Zabojujte proti teplu: Toto sú osvedčené spôsoby, ako ochladiť miestnosť aj bez klimatizácie

staršia žena pri ventilátore

Schlaďte sa pomocou týchto tipov a trikov! (Zdroj: Freepik/user19739995)

Vysoké teploty, s akými sa stretávame v posledných dňoch, sú pre náš organizmus skutočne zaťažujúce. Teplo sťažuje našu prácu, znižuje našu produktivitu a prináša so sebou ťažkosti zaspať. A ak žijete alebo pracujete v malej miestnosti, ktorá sa vyhrieva oveľa rýchlejšie a kde je cirkulácia vzduchu výrazne horšia ako vo veľkých priestoroch, obdobie horúčav je skutočne výzvou.

V tomto článku vám prinášame niekoľko tipov ako ochladiť izbu aj bez klimatizácie!

Zatemnite miestnosť

Ak necháte počas leta roztiahnuté závesy, umožníte slnku prístup do vašej izby, čím ju viac zohrejete. Preto by ste mali záclony alebo žalúzie nechať počas dňa zatiahnuté, aby zablokovali teplé slnečné lúče.

žalúzie
(Zdroj: Freepik/fahroni)

Uprednostnite tmavé závesy

Ak vaše okno zachytáva veľa priameho slnečného žiarenia, použitím tmavých alebo zatemňovacích závesov zabránite lúčom, aby prehrievali vašu miestnosť počas hodín, keď je slnko najsilnejšie.

okno s tmavými závesmi
(Zdroj: Freepik/ASphotofamily)

Okná otvárajte v noci alebo nadránom

Ak je vonku sparno a vy otvoríte okná, pustíte tým nepríjemne horúčavu dnu, a to predsa nechcete. Okná preto otvárajte ideálne v noci, kedy je slnko preč a vy si môžete užiť chladný nočný vánok. Otvorením okien v skorých ranných hodinách, kedy je ešte pomerne chladno, tiež nič nepokazíte.

žena otvárajúca okno večer
(Zdroj: Freepik/farknot)

Umiestnite ľad alebo studenú vodu pred ventilátor

Ďalším užitočným tipom je umiestniť studenú vodu alebo ľad pred ventilátor, keď je zapnutý. To spôsobí, že ventilátor rozfúka chlad vody alebo ľadu okolo, čím sa vaša miestnosť ochladí. Keď to urobíte, je najlepšie zavrieť všetky dvere a okná, aby vzduch zostal vo vnútri.

Pokiaľ nemáte ventilátor, môžete do vašich izieb umiestniť nádoby s vodou a ľadom. Ľad sa bude postupne roztápať, a to aspoň trochu schladí teplotu v izbe.

kocky ľadu
(Zdroj: Freepik/Racool_studio)

Zainvestujte do chladiaceho matracu

Výroba matracov sa jednoznačne pohla k lepšiemu, pričom existuje veľa druhov matracov s chladiacim efektom, ktoré vám pomôžu zostať v noci v pohode. Môže ísť napríklad o matrac s poťahom odvádzajúcim vlhkosť alebo s priedušným penovým jadrom, výber je len na vás.

Okrem matracov môžete pre lepší spánok siahnuť aj po chladiacich plachtách a vankúšoch. Ak si takéto produkty nemôžete dovoliť, môžete na posteľ použiť bavlnené plachty. Bavlna je priedušnejšia ako iné materiály, takže vďaka nej budú vaše noci chladnejšie.

žena v posteli
(Zdroj: Freepik/gpointstudio)

Použite egyptskú metódu

Je to metóda, pri ktorej používate vlhkú plachtu ako prikrývku. Pokiaľ sa rozhodnete pre tento trik, nezabudnite svoj ventilátor nastaviť na nízku úroveň, pretože prílišné ochladzovanie svalov nie je pre zdravie dobré. Zároveň myslite na to, že na navhlčenie plachty netreba použiť veľa vody, inak bude príliš premočená a vy môžete prechladnúť.

plachta
(Zdroj: Freepik/jes2ufoto)

Pite viac studenej vody

Naše telá sú väčšinou tvorené vodou a práve vo vysokých teplotách dochádza skôr k dehydratácií. Dbajte teda na to, aby ste pravidelne dodržiavali pitný režim. Chladená voda (nie ľadová) môže tiež pomôcť ochladiť vaše telo zvnútra a poskytnúť vám aspoň chvíľkový pocit úľavy.

voda
(Zdroj: Freepik/rawpixel.com)

Dajte si studenú alebo striedavú sprchu

Pravidelné sprchovanie raz teplou, a potom studenou vodou, môže pomôcť vášmu telu lepšie sa prispôsobiť zmenám teploty. Ak takéto striedavé sprchovanie neznie ako nič pre vás, skúste sa počas dňa viackrát osviežiť vlažnou sprchou.

sprchová hlavica
(Zdroj: Freepik/kukota)

Ochlaďte svoje pulzné body

Ak je vám naozaj horúco priložte si ľadový obklad alebo chladný vlhký uterák na tieto miesta: zápästia, členky, záhyby lakťov a zadné partie kolien. Aplikovaním niečoho studeného na pulzné body môžete spôsobiť, že sa vaša telesná teplota o čosi zníži a vy sa budete cítiť chladnejšie.

pulzné body
(Zdroj: Freepik/freepik)


Zdroj: plnielanu.sk, evapolar.com
Odporúčame