Originálne testovanie ochrannej konštrukcie nádob na odpad: Jej odolnosť vyskúšali samotné medvede

test odpadkových košov

S testami na odpadkové koši pomohli samotné medvede (Zdroj: Pixabay/npapaioannou)

Medvede a ich častý výskyt v blízkosti ľudských obydlí sú v posledných rokoch veľmi často diskutovanou témou. Dôvodom je jedno z hlavných lákadiel, pre ktoré medvede do miest a obcí prenikajú, a to odpad. Preto sa odborníci snažia prísť s konštrukciou, ktorá by náporu medvedej sily odolala.

No a kto môže byť lepším adeptom na testovanie, ako štvornohí macovia? Medvede z Národnej zoologickej záhrady v Bojniciach testovali odolnosť ochrannej konštrukcie na nádoby na kuchynský odpad. Testy konštrukcie, ktorá má zabrániť prístupu medveďov do nádob, zabezpečila bojnická zoo v spolupráci so Štátnou ochranou prírody (ŠOP) SR.

Testy budú pokračovať

Ochrannú konštrukciu navrhla trenčianska spoločnosť, ktorá sa venuje systému zberu odpadu v zmysle platnej legislatívy. „Konštrukcia mala oceľový rám, pozinkované plechy, otvor na vhadzovanie odpadu a obslužný uzamykateľný otvor na umiestnenie nádoby na odpad,“ opísal hovorca ZOO Bojnice Procner.

Konštrukciu testovali trojročné medvede s hmotnosťou od 100 do 150 kilogramov, zaujímal ich hlavne obsah nádoby. V tomto prípade to bol kuchynský odpad. „Konštrukcia nápor medvedej sily a umu vydržala, no boli deformované dôležité časti. Preto naša spolupráca so ŠOP SR bude pokračovať, prototyp sa vylepší o nedostatky, ktoré sa zistili pri tomto testovaní a v budúcnosti vykonáme ďalšie testy,“ priblížil Procner s tým, že pokiaľ tento kryt prejde testom bojnických medveďov, bude sa testovať priamo v prírode v teréne.Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame