Ocitli ste sa v úzkych? Máme pre vás 7 tipov, vďaka ktorým prekonáte životné výzvy ako profík

Šťastný žena medzi kvetmi

Vďaka našim tipom hravo zvládnete aj tie najťažšie výzvy (Zdroj: GettyImages)

Všetci túžime žiť pokojný život, ktorý plynie hladko. Každý deň nám však prináša menšie aj väčšie prekážky. A tie musíme zvládať a dávať si pozor, aby nás situácia neovládla. Máte ťažšie obdobie a ovláda vás pocit beznádeje? Sila, s ktorou ste zvládali doterajšie výzvy, môže odísť do stratena. Máme pre vás 7 tipov, vďaka ktorým získate energiu čeliť každodenným výzvam aj problémom!

Pozerajte sa dopredu

Každá ťažšia a neočakávaná situácia dokáže ovplyvniť pohľad na celý život. Mali ste naplánovaný výlet s rodinou, no na poslednú chvíľu musíte zastúpiť kolegyňu, ktorá ochorela. Najbližšie hodiny sa môžu niesť s pocitom hnevu, frustrácie a odnesie si to vaše okolie. Je prirodzené, že plány sa môžu pokaziť. Dokonca aj to, že sa kazia veci alebo vás sklamú ľudia. Deje sa to celkom bežne. Neprikladajte problému zbytočne veľký význam. Ak už teraz viete, že vás nebude trápiť zajtra, o týždeň, či mesiac, nemusí vám pokaziť ani dnešok.

Odosobnite sa

Ľudia sa často zahrabú do komplikácií tak hlboko, že sa s nimi úplne stotožnia. Sami seba označia za zlých rodičov, lebo majú problémového tínedžera. Nedovolia si žiadny ďalší vzťah, pretože nezachránili svoje manželstvo. Sú poznačení na celý život a brodia sa pieskami sebaľútosti. Áno, urobili ste chybu, ale ešte stále máte pred sebou neobmedzené množstvo dobrých rozhodnutí.


Mohlo by vás zaujať: Opäť útočí zlá nálada? 8 tipov, ako byť optimistický aj počas ponurých dní


Aktívne hľadajte riešenie

Nie ste pštros, tak pred existujúcim problémom nestrkajte hlavu do piesku. Bez ohľadu na to, aká vysoká hora pred vami stojí, po malých krokoch ju pokoríte. Keď už máte v mysli niekoľko možných riešení, je polovica starostí za vami. Prevezmite zodpovednosť a konajte. To je v danej chvíli to najdôležitejšie. Prestaňte sa pýtať, prečo sa to stalo práve vám. Miesto toho sa sami seba spýtajte, čo s tým môžete urobiť a ako sa takejto situácii vyhnúť nabudúce.

Požiadajte o pomoc

Aj najsilnejšie ekonomiky sveta sú prepojené s ostatnými, aby ustáli horšie časy! Ak potrebujete pomoc, netrpte osamote. Nenechávajte si problém vo svojom vnútri, pretože vás skôr či neskôr “zožerie”. Emocionálne a psychické preťaženie vám zabráni vnímať krásy všedného dňa. Izolujte problém, jasne ho popíšte a dajte zo seba von svoje najväčšie obavy. Nezaujatý človek sa bude na vašu situáciu pozerať s ľahkosťou. Nechcete od neho, aby prevzal zodpovednosť. Potrebujete iba emočnú podporu.

Znížte dosah na okolie

Je zlé, ak si rodinné ťažkosti prenášate do práce. A rovnako tak aj naopak. Jeden problém vás môže natoľko ovládnuť, že skomplikuje medziľudské vzťahy, zmarí snahu o zdravé stravovanie a opäť sa vrátite k starým zlozvykom. Nadmerné negatívne premýšľanie vás dokonca môže dohnať až k chronickému stresu a tráviacim problémom.


Mohlo by vás zaujať: Jednoduché spôsoby, ako sa vytrénovať k šťastiu: Ktorý bude fungovať pre vás?


Učte sa od človeka, ktorý to zvládol

Ak sa chcete odosobniť od problému, použite čarovnú formulku: “Nie som s týmto problémom na svete sám.” Možno máte vo svojom okolí človeka, ktorý si musel prejsť cez ťažšie obdobie, podobné tomu vášmu. Vnímajte ho ako pozitívnu motiváciu. Našiel cestu von zo zložitej situácie. Načerpajte od neho skúsenosti, získajte nový pohľad na riešenie. Nemusíte vykonať všetky kroky ako tento človek, no aspoň získate vôľu pokračovať ďalej.

Zlepšujte sa a hľadajte príležitosti

“Bolo to náročné obdobie, ktoré mi prinieslo veľa bezsenných nocí. No tiež aj množstvo skúseností a nových kontaktov. Dnes by som sa už na tento problém pozerala inak. Ako na výzvu, ktorá mi umožnila nájsť vlastný skrytý potenciál a vyhrať nad nepriazňou osudu”, priznáva Hana, ktorá sa v tomto období musela popasovať s krachujúcim podnikaním. Každý problém je zároveň príležitosť na rast a zmenu. Dá sa mu nájsť aj také riešenie, z ktorého budete mať úžitok.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame