčuje, ako bude chutiť výsledný pomarančový džús.

Nasledujúca päťka pomarančových džúsov je zoradená podľa abecedy. Ide o naše subjektívne hodnotenie. Kým jednému najviac chutil kyslejší, intenzívne pomarančový džús, ďalší uprednostnil sladký džús s menej výrazným pomarančovým akcentom. Aké sú naše dojmy?


Mohlo by vás zaujať: TEST minerálnych vôd: Zistili sme pre vás zloženie, balenie aj celkový prínos pre zdravie


Hello 100 % pomarančová šťava z koncentrátu

Orientačná cena: 1,55 €

Chuť pomarančového džúsu značky Hello je výrazná. Neprevažuje sladká chuť, práve naopak. Miestami je cítiť o niečo kyslejšie, až horkejšie chute. Príjemne osvieži a ráno po prebudení aj naštartuje. Ak máte radi štipku pomarančovej „ostrosti“, tento džús si dobre zapamätáte.

Výživové údaje v 100 ml

 • Energetická hodnota/Energia: 190 kJ/45 kcal
 • Cukry: 8,8 g
Hello 100 % pomarančová šťava z koncentrátu
Hello 100 % pomarančová šťava z koncentrátu (Zdroj: Plnielanu.sk/Lucia)

Pfanner 100 % pomarančová šťava z koncentrátu

Orientačná cena: 1,75 €

Spomedzi všetkých značiek nám bol pomarančový džús Pfanner najmenej známy, no spôsobil veľké prekvapenie. Má jemnú konzistenciu bez náznaku oddeľovania. Jeho intenzívna pomarančová chuť sa azda najviac ponáša na chuť čerstvej šťavy. Netreba sa obávať ani výraznej kyslosti či horkosti – všetko je pekne vyvážené. Bonusom naviac je 25 mg vitamínu C na 100 ml džúsu.

Výživové údaje v 100 ml

 • Energetická hodnota/Energia: 184 kJ/43 kcal
 • Cukry: 9 g
 • Vitamín C: 25 mg
Pfanner 100 % pomarančová šťava z koncentrátu
Pfanner 100 % pomarančová šťava z koncentrátu (Zdroj: Plnielanu.sk/Lucia)

Rauch Happy Day 100 % pomarančová šťava z koncentrátu

Orientačná cena: 1,59 €

Pomarančový džús Rauch Happy Day sa u viacerých z nás dostal na prvé miesto osobných rebríčkov. Po vypití v ústach zostáva pocit ako po zjedení pomarančov. Sladká chuť sa príjemne snúbi so sviežou kyslosťou. Je to presne ten pomarančový džús, ktorý si bez váhania nalejete aj druhýkrát! Nesmieme zabudnúť – v 100 ml džúsu je 32 mg vitamínu C.

Výživové údaje v 100 ml

 • Energetická hodnota/Energia: 185 kJ/44 kcal
 • Cukry: 8,7 g
 • Vitamín C: 32 mg
Rauch Happy Day 100 %
Rauch Happy Day 100 % pomarančová šťava z koncentrátu (Zdroj: Plnielanu.sk/Lucia)

Mohlo by vás zaujať: TEST Známe kolové nápoje pod našim drobnohľadom: Dobehli náhrady obľúbený originál?


Relax 100 % pomarančová šťava z koncentrátu

Orientačná cena: 1,09 €

Pomarančový džús Relax netreba príliš predstavovať. K jeho obľúbenosti prispieva aj nižšia (a akciová) cena. Ako chutí? Prevažuje v ňom sladká chuť s výraznejším horkým podtónom. Chutiam to však spolu zaujímavo ladí, preto v nás zanechal celkovo dobrý pocit. V 100 ml džúsu je 6 mg vitamínu C a 150 mg draslíka.

Výživové údaje v 100 ml

 • Energetická hodnota/Energia: 187 kJ/44 kcal
 • Cukry: 10 g
 • Vitamín C: 6 mg
 • Draslík 150 mg
Relax 100 % pomarančová šťava z koncentrátu
Relax 100 % pomarančová šťava z koncentrátu (Zdroj: Plnielanu.sk/Lucia)

Rio 100 % pomarančová šťava z koncentrátu

Orientačná cena: 1,29 €

Nielen „papierovo“, ale aj v skutočnosti je spomedzi našej testovanej pätice Rio pomarančový džús najsladší. Poteší každého, kto má rád sladké, avšak počítajte s tým, že tak trochu na úkor pomarančovej jedinečnosti. Znesie aj riedenie vodou, kedy sa sladká chuť dostáva mierne do úzadia.

Výživové údaje v 100 ml

 • Energetická hodnota/Energia: 190 kJ/45 kcal
 • Cukry: 11,2 g
Rio 100 % pomarančová šťava z koncentrátu
Rio 100 % pomarančová šťava z koncentrátu (Zdroj: Plnielanu.sk/Lucia)

Pomarančové džúsy spestria všedný aj sviatočný stôl. Správne vychladené potešia takmer všetky chuťové bunky. Dokonca sú obľúbenou „brzdou“ pri popíjaní alkoholu. Netreba však zabúdať na to, že sú tak trochu prezlečeným vlkom v ovčom rúchu. Už v 250 ml džúsu (jeden stredne veľký pohár) sa ukrýva priemerne 23 – 25 g cukru, pričom odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie hovoria jasnou rečou. Pre udržanie celkového zdravia radí, aby sme sa príjem cukru snažili udržať na dávke do 25 g denne.Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame