Vaša práčka je navrhnutá tak, aby čistila vaše oblečenie, takže ak ju nečistíte, ako môže správne vykonávať svoju prácu? V procese „čistenia“ by sa na vašej bielizni mohli usadiť všetky druhy plesní, baktérií a mikróbov.
Nebojte sa, pretože čistenie práčky je naozaj jednoduché. Navyše veľa ingrediencií, ktoré potrebujete, sa určite nájde v skrinkách u vás doma. Máme pre vás množstvo metód na čistenie a je len na vás, či sa rozhodnete použiť ocot s práškom do pečiva alebo radšej bielidlo.
Ako často by ste ju mali čistiť?
Čistenie práčky, bez ohľadu na model, by nemala byť činnosť spojená iba s veľkým jarným upratovaním, ale pravidelná záležitosť. Ak je to možné, čistite ju každý mesiac alebo v závislosti od toho, ako často tento spotrebič používate.
Základná metóda
Táto metóda je najjednoduchšia zo všetkých, pretože všetku prácu za vás urobí samotná práčka. Zapnite ju na najteplejší cyklus, aký má, bez oblečenia. Môžete tiež pridať čistiaci prostriedok na práčku alebo trochu pracieho prostriedku.

Použite ocot a sódu bikarbónu
Nastavte práčku na najteplejší cyklus (alebo minimálne 60ºC) a nalejte 230 ml bieleho octu priamo do bubna alebo do zásuvky na prací prostriedok. Ocot je dokonalým lacným riešením, ktoré vám pomôže vyčistiť vašu práčku – navyše ide o prírodnú metódu, ako zabiť baktérie. Ak vás trápi zápach, ten by mal zmiznúť počas cyklu plákania.
Po skončení cyklu pridajte do bubna 1/2 sódy bikarbóny a znova spustite najteplejší cyklus. Po dokončení vyčistite tesnenie dvierok a vonkajšok, Uistite sa, že vnútro je úplne suché tak, že ho utriete, a potom necháte dvierka otvorené.

Čistenie s bielidlom
Ďalšou metódou, ako môžete vyčistiť vašu práčku, je použiť bielidlo. Pridajte polovicu šálky bielidla priamo do bubna vašej práčky a polovicu do zásuvky na prací prostriedok. Spustite prázdne horúce umývanie. Ak môžete pranie prerušiť, keď sa práčka naplní vodou, urobte tak na dobrú hodinu. Potom znova spustite cyklus. Ideálne by bolo spustiť ešte jeden cyklus navyše, aby ste sa uistili, že je všetko bielidlo odstránené. Po dokončení utrite vnútornú stranu dvierok a osušte tesnenia.

Zároveň vám odporúčame, aby ste pri najbližšom praní po využití tejto čistiacej metódy, dali prať radšej biele oblečenie, aby sa nepoškodilo zvyškami bielidla, ktoré prípadne zostali v práčke.
Využite vitamín C
Existujú dva hlavné spôsoby, ako sa pokúsiť zbaviť nánosov vo vašej práčke: jedným je alkalická látka, ako je sóda bikarbóna. Vďaka vysokému pH je sóda bikarbóna ideálna na zbavovanie sa mastných škvŕn, vďaka čomu je veľmi účinná nielen v kuchyni. Ak však žijete v oblasti s tvrdou vodou, možno ste si všimli, že čistenie práčky pomocou sódy bikarbóny nie je veľmi účinné.
Ak je to tak, je čas vyskúšať opačný – kyslý – prístup. Kyselina citrónová a kyselina askorbová (bežne známa ako vitamín C) sú redukčné činidlá, vďaka čomu sú obzvlášť účinné pri čistení nánosov spojených s tvrdou vodou – hrdze, vodného kameňa a mydlových nečistôt alebo nánosov z čistiacich prostriedkov.

Panvicu s vodou priveďte do varu, dajte ju preč z ohňa a vo vode rozpustite približne 200 gramov prášku kyseliny askorbovej a 100 gramov prášku kyseliny citrónovej. Pridajte teplý roztok priamo do bubna vašej práčky a nalejte trochu do podnosu. Spustite cyklus teplého prania v práčke bez oblečenia. Nepoužívajte však neriedenú kyselinu citrónovú na plastové podnosy práčky, pretože by mohla spôsobiť ich poškodenie.
Na toto nezabudnite
Vyberte zásuvku na prací prostriedok v prednej práčky a namočte ju do horúcej mydlovej vody. Následne použite starú zubnú kefku, aby ste z nej vydrhnite zvyšky mydla alebo plesne. Potom ju dôkladne opláchnite a osušte utierkou. Predtým, ako ju vložíte späť, vyčistite aj dutinu – je pravdepodobné, že aj tam sa môže ukrývať nejaká pleseň.
Na čistenie gumových tesnení práčky použite vlhkú handričku nasiaknutú mydlovou vodou. Buďte opatrní, keď ich zdvíhate z kovu, pretože ich môžete náhodne roztrhnúť alebo odlepiť. V prípade potreby jemne odstráňte všetky odolné nečistoty zubnou kefkou.
Zdieľať na
Zdieľaní