Tieto jednoduché tipy, ako byť ekologickejší, vás vôbec nebudú zaťažovať! Čím môžete prispieť k ochrane planéty?

Nádoba na recyklovanie odpadu na linke

Aj malé zmeny v domácnosti pomôžu prírode (Zdroj: Freepik.com)

Starať sa o životné prostredie môžete aj vďaka malým zmenám. Stačí, ak si osvojíte niektoré z našich tipov a hneď môžete mať dobrý pocit z toho, že pomáhate planéte.

Choďte čo najčastejšie pešo alebo na bicykli

Ceny benzínu a nafty za posledné obdobie veľmi vzrástli, preto viacerí zvažujú, či kratšie vzdialenosti radšej neprejdú pešo alebo na bicykli. Keď tak urobíte, nielenže strávite viac času vonku a udržíte sa v dobrej kondícii, ale tiež pomôžete planéte ušetrenými emisiami.

Noste si do obchodu vlastnú tašku

Tento trend sa rozšíril odkedy začali obchodné reťazce tašky spoplatňovať. Ak vám zostali doma čisté mikroténové vrecká, môžete ich znovu použiť a byť tak ešte ekologickejší.

Nakupujte z druhej ruky

Nemusí ísť len o oblečenie, ale tiež o knihy, elektroniku, nábytok, či hračky. Niekedy sú predávané veci v takmer zánovnom stave a za zlomok sumy, ktorú by ste dali za kúpu nových. Predtým, ako niečo vyhodíte, môžete aj vy takto predať alebo darovať čo nepotrebujete.

Čistiace prostriedky
Účinné čistiace prostriedky si môžete vyrobiť aj doma (Zdroj: Pixabay/Michael_T)

Vyrobte si domáce čistiace prostriedky

Do kanalizácie sa po čistiacich prostriedkoch dostáva množstvo chemikálií a tiež vzniká plastový odpad z prázdnych nádob. Vyrobiť si domáci účinný čistič z prírodných surovín je pritom veľmi jednoduché. V niektorých mestách fungujú aj bezobalové obchody, kde sa dajú čistiace prostriedky načapovať do vami prinesenej nádoby.

Veci si požičiavajte

Máte aj vy doma vec, ktorú používate len zriedkavo a je uložená niekde v dome? Namiesto zbytočného nákupu nového náradia, športových potrieb, elektroniky či iného vybavenia, si ich môžete požičať. Spýtajte sa rodiny, priateľov, alebo kolegov, či vám danú vec nepožičajú.

Opravte, čo sa opraviť dá

Je jednoduchšie kúpiť si novú vec ako opraviť tú starú. Takéto zmýšľanie ale nie je udržateľné a na skládkach vzniká čoraz viac odpadu. Ak sa vám nabudúce niečo pokazí, skúste zohnať niekoho, kto vám to pomôže opraviť. Môže ísť aj o roztrhnuté rifle, odliepajúcu sa podrážku na topánkach či pokazený mobil. Chyba nemusí byť taká vážna či neopraviteľná, ako sa zdá.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Starnutie má množstvo svetlých stránok: Čo očakávať od dôchodku?
Debny s jablkami pod stromom
Kúpou lokálnych potravín pomôžete domácim pestovateľom aj planéte (Zdroj: Freepik/graystudiopro1)

Kupujte lokálne a sezónne potraviny

Keď dáte prednosť lokálnym výrobcom či malým farmárom, podporíte tak miestnych hospodárov a tiež samotnú prírodu. Takéto potraviny totiž vyprodukujú oveľa menšie množstvo skleníkových plynov, ako tie, ktoré sa k nám dovážajú zo zahraničia a vzdialených krajín.

Stavte na nabíjateľné batérie

Bežné batérie dlho nevydržia a v domácnosti ich za rok spotrebujeme naozaj veľa. Skúste zainvestovať do nabíjateľných batérií. Po krátkom čase sa vám táto investícia nielenže vráti, ale aj dosť ušetríte.

Kompostujte

Stačí si v záhrade vytvoriť kúsok priestoru, kde si zriadite kompost a hneď budete mať to najlepšie hnojivo pre svoju záhradu. Nemusíte zaň míňať peniaze, stačí, keď skompostujete potravinový odpad z domácnosti.

Vegánske jedlo
Vegetariánske jedlá sú chutné a pestré (Zdroj: Freepik/Timolina)

Nejedzte mäso každý deň

Vyskúšajte rastlinnú stravu. Možno vás prekvapí tým, že nie je vôbec jednotvárna. Dnes už nie je problém inšpirovať sa množstvom bezmäsitých receptov, ktoré zasýtia rovnako ako tie mäsité. Stačí, ak si vyberiete jeden alebo dva dni v týždni, kedy nebudete jesť výrobky z mäsa.

Recyklujte

Z 30 plastových fliaš sa dá vyrobiť fleecová bunda a zo 150 dokonca koberec. Triedenie plastového odpadu a následná recyklácia dokážu chrániť primárne zdroje a minimalizovať množstvo odpadu. Znižujú sa tiež náklady pre výrobcov, ktorí vďaka tomu môžu predávať výrobok lacnejšie. Z nepotrebného materiálu sa tak dajú znovu urobiť nové veci.

Nelejte olej do umývadla

Olej sa vo vode nerozpustí a keď sa dostane do kanalizácie, môže znečistiť tisícky litrov vody. Okrem toho, poškodzuje aj potrubie, na ktorom sa usádza. Preto ho po použití zbierajte do osobitnej fľaše a odovzdajte na zbernom mieste.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Ako vyčistiť koženú sedačku? Banánová šupka je skvelým pomocníkom, vyskúšajte tieto užitočné triky

Zdroj: plnielanu.sk, zemito.sk, ecohero.sk
Odporúčame