Domáca cesnaková pasta urýchli varenie: Pripravíte ju bez zavárania, ale v zásobe vydrží celé mesiace!

cesnaková pasta

Cesnaková pasta má univerzálne použitie pri varení a pečení (Zdroj: Freepik/jcomp)

Domáca cesnaková pasta, to je jednoduchá príprava a skvelý výsledok. Na jej výrobu stačia len dve ingrediencie, a to čerstvý cesnak a olivový olej. Má niekoľko výhod, ktoré oceníte pri príprave jedla. Šetrí čas strávený v kuchyni a môže byť v zásobe dlhý čas, keďže sa dobre skladuje v chladničke alebo v mrazničke. Naviac, je úplne bez konzervantov.

Kto má rád cesnakovú chuť, tento tip si zamiluje. Okrem toho, na prípravu sa môže použiť cesnak, ktorý už trochu vädne a bolo by dobré ho spotrebovať skôr, ako sa pokazí. Prípadne, si pastu môžete pripraviť vždy, keď bude nová úroda väčšia, ako ste očakávali. Ako na to?

Cesnaková pasta hotová raz-dva

Cesnaková pasta to nie je nič iné, ako očistené strúčiky cesnaku rozmixované s trochou oleja. Približne 450 g očistených strúčikov cesnaku rozmixujeme s olivovým olejom v mixéri na jemnú pastu. Tou naplníme čisté a suché uzatvárateľné poháre zo skla. Do každého pohára nalejeme na pastu ešte trochu oleja, aby sme na povrchu vytvorili súvislú ochrannú vrstvu. Skladujeme v chladničke.

strúčiky cesnaku
Cesnak si vďaka svojim účinkom získal povesť všelieku (Zdroj: Pixabay/allybally4b)

Ak chceme pastu zamraziť, stačí ju rozdeliť na menšie diely. Výborne na to poslúži vrecko na ľadové kocky alebo forma na ľadové kocky. Na mrazenie sa pri príprave cesnakovej pasty môže, ale nemusí použiť olivový olej.

olivový olej
Olivový olej zjemní konzistenciu pasty (Zdroj: Pixabay/HomeMaker)

Pre dávkovanie cesnakovej pasty je dobré vedieť, že približne 1 strúčik cesnaku = ½ ČL cesnakovej pasty. Pastu môžete použiť do polievky, do zálievky na šalát, do omáčky alebo aj na syr a mäso. Môže sa konzumovať aj surová, na hrianke alebo na toaste, ale pozor na jej výraznú chuť.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Už žiadne zvädnuté a vyhodené bylinky: Pripravte si z nich domácu soľ

Sledujte náš Facebook

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, pipingpotcurry.com
Odporúčame