Jednota dôchodcov spúšťa petíciu na pomoc seniorom: Čo všetko sa snažia do konca roka presadiť?

zdravotná sestra sa stará o staršieho pacienta

Čo obsahuje petícia od dôchodcov? (Zdroj: Freepik/rawpixel.com)

Jednota dôchodcov na Slovensku (JDS) spúšťa petíciu, v rámci ktorej začína zber podpisov na presadenie pomoci pre seniorov. Požiadavky zahŕňajú čo najskoršiu mimoriadnu valorizáciu dôchodkov vo výške 8 %, ale aj výplatu 14. dôchodku v novembri. Oznámil to v piatok na tlačovej konferencii Michal Kotian, predseda JDS. Chcú, aby sa parlament požiadavkami zaoberal čím skôr.

Majú pocit, že sú prehliadaní

JDS chce presadiť mimoriadnu valorizáciu do konca tohto roka, vyplatenie 14. dôchodkov v novembri, rozmrazenie minimálnych dôchodkov, zvýšenie štátneho príspevku na rehabilitačno-liečebné pobyty pre seniorov z 50 € na 100 € a nulové doplatky na všetky lieky pre všetkých seniorov.

„Sú to naozaj otázky, ktoré nás dávajú smerom dole v porovnaní s ostatnými občanmi tejto republiky,“ skonštatoval predseda únie Kotian v súvislosti s aktuálnou situáciou dôchodcov na Slovensku. JDS má štruktúry až do úrovne obcí a miest, preto bude zaručené, že sa podpisy politikom určite doručia.

Oslovovať budú rôzne strany v parlamente

„Verím tomu, že podpisy nazbierame do konca augusta tak, aby sme ich mohli k septembru odovzdať v Národnej rade SR, aby vedeli, čo vlastne chcú dôchodcovia, čím sa majú zaoberať,“ uisťuje. Valéria Pokorná z JDS dodala, že na presadenie požiadaviek budú v priebehu augusta a septembra oslovovať rôzne parlamentné strany.

Chcú žiadať poslancov i členov vlády, aby akceptovali potreby dôchodcov, nakoľko výplata 13. dôchodku skôr – už v júli – nebola žiadna pomoc. Zdôraznila tiež fakt, že množstvo seniorov žije pod hranicou chudoby. Predstavitelia JDS poukázali aj na to, že inflácia je mimoriadne vysoká už teraz, pričom valorizácia dôchodkov v tomto roku je len 1,3 %.Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame