Vyrobte si terárium pre rastlinky: Famózne zmodernizuje váš domov, prehnanú starostlivosť nepotrebuje!

Terárium na rastliny si môžete takto vyrobiť doma! (Zdroj: Freepik/photoking)

Vedeli ste, že terárium, alebo takzvanú záhradku pod sklom, si môžete vyrobiť aj doma? Teráriá sú úžasnými a pôsobivými dekoráciami do domácnosti. Môžete ich podarovať aj ľuďom, ktorým sa nedarí starať sa o rastliny. Ako si ho šikovne vyrobiť?

Potrebujeme:

  • sklenenú nádobu bez odtokových otvorov (s vrchnou časťou alebo bez nej)
  • lopatku na naberanie zeminy
  • fľašu s rozprašovačom
  • malé záhradné nožnice
  • akváriový alebo akýkoľvek kvalitnejší štrk
  • aktívne uhlie (filtračný substrát)
  • rastliny vhodné do terária 
  • kvalitný rastlinný substrát (hlinu)
  • mach
  • dekoratívne prvky (nemusia byť)

TIP 1: Pri výbere rastlín sa riaďte jednoduchým pravidlom – nekupujte nič, čo rýchlo rastie. Voľte rastliny akými sú napríklad senpólia, potosovec, podrostovka, miniatúrne paprade, bambus šťastia, maranta, figovník popínavý. Voľba rastliny je kľúčová, prispôsobte jej preto aj vhodne veľkú nádobu. Pamätajte na to, že v teráriu je vlhké prostredie, preto rastliny ako napríklad kaktusy či sukulenty doň nepatria. Začiatočníkom odporúčame vybrať si nádobu so širokým hrdlom.

TIP 2: Výber vhodnej nádoby predstavuje polovicu úspechu. Existuje mnoho špecializovaných teráriových nádob, ktoré sa predávajú za desiatky až stovky eur. Použite však akúkoľvek priehľadnú (sklenenú alebo plastovú) nádobu so širokým hrdlom (s vekom alebo bez neho). Vhodné sú napríklad akváriá, plytšie sklenené misy, zaváraninové poháre, sklenené sudy na alkohol či nádoby na sušienky. Dbajte na to, aby ste dobre mohli manipulovať s rastlinou aj zeminou.

Postup: 

Pripravte si všetky potrebné veci na výrobu terária. Prvým krokom bude vloženie drenážnej vrstvy. Keďže teráriová nádoba nemá drenážne otvory, budete musieť vytvoriť drenážnu vrstvu, aby ste zabránili prehnívaniu koreňov od nadbytočnej vody. Preto na spodok nádoby vložte cca 5 centimetrovú vrstvu štrku. Myslite na to, že vyššia nádoba si bude vyžadovať aj vyššiu vrstvu štrku – plytká nádoba zas menšiu vrstvu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Rozžiarte svoje unavené oči: Takto si doma vytvoríte vlastný očný krém z čisto prírodných ingrediencií
(Zdroj: Flickr/Yogita Mehra)
(Zdroj: Flickr/the workroom)

Potom pomocou lopatky pridajte zhruba dvojcentimetrovú vrstvu aktívneho uhlia na štrk. Uhlie lepšie pomôže s odvodnením a pohltí nechcené pachy v teráriu. Ďalej pokračujte vrstvou machu, na ktorý položíte finálnu vrstvu substrátu. Mach musí byť uložený medzi uhlím a substrátom, pretože je dôležité, aby sa hlina, respektíve substrát, nepremiešal s ostatnými vrstvami. Okrem toho, vizuálne to takto vyzerá lepšie.

(Zdroj: Freepik/user6933058)

Pridajte teda toľko substrátu, koľko môžete. Uistite sa, že úroveň pôdy je dostatočná na to, aby sa rastliny zmestili do nádoby a zároveň mali aj priestor na rast bez toho, aby sa dotkli hornej časti uzavretého terária. Teraz si pripravte vami zvolené rastliny. Pred výsadbou popremýšľajte o ich rozostavení a o celkovom dizajne terária.

Nožnicami z rastlín odstrihnite suché alebo poškodené korene a tiež žlté a zvädnuté listy. Otraste z rastlín prebytočnú pôdu a pomocou lopatky alebo prstov vyhĺbte jamku pre každú rastlinu. Následne každú rastlinu pevne zaistite v substráte. Ak ste si vybrali terárium s úzkym hrdlom, použite paličky, kliešte alebo dlhú pinzetu na zasadenie rastlín.

(Zdroj: Flickr/Rhonda Fleming Hayes)

Vnútro môžete dekorovať podľa vlastnej fantázie. Pridajte ozdobné kamene či mušle alebo konáriky. Na zalievanie rastlín použite fľašu s rozprašovačom alebo malú krhličku s nadstavcom, ktorý má čo najmenšie dierky. Vnútro musí byť vlhké, ale nie premočené. Pomocou rozprašovacej fľaštičky taktiež dokážete očistiť všetky nečistoty prichytené na sklenených stranách nádoby. Tie následne môžete utrieť novinami alebo papierovou utierkou.

Väčšine terárií sa bude najlepšie dariť na mieste, kde je veľa svetla, nie však na priamom slnečnom svetle. Ideálne miesto pre nich bude pri zatienených oknách orientovaných na juh. Ak nemáte v domácnosti dostatok slnečného svetla (napríklad ak je váš dom alebo činžiak obklopený stromami, ktoré robia tieň) kúpte si umelé pestovateľské svetlá.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Rýchly vajíčkový šalát na zdravší spôsob: Je hotový do pár minút a nebude vám z neho ťažko!
(Zdroj: Freepik/user6933058)

Údržba terária je jednoduchá. Každých pár týždňov ohmatajte pôdu na zistenie vlhkosti. Čiastočne alebo úplne uzavreté teráriá zadržiavajú vodu podstatne dlhšie ako väčšina izbových rastlín v kvetináčoch. Uzavreté teráriá kondenzujú vo vnútri vodu, preto ich otvárajte aspoň raz za mesiac, aby ste zabezpečili prúdenie vzduchu. Nechajte vrchnú časť dole pokým nezmizne nakondenzovaná para.

Terárium držte odkryté aj v prípade, že sa vám nechtiac podarilo preliať ho. Preventívne odstraňujte žltnúce alebo poškodené listy a pravidelne orezávajte rastliny na menšiu veľkosť, ak rastú príliš veľké pre nádobu. Rastliny v teráriu nikdy neprihnojujte, vďaka rozkladu zmesi v ňom budú mať rastlinky dostatok živín.

(Zdroj: Flickr/the workroom)
(Zdroj: Freepik/user6933058)

Zdroj: thespruce.com, plnielanu.sk
Odporúčame