Ako podporiť mentálne schopnosti vášho psíka? Tieto zábavné aktivity vám v tom pomôžu a dokážu aj zlepšiť jeho správanie!

žena sa hrá so psom

Pomocou zábavných aktivít zlepšíte mentálne schopnosti vášho psíka (Zdroj: Freepik/freepik)

Podporovanie mentálnych schopností vášho psíka je rovnako dôležité, ako udržiavanie fyzického zdravia. Najmä keď začínajú starnúť a musíte na ich kondíciu ešte viac dohliadať. Pripravili sme pre vás zopár nápadov na hravé činnosti, pri ktorých sa zabaví nielen váš psík, ale aj vy. Poskytnete mu tak nové podnety a nebude sa nudiť, vďaka čomu môžete predísť nevhodnému správaniu, akým je napríklad prílišné štekanie či obhrýzanie vecí.

Vezmite psíka na nové miesta

Psík ocení, keď bude môcť spoznávať nové miesto. Natrafí na nové pachy, zvuky a uvidí nepoznané priestory. Ak ho vezmete so sebou napríklad autom niekam do prírody, alebo len zmeníte trasu venčenia, pripravíte mu tým skvelé dobrodružstvo. Doprajte mu však dostatok času, aby stihol všetko dôkladne preskúmať.

Nechajte ho nájsť maškrty

Schovajte občas maškrty do špeciálnych hračiek alebo ich skryte niekde v dome. Pes sa zabaví pri vyberaní svojej pochúťky z hračky aj pri jej hľadaní. Stačí skryť nejakú maškrtu v dome a prikázať mu nájsť ju. Začať môžete ľahšími miestami, kde svoj cieľ rýchlo nájde a pokračovať tými menej viditeľnejšími. Po nájdení pochúťky ho vždy pochváľte. Takýmito aktivitami si psík zbystrí svoje zmysli, zatiaľ čo vy sa budete baviť na jeho milom snažení.

Schovajte psíkovi maškrtu do špeciálnej hračky (Zdroj: Freepik/freepik)

Zaobstarajte psíkovi interaktívne hračky

Interaktívne strategické hračky sú skvelým spôsobom ako v psíkovi podporiť jeho prirodzenú schopnosť riešiť úlohy. Vďaka nim sa zlepší sebavedomie aj kognitívne funkcie vášho domáceho miláčika. Psík bude mať niečo, na čo sa na dlhší čas sústredí, a to môže pomôcť zlepšiť jeho prípadné zlé správanie.

Naučte ho nové povely alebo triky

Vie váš psík nejaké povely alebo triky? Ak aj áno, stále ho môžete naučiť ďalšie. Učenie nových povelov a trikov stimuluje mentálne schopnosti vášho psa. Pomáha najmä plachým a ustráchaným jedincom. Nielenže sa prostredníctvom učenia zvýši ich sebavedomie, ale aj prehĺbi vzťah s majiteľom. Zlepšiť sa tiež môže schopnosť psa sústrediť sa a kontrolovať svoje neprimerané správanie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Karanténna stanica hodnotí uplynulý rok: Táto akcia potvrdila, že pomôcť sa dá aj málom

Psíka môžete naučiť aj mená jeho hračiek. Tie môžete namiesto maškŕt schovávať po dome a prikazovať mu nájsť ich.

Naučte psa nové povely a triky (Zdroj: Freepik/freepik)

Domáca prekážková dráha

Improvizovanú prekážkovú dráhu si vytvoríte ľahko aj doma alebo v záhrade. Môžete si vytvoriť prekážky z kartónu, plastových fliaš alebo z iných nepotrebných vecí. Potom prikážte psíkovi aby napríklad vyskočil na deku, preskočil metlu alebo sa vyhol naukladaným predmetom. Poskytnete mu tým hodnotný kognitívny tréning, pretože musí vykonať jeden príkaz za druhým.

Jednoduchá hra s pohármi

Túto zábavku často hrajú aj ľudia, no uvidíte, ako sa zapáči vášmu domácemu miláčikovi. Schovajte pod jeden z rovnakých umelých pohárov alebo misiek malú pochúťku, pomiešajte ich a nechajte psíka hádať, pod ktorým pohárom sa nachádza.

Hrajte sa so psíkom spoločne (Zdroj: Freepik/standret)

Hrajte sa so psíkom častejšie

Psy majú vždy radosť, keď so svojimi majiteľmi trávia čas. Vyberajte si preto hry, ktoré sa môžete hrať spoločne. Preťahujte sa napríklad o hračku, hádžte mu loptičky alebo si spolu zabehajte. Jeden výskum dokonca potvrdil, že psy, ktoré sa častejšie zapájajú do hier, bývajú menej problémové a neposlušné. Takýmito hrami si zároveň prehlbujete vzťah s vašim psíkom.


Hrávate sa aj vy s vaším psom?

Zdroj: plnielanu.sk, puppyleaks.com
Odporúčame