TEST zubných pást s bieliacim efektom: Žiarivejší úsmev priniesla jediná, ale čo tá cena?

Ktorá zubná pasta zvíťazí v dnešnom teste? (Zdroj: Plnielanu.sk)

Zubné pasty sú bežným každodenným produktom, ktorý nám pomáha udržiavať zdravú ústnu hygienu. V závislosti od pridaných látok nám zabezpečujú svieži dych, zdravšie ďasná, jasnejší a žiarivejší úsmev. Ako sa ale vyznať v širokej ponuke? V našom redakčnom teste sme sa tentoraz zamerali na zubné pasty, ktoré na obale sľubujú, že pomáhajú vybieliť zuby.

Zubné pasty sme hodnotili nielen z pohľadu efektu vybielenia, ale tiež pomer ceny a kvality alebo pocit sviežeho dychu. Je dôležité podotknúť, že sme si zuby vždy umývali s klasickou zubnou kefkou a nie elektrickou či sonickou. Každý z uvedených výrobkov sme testovali niekoľko dní.

(Zdroj: Plnielanu.sk)

Colgate

  • Orientačná cena: 4,95 €
  • Množstvo: 50 ml

Zubná pasta od Colgate zaujme svojím výrazným červeným balením. Treba však zdôrazniť, že je veľká iba 50 ml. Oceňujeme, že vrchnák je spojený s tubou, vďaka čomu sa nestane, že niekto v rodine nezavrie pastu a tá z vrchnej časti vyschne.

(Zdroj: Plnielanu.sk)

Po nanesení na zubnú kefku je pasta bielej farby, avšak vidíme drobné bledomodré čiastočky. Pri kontakte so zubami začne peniť viac, ako sme zvyknutí. Nám to však neprekáža. Chuť pasty je sladšia a ak by sme to mali k niečomu prirovnať, pripomína nám hroznový podtón.

Zuby sú po umytí čisté, chýba nám však mentol, ktorý by dodal pocit sviežeho dychu. Na druhej strane, zuby boli už po prvom použití pasty belšie a pri pravidelnom používaní sa tento efekt vybielených zubov iba umocňoval. Pomer ceny a kvality je z nášho pohľadu tak trochu otázny. Áno, zuby boli belšie, ale cenovka sa hýbala takmer k piatim eurám a zároveň išlo o pastu s najmenším objemom.

Naše hodnotenie

Pocit sviežich zubov: ⚫⚫⚫⚪⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚫
Príchuť: ⚫⚫⚫⚫⚪
Balenie: ⚫⚫⚫⚫⚫
Efekt vybielenia: ⚫⚫⚫⚫⚪
Pomer cena vs. kvalita: ⚫⚫⚫⚪⚪

Blanx

  • Orientačná cena: 5,45 €
  • Množstvo: 75 ml
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
TEST viedenských párkov má nelichotivé výsledky: Presvedčili nás jediné – ktoré?

Zubná pasta nesie názov Blanx a podľa informácií z obalu nás má doslova šokovať bieliacim efektom. Bude to ale tak? Pasta je zabalená v papierovej škatuľke, z pohľadu grafiky nijako nevyniká. Škoda, že vrchnák je klasický so závitmi, oveľa viac by sme ocenili, keby bol pevne spojený s obalom pasty. Vďaka obalu sa tiež dozvedáme, že pasta neobsahuje peroxid.

(Zdroj: Plnielanu.sk)

Zubná pasta je po nanesení na kefku výraznej modrej farby. Konzistencia je klasická, pevná, nerozteká sa. Pri čistení zubov pasta primerane pení. Jej chuť nie je takmer žiadna, hodnotíme ju preto neutrálne tromi bodmi z piatich. Ocenili by sme, ak by bola viac mentolová. Subjektívne to vytvára dojem slabšie vyčistených zubov. Rovnako ani bieliaci efekt nie je výrazný. Jediné, čo nás v závere testovania tejto pasty šokovalo, nebol dojem žiarivejších zubov, ale cena. Ide totiž o najdrahší produkt.

Naše hodnotenie

Pocit sviežich zubov: ⚫⚫⚫⚪⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚫
Príchuť: ⚫⚫⚫⚪⚪
Balenie: ⚫⚫⚫⚫⚪
Efekt vybielenia: ⚫⚪⚪⚪⚪
Pomer cena vs. kvalita: ⚫⚫⚪⚪⚪

Signal

  • Orientačná cena: 3,95 €
  • Množstvo: 75 ml

Obal výrobku značky Signalu zaujme už na prvý pohľad. Je fialovo-ružový a v angličtine na ňom svieti veľký názov, ktorý v preklade znamená „biela teraz“.

(Zdroj: Plnielanu.sk)

Po nanesení pasty na zubnú kefku môžeme skonštatovať, že pasta je dvojfarebná, a to bielo-modrá. Pri umývaní v ústach však myslíme na to, že aj táto pasta sa borí s tým, že neobsahuje mentol alebo niečo, čo by dodalo pocit sviežeho dychu.

Zuby sú však s pomocou výrobku značky Signal vyčistené dobre. Pri dlhšom používaní sa nám zdalo, že tento produkt naozaj pomáha aspoň čiastočne korigovať zažltnuté zuby. Môžeme teda povedať, že bieliaci efekt nastal, avšak nebol taký výrazný ako v prípade Colgate. Za cenu, ktorá sa blíži k štyrom eurám, by sme od pasty očakávali trošku viac.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
TEST syrov balkánskeho typu: Tieto boli poriadne presolené

Naše hodnotenie

Pocit sviežich zubov: ⚫⚫⚫⚪⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚫
Príchuť: ⚫⚫⚫⚪⚪
Balenie: ⚫⚫⚫⚫⚪
Efekt vybielenia: ⚫⚫⚫⚪⚪
Pomer cena vs. kvalita: ⚫⚫⚫⚪⚪

Donto dent

  • Orientačná cena: 0,95 €
  • Množstvo: 125 ml

V sieti dm-drogerie markt sme natrafili aj na pastu Donto dent, ktorá nesie nemecký názov. Vieme však ľahko dešifrovať a preložiť si, že v slovenčine ide o „brilantnú belosť“.

(Zdroj: Plnielanu.sk)

Na rozdiel od ostatných pást, táto nebola v extra obale, čiže v papierovej škatuľke. Tu nastáva dilema, či je to plus alebo mínus. Z pohľadu ekológie a udržateľnosti ide jednoznačne o pozitívum, niektorí zákazníci by však možno zo zvyku alebo kvôli väčšej hygiene preferovali, aby bol výrobok zabalený dôkladnejšie. Uberáme preto o jeden bod.

Vrchnák na paste je klasický – so závitmi. Pasta má bielu farbu a vonia po mentole. V ústach je však mentol slabý. Subjektívne sme z tejto pasty nemali pocit sviežeho dychu alebo dokonalo čistých zubov. Bieliaci efekt sme nespozorovali. Produkt má však výbornú cenu, ktorá je menej než jedno euro. V tomto prípade, bohužiaľ, neplatí, že za málo peňazí by sme dostali veľa muziky.

Naše hodnotenie

Pocit sviežich zubov: ⚫⚫⚪⚪⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚫
Príchuť: ⚫⚫⚫⚪⚪
Balenie: ⚫⚫⚫⚪⚪
Efekt vybielenia: ⚫⚪⚪⚪⚪
Pomer cena vs. kvalita: ⚫⚫⚫⚪⚪

Lacalut

  • Orientačná cena: 4,45 €
  • Množstvo: 75 ml

Značka Lacalut je známa najmä ako zubná pasta, ktorá sa špecializuje na posilnenie zubnej skloviny či ďasien. Testovaný produkt Lacalut white však na obale nesie informáciu, že ide o zubnú pastu aj s bieliacim účinkom.

(Zdroj: Plnielanu.sk)

Obal pôsobí trochu stroho. Pasta má dobrú konzistenciu a po nanesení na zubnú kefku je bielej farby. V ústach chutí dobre, ale rovnako ako pri predošlých produktoch, aj tu musíme povedať, že nám chýba mentol. Subjektívne sme mali aspoň dobrý pocit z vyčistených zubov. Výraznejší bieliaci účinok sme však nezaznamenali, čo je rozhodne škoda. Išlo totiž o tretí najdrahší produkt.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
TEST Značkové ústne vody priniesli tesné výsledky: My však vieme, ktorú by si vybrali aj vaše deti

Naše hodnotenie

Pocit sviežich zubov: ⚫⚫⚫⚪⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚫
Príchuť: ⚫⚫⚫⚫⚪
Balenie: ⚫⚫⚫⚫⚪
Efekt vybielenia: ⚫⚫⚪⚪⚪
Pomer cena vs. kvalita: ⚫⚫⚫⚪⚪

Záverečné zhodnotenie

V dnešnom teste sme chceli nájsť zubnú pastu, ktorá by nám dobre vyčistila zuby a tiež priniesla efekt vybielenia. Boli sme úprimne prekvapení, že z piatich produktov sa ani jeden neblíži k dokonalosti. Pri každej paste nám totiž čosi chýbalo. U všetkých však môžeme zhodnotiť absenciu mentolovej príchute, ktorá by nám zaručila svieži dych alebo aspoň subjektívny pocit sviežeho dychu.

Na druhej strane, zubná pasta Colgate Max White Ultra, ktorá sa stala víťazom v našom teste, dosiahla to, čo sľubovala. Už po prvom vyčistení sme mali zuby o čosi belšie. Tento pocit pretrvával aj pri dlhodobejšom používaní pasty. Pasta však stratila až 6 bodov z 30. Nie sme si istí najmä pomerom ceny a kvality.

Je na mieste povedať, že od akejkoľvek bieliacej pasty nemožno očakávať žiarivo biele zuby tak, ako keď si ich necháte profesionálne vybieliť u zubného lekára. Takéto špeciálne bielenie totiž stojí stovky eur. Pomocou zubných pást si však vieme ku krajšiemu úsmevu aspoň máličko dopomôcť. A ak aj vás trápi zažltnutá sklovina, Colgate Max White Ultra by mohol byť produktom, ktorý sa vám oplatí vyskúšať.

(Zdroj: Plnielanu.sk)

*Názory prezentované v uvedenom teste sú výlučne subjektívnym hodnotením redakcie a nepodliehajú komerčnej spolupráci. Hoci sa snažíme v každom teste obsiahnuť čo najviac produktov, článok nemusí obsahovať všetky výrobky dostupné na trhu v čase realizácie testu. Čitatelia môžu rovnako vyjadriť svoj názor na produkty v záverečnej ankete či v komentári.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame