Čistá domácnosť len s pomocou dvoch prostriedkov? Kuchynský drez a riady sa po tomto budú vždy lesknúť!

citrón a soľ

Citrón a soľ - to sú dve ingrediencie, ktoré potrebujete k vyčisteniu čohokoľvek v domácnosti (Zdroj: Freepik/atlascompany)

Citróny sú všestrannými pomocníkmi nielen v kozmetike či varení, ale predovšetkým aj pri čistení. Rovnakým spôsobom pomáha aj soľ – nielenže zvyšuje a zlepšuje chuť jedla, ale má skvelé využitie aj pri dezinfekcii rôznych povrchov. Citróny majú veľkú koncentráciu kyseliny citrónovej, ktorá taktiež dobre dezinfikuje a spolu so soľou dokážu doslova zázraky.

Kuchynský drez či riady vyčistíte jednoducho – len pomocou dvoch ingrediencií, ktorými sú práve soľ a citróny. Rozhodne nimi nešetrite, pretože nezaťažujú životné prostredie a ani zdravie človeka a fungujú rovnako účinne ako drahé prostriedky z obchodu plné chemikálií a látok zaťažujúcich zdravie.

Potrebujeme:

  • Citróny
  • Soľ
  • Špongiu alebo handričku

    citróny a soľ
    (Zdroj: Freepik/freepik)

Postup: 

Špinavý drez poprášte vrstvou soli. Jej hrúbka závisí od toho, ako veľmi je špina v dreze zažratá. Pokojne nasypte aj hrubšiu vrstvu, ak to uznáte za vhodné. Nechajte chvíľu pôsobiť.

čistenie umývadla
(Zdroj: Freepik/Rhjphotoandilustration)

Potom vrstvu soli pokvapkajte citrónovou šťavou a taktiež nechajte chvíľku pôsobiť. Citrónom prekrojeným napoly a otočeným dužinou smerom nadol potom začnite prechádzať po dreze, v ktorom je vrstva soli. Uvidíte, ako nádherne sa zmení nerezový drez z matného a zafarbeného usadeninami na čistý a trblietavý práve pomocou sily citrónu a soli.

umývadlo
(Zdroj: Freepik/vh-studio)

Zvyšky soli aj citróna ešte nechajte znova chvíľu pôsobiť, potom ich dôkladne opláchnite a utrite drez dosucha. To isté platí aj na viaceré druhy riadu, v ktorom sa dlhodobo drží zažraná špina. Rovnaký postup môžete opakovať napríklad aj na sklenené misy, a to tak, že ich trochu namočíte, poprášite soľou a vydrhnete citrónom.

žena čistí citrónom riad
(Zdroj: Freepik/freepik)

Riadom dodá takéto čistenie druhý dych a ostanú dlho čisté a lesklé. Skvelo to funguje napríklad aj na škvrny po káve, ktorá sa dajú ťažko umyť alebo vydrhnúť zo šálok. Nezabudnite potom riady poriadne opláchnuť a osušiť a taktiež používajte aj ochranné rukavice, pretože kyseliny a sila soli vám môžu podráždiť pokožku.Odporúčame