Kúrite správne? Držte sa našich overených tipov a ročne ušetríte slušnú čiastku!

ako ušetriť na kúrení

Ako ušetriť na kúrení? (Zdroj: GettyImages)

Dodávatelia tepla už avizovali, že za kúrenie si priplatíme. Vykurovanie predstavuje v nákladoch za bývanie významnú položku a v najbližšej faktúre to určite pocítime ešte výraznejšie. Dá sa ušetriť a pritom sa v byte či dome netriasť od zimy? Slovenský zväz výrobcov tepla odporúča riadiť sa týmito radami a negatívne dopady na našu peňaženku budú minimálne.

1. Namontujte termostat

Termostatické ventily na radiátoroch vám môžu napriek relatívne malej investícii ušetriť až 10 % nákladov na kúrenie. Vďaka správnemu nastaveniu programov totiž dosiahnete, že sa dom či byt bude počas dňa, kedy v ňom nie ste, iba temperovať a nebudete kúriť zbytočne vo veľkom. Rovnako môžete zohľadniť vyhriatie miestnosti varením alebo slnečným žiarením a ubrať tak na ventile.

Treba však vedieť, čo hovoria hodnoty termostatických hlavíc. Stupne 1 až 2 (12 – 16 °C) nastavujte len výnimočne, pri naozaj dlhodobej neprítomnosti. Stupeň 2 (16 – 20 °C) nastavte v miestnosti, kde sa pohybujete minimálne, napríklad na chodbe, takáto teplota je však znesiteľná aj v spálni. Stupeň 3 až 4 (20 – 23 °C) je optimálna teplota pre izby, stupeň 4 až 5 (23 – 26 °C) je vhodné nastaviť pri starších ľuďoch a maličkých deťoch, čiže tých, ktorí potrebujú vyššiu teplotu. Nastavenie stupňa 5 (26 °C), teda otvorenie ventila naplno, znamená plytvanie teplom, pretože teplota pri tomto stupni nie je zdravá pre náš organizmus a vedie k jeho prehrievaniu.

2. Odvzdušnite radiátory

Ak vám v radiátoroch hučí, znamená to, že sa do obehu dostali vzduchové bubliny, ktoré môžu znižovať efektivitu vykurovania. V prípade zvukov v radiátore, ale aj vtedy, keď je radiátor v jednej časti studený, treba systém odvzdušniť. Zavolať si na to môžete odborníka, alebo to môžete zvládnuť sami.

V domoch je to jednoduché – stačí otvoriť termoventily naplno a ak je kúrenie vyregulované utlmením spiatočky, zaistíte jej plný prietok. Na nových radiátoroch so spodným pripojením treba uvoľniť skrutku v spodnej časti a vypúšťať vzduch, kým nevyteká len voda, potom už len treba doplniť do obehu vodu a sledovať tlak. V panelákoch, ak nemáte odvzdušňovací ventil, možno odvzdušnenie urobiť len pri jadre vykurovacieho telesa. Zaužívaný je aj systém, kedy odvzdušňujú iba obyvatelia najvyššieho poschodia, a tak prevzdušnia celý vykurovací systém.

3. Investujte do nových radiátorov

Veľké množstvo vody v radiátoroch znižuje možnosť rýchlej regulácie teploty, čo zvyšuje náklady na vykurovanie. Preto ak máte staré radiátory s veľkým objemom vody, vymeňte ich za nové, ktoré mávajú oproti starým len tretinový objem. Radiátor s menším objemom vody reaguje na termoreguláciu rýchlejšie a efektívnejšie, čím šetrí vaše peniaze.


Mohlo by vás zaujať: Vysoké účty za teplo? S našimi tipmi ušetríte


4. Nevypínajte, len temperujte

Niektorí ľudia zvyknú pri odchode z bytu či domu úplne vypnúť radiátor, v domnienke, že práve takto ušetria. Je to omyl! V skutočnosti vypnutie radiátora náklady zvyšuje, keďže viac energie treba na rozkúrenie priestoru, než na udržanie aktuálnej teploty. Počas krátkodobej neprítomnosti preto radiátory nikdy nevypínajte, stačí len teplotu stiahnuť o stupeň. Znížiť teplotu odporúčajú odborníci na noc vo všetkých miestnostiach. Takisto je vhodné chodiť po byte primerane oblečení, pretože ľahké oblečenie nás navádza k zvyšovaniu teploty radiátora.

5. Zatvárajte dvere

Pozor na zbytočné tepelný úniky! Ak máte v dome či byte miestnosti, ktoré nevyužívate a kde sa nekúri alebo kúri len minimálne, zatvárajte vždy dvere. Studený vzduch z nich sa totiž mieša s vyhriatym a vy za vykurovanie zaplatíte množstvo peňazí. Dvere by ste však na izbách mali zatvárať v každom prípade. Ak v každej miestnosti teplotu zodpovedne regulujete podľa jej využitia, pootvárané dvere vám žiadnu efektivitu vo vykurovaní neprinesú.

6. Využívajte rôzne zdroje tepla

Máte slnečný byt, ktorý počas dňa zohrievajú lúče slnka? Alebo sa u vás často varí a pečie? V jednom aj druhom prípade vzniká teplo, ktoré vám dokáže citeľne zvýšiť teplotu interiéru. Podľa odborníkov je preto potrebné využívať v byte aj teplo vznikajúce z domácich spotrebičov (napríklad aj pri žehlení) a takto, vďaka správnemu nastaveniu termostatickej hlavice, ušetriť náklady na vykurovanie. Slnečné teplo predstavuje vonkajší tepelný zisk, využijete ho tak, že počas slnečných dní odtiahnete rolety, žalúzie či záves, aby svetlo preniklo do miestnosti.

7. Vetrajte správne

Hoci sa toho o vetraní už popísalo veľa, mnohí to stále nerobia správne. Vetrať treba nárazovo a intenzívne, ideálne na dve – tri minúty každé tri hodiny. Takto sa vzduch vyčistí, vychladí aj zvlhčí. Pozor aj na pootvárané ventilačky, vo vykurovacej sezóne nimi peniaze doslova vyhadzujete von oknom.

8. Utesnite okná a dvere

Zle utesnenými oknami a dverami uniká teplo a náklady na vykurovanie sa nám zvyšujú až o 20 %. Skontrolujte teda, či tesnenia nie sú staré a poškodené a ak treba, radšej ich vymeňte.

Naše tipy na úsporu financií:

  • Radiátor nikdy neprekrývajte závesmi či záclonkami, teplo potom nemôže prúdiť do priestoru. Z rovnakého dôvodu pred radiátory nestavajte ani nábytok!
  • Nesušte na radiátore bielizeň, ušetríte 20 % tepla a predídete orosievaniu okien a vlhnutiu stien.
  • Zbavte radiátory prachu, aj ten dokáže znížiť účinnosť vyhrievania.
  • Za radiátor môžete pripevniť reflexnú fóliu, tá odráža vytvorené teplo do miestnosti.
  • Ak máte spoľahlivý kotol, nie je nutné meniť ho a zaťažovať domácnosť zbytočnými výdavkami. V prípade, že kotol vymeniť musíte, zvoľte plynové tepelné čerpadlo, kde sa vám investícia dokáže rýchlo vrátiť.


Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame