Krém proti svrbeniu pokožky sa zíde pred letnou sezónou: Zmierni opuch aj pálenie po uštipnutí hmyzom

domáci krém proti svrbeniu pokožky

Krém proti svrbeniu upokojí pokožku a zmierni podráždenie (Zdroj: Freepik/freepik)

Otravný hmyz vie potrápiť každého z nás, a preto sa pred začiatkom letnej sezóny určite zíde domáci krém proti svrbeniu. Milovníkov čisto prírodných alebo organických produktov poteší jeho zloženie. Postup nie je zložitý a vyrobiť si krém vlastnými rukami môže byť zábava aj pre mladších členov rodiny.

Budeme potrebovať základné prírodné suroviny, ktoré majú široké využite a dajú sa použiť aj pri výrobe iných kozmetických produktov. Koža je náš najväčší orgán a zaslúži si primeranú starostlivosť. Zjednodušene, predstavuje obal, ktorý nás chráni a mali by sme sa mu za to aj odmeniť.

Krém proti svrbeniu pokožky pripravíme za pár minút

Na prípravu krému potrebujeme ingrediencie, ktoré dokážu podráždenú pokožku upokojiť, zmierniť svrbenie, odstrániť zápal a opuch. Okrem toho, pokožku zjemnia, hydratujú a posilnia jej obranné schopnosti. Pustime sa do výroby.

sušený nechtík
Nechtík je celé storočia známy priaznivým vplyvom na pokožku (Zdroj: Freepik/freepik)
  • 3 PL bambuckého masla
  • 1 PL kokosového oleja
  • 1 PL sušených nechtíkových okvetných lístkov
  • 1 PL perličiek včelieho vosku
  • 2 PL jedlej sódy
  • 2 PL bentonitového ílu
  • 2 ČL hamamelovej vody
  • 10 kvapiek pepermintového esenciálneho oleja
  • 5 kvapiek čajovníkového esenciálneho oleja

V hrnci nad vodným kúpeľom rozpustíme kokosový olej a pridáme do neho sušený nechtík. Na strednom ohni necháme mierne variť počas 30 minút. Potom nechtík precedíme cez jemné sitko alebo plátno a vylúhovaný olej vrátime do hrnca. Opäť privedieme k varu a pridáme bambucké maslo a včelí vosk. Miešame, kým sa nerozpustia.

pepermintový esenciálny olej
Pepermintový olej je výrazne antiseptický a predchádza pôsobeniu choroboplodných mikroorganizmov (Zdroj: Freepik/jcomp)

Odstránime z ohňa a do zmesi pridáme sódu a bentonitový íl. Vymiešame zmes, ktorá sa podobá blatu a potom pridáme hamamelovú vodu a esenciálne oleje. Ešte raz premiešame, aby sa zmes dôkladne prepojila a bola hladká. Nalejeme do uzatvárateľného pohára (objem asi 120 ml) a v priebehu niekoľkých minút krém stuhne.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Biele steny bývajú magnetom na špinu: Naučte sa ich správne očistiť!

Ako používame krém proti svrbeniu?

Je to jednoduché. Kedykoľvek potrebujeme upokojiť pokožku po uštipnutí hmyzom, jemne potrieme a necháme vstrebať. Každá zložka krému je stabilná pri skladovaní, takže niekoľko týždňov vydrží aj v zásobe a bude pripravený na okamžité použitie. Krém má ľahkú zrnitú štruktúru, pretože obsahuje íl a sódu.

Sledujte náš Facebook

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, livesimply.com
Odporúčame