Ak hľadáte príjemné schladenie v horúcom počasí, nemusíte chodiť len k vode. Výborné osvieženie vám poskytne aj návšteva jaskyne. Zrejme len máloktorá krajina sa môže pochváliť takým množstvom rozmanitých podzemných krasových útvarov ako Slovensko, a bola by škoda nevyužiť to.
Vedeli ste, že sa na našom území nachádza až 7 500 známych jaskýň? Navštíviť ich možno približne dve desiatky, pričom niektoré sú skutočne vzácne a zapísané aj do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. A práve leto je vynikajúcim obdobím na spoznávanie týchto podzemných klenotov.
Trinásť najkrajších slovenských jaskýň
Ochranu a prevádzku trinástich sprístupnených jaskýň zabezpečuje Správa slovenských jaskýň, ktorá je organizačnou zložkou Štátnej ochrany prírody SR. „Viaceré z týchto jaskýň sú známe v celej Európe i vo svete. Preto sú lákavou pozvánkou na zaujímavé cesty za krásou a poznaním,“ uvádza ŠOP SR. Všetkých trinásť sprístupnených jaskýň bolo vyhlásených za národné prírodné pamiatky.
Belianska jaskyňa ako jediná prístupná v Tatrách
Patrí k najnavštevovanejším na Slovensku. Nachádza sa vo východnej časti Belianskych Tatier, na území Tatranského národného parku, a je jedinou sprístupnenou jaskyňou v našich veľhorách. Prehliadkový okruh má dĺžku 1 370 m s prevýšením 125 m, na trase je 874 schodov. Pobyt v jaskyni trvá približne 70 minút, teplota sa tu pohybuje od 5 do 6,3 ° C.
Počas prehliadky môžete obdivovať sintrové vodopády, pagodovité stalagmity, jazierka a mnohé ďalšie formy jaskynnej výzdoby. Jedna zo zastávok trasy je v Hudobnej sieni, ktorá dostala pomenovanie podľa zvukov dopadajúcich kvapiek vody na hladinu jazierka. Lesná cesta k Belianskej jaskyni vedie z obce Tatranská Kotlina, k vchodu sa dostanete náučným chodníkom s dĺžkou asi 1 000 m. Výstup trvá 25 minút.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Brestovská jaskyňa len pre malé skupiny návštevníkov
Je prvou sprístupnenou jaskyňou Oravy a Západných Tatier. Nachádza sa neďaleko obce Zuberec, jej vchod je situovaný oproti Múzeu oravskej dediny. Jaskyňa predstavuje podzemnú súčasť rozsiahleho hydrologického systému, na jej dne sa nachádza riečisko s aktívnym vodným tokom so siedmymi sifónmi a vzácnou faunou. Keďže pravidelné vstupy sú obmedzené na 15 osôb na jeden vstup, je potrebné sa vopred informovať, či na vybraný čas ešte máte voľné miesto. Dĺžka sprístupnenej časti jaskyne je 217 m a na trase sa nachádza 240 schodov. Teplota v jaskyni je od 4,9 do 5,4 °C a prehliadka trvá približne 50 minút.
Mohlo by vás zaujať: Najkrajšie jaskyne na Slovensku: Prekvapia riekou, ľadom, rekordom aj nevídanou krásou, ktorú navštívite?
Bystrianska jaskyňa s pozoruhodnými skalnými útvarmi
Najvýznamnejšia jaskyňa Horehronského podolia sa nachádza na okraji obce Bystrá, medzi Podbrezovou a Mýtom pod Ďumbierom. Vchod do jaskyne je od parkoviska vzdialený asi 120 m. Jaskyňa je známa pozoruhodnými skalnými tvarmi, výskytom sintrovej výplne i priaznivými klimatickými podmienkami. Vytvorená bola tektonicko-eróznou činnosťou a modelovaná podzemným tokom, ktorý momentálne preteká jej priestormi v hĺbke 15 až 20 m pod úrovňou prehliadkovej trasy. Prehliadkový okruh je dlhý 580 m a je takmer bez prevýšenia. Prehliadka trvá 45 minút a teplota v jaskyni a pohybuje od 5,7 do 6,7 °C.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Demänovská jaskyňa slobody ako najdlhšia na Slovensku
Národná prírodná pamiatka Demänovské jaskyne je najdlhším jaskynnými systémom na Slovensku. Nachádza sa na severnej strane Nízkych Tatier v Národnej prírodnej rezervácii Demänovská dolina, len niekoľko kilometrov pod známym lyžiarskym strediskom Jasná. Serpentínový chodník od parkoviska k Demänovskej jaskyni slobody má dĺžku 400 m a výstup trvá 10 až 15 minút.
Jaskyňa očarí návštevníkov bohatou sintrovou výplňou rozličných farieb, tajuplným podzemným tokom Demänovky aj čarovnými jazierkami. Tradičný okruh má dĺžku 1 150 m, na trase je 913 schodov prehliadka trvá asi 60 minút. Dlhý okruh meria 2 150 m, prechádzať budete 1 118 schodov a prehliadka trvá 100 minút. Priemerná teplota v jaskyni je 6,1 až 7 °C.
Demänovská ľadová jaskyňa prekvapí strmými úsekmi
Predstavuje severnú časť svetoznámych Demänovských jaskýň a nachádza sa na pravej strane Demänovskej doliny. Výstup k jaskyni trvá približne 20 minút. Jaskyňa je pozoruhodná výskytom trvalej ľadovej výplne, bizarnými a mohutnými tvarmi podzemných priestorov, vzácnou jaskynnou faunou aj bohatou históriou. Prehliadkový okruh má dĺžku 650 m a prechádza cez mohutné riečne chodby, poprepájané strmými úsekmi. Teplota v jaskyni počas leta kolíše od 0,4 do 3 °C a pobyt v nej trvá 45 minút.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Dobšinská ľadová jaskyňa je naším ľadovým klenotom
Je označovaná za ľadový klenot svetového významu, aj preto je od roku 2000 zaradená do svetového prírodného dedičstva. Nachádza sa v Národného parku Slovenský raj, medzi Popradom a Rožňavou. Vchod do jaskyne je na severnom svahu vrchu Duča, výstup trvá 25 minút. Jaskyňa má niekoľko úchvatných častí, medzi ktoré patria zaľadnená Veľká a Malá sieň, Ruffínyho koridor a Zrútený dóm.
Za slnečného dňa zíde návštevník len niekoľko desiatok metrov pod zemský povrch a ocitne sa v ľadovom kráľovstve chladu a dokonalých výtvorov matky prírody. Priemerná teplota v zaľadnených častiach je -3,9 až -0,2 °C, v nezaľadnených častiach 0,8 až 3,5 °C. Prehliadkovú trasu v dĺžke 515 m prejdete za 30 minút.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Domica je súčasťou komplexu siahajúceho až do Maďarska
Jaskyňa Domica je najznámejšou a najdlhšou jaskyňou NP Slovenský kras. Pozornosť púta archeologickými nálezmi, bohatým výskytom sintrových štítov a bubnov či početným druhovým zastúpením netopierov. Je zaradená do svetového prírodného dedičstva. Krátky okruh má dĺžku 780 m a prehliadka trvá 45 minút, okruh s plavbou po riečke Styx má dĺžku 930 m a prehliadka trvá 60 minút (tento okruh je realizovaný po dohode so správcom jaskyne pri objednaní a pri minimálnom počte 30 osôb.
Teplota v jaskyni sa pohybuje od 10,2 do 11,4 °C. Zaujímavosťou je, že spolu s maďarskou jaskyňou Baradla vytvára Domica unikátny jaskynný komplex, rozprestierajúci sa na území dvoch štátov. Nachádza sa len 2 km od štátnej hranice s Maďarskom a pri areáli nájdete náučný chodník.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Driny a 100 schodov na záver
Podzemná perla Malých Karpát sa nachádza v Smolenickom krase, v blízkosti rekreačného strediska Jahodník. Vchod do jaskyne je na západnom svahu vrchu Driny, z parkoviska za obcou Smolenice trvá výstup lesnou cestou približne 20 minút. Záver chodníka je pomerne strmý, so 100 schodmi. Samotná jaskyňa je charakteristická sústavou užších puklinových chodieb s čarokrásnou kvapľovou výzdobou. Prehliadkový okruh má dĺžku 450 m, prejdete na ňom 151 schodov. Pobyt v jaskyni trvá 35 minút a teplota sa tu pohybuje od 7,1 do 7,8 °C.
Mohlo by vás zaujať: Počuli ste už o speleoterapii? Pomôcť môže astmatikom, vieme, kde vám ju poskytnú na Slovensku
Gombasecká jaskyňa a unikátne stalaktity
Patrí medzi najznámejšie jaskyne NP Slovenský kras. Nachádza sa 10 km južne od Rožňavy, na úpätí Silickej planiny. Vchod do jaskyne leží 11 m nad Čiernou vyvieračkou v nadmorskej výške 250 m. Jaskyňa je zaujímavá najmä výskytom sintrových bŕk, teda tenkých trubicovitých stalaktitových útvarov, aké nikde inde na Slovensku nenájdeme. Je zaradená do svetového prírodného dedičstva. Dĺžka sprístupnenej časti jaskyne je 285 m, doba trvania prehliadky 30 minút. Prevýšenie je minimálne a počas návštevy je potrebné prejsť 87 schodov. Teplota v jaskyni dosahuje 9 až 9,4 °C.
Harmanecká jaskyňa dostala prívlastok biela
Predstavuje tajuplné podzemie Veľkej Fatry. Nachádza sa v doline Harmanca pri Banskej Bystrici. Vchod do jaskyne je na severnom svahu vrchu Kotolnica. Jaskyňa meria 3 123 m, pre verejnosť je sprístupnená prehliadková trasa v dĺžke 1 020 m. Teplota vzduchu v jaskyni sa pohybuje od 5,8 do 6,4 °C. Jaskyňa má puklinovo-rútivý charakter. Pukliny sa rozširovali činnosťou vody a neskôr sa pretvorili rúcaním a odrobovaním skál, čím vznikli rozsiahlejšie sene a dómy. Nadložie jaskyne je tvorené z čistého vápenca a vďaka tomu sa Harmaneckej jaskyni hovorí aj Biela jaskyňa.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Jasovská jaskyňa a archeologické nálezy
Nachádza sa v najvýchodnejšej časti Slovenského krasu, na okraji obce Jasov. Vchod od parkoviska je vzdialený 100 m bez prevýšenia. Jasovská jaskyňa je známa výskytom bohatej kalcitovej sintrovej výplne, pozoruhodnými skalnými tvarmi a vývojom podzemných priestorov, ale aj širokým druhovým zastúpením netopierov a viacerými archeologickými nálezmi. Zaradená je do svetového prírodného dedičstva. Prehliadková trasa má dĺžku 720, v jaskyni je 353 schodov. Prehliadka trvá 45 minút, teplota vzduchu je od 8,8 do 9,4 °C a relatívna vlhkosť vzduchu tu dosahuje až 90 až 98 %.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Ochtinská aragonitová jaskyňa je svetovým fenoménom
Ide o unikátny prírodný fenomén, ktorý púta pozornosť bohatosťou a rôznorodosťou aragonitovej výplne aj svojráznym vznikom a vývojom podzemných priestorov. Jaskyňa sa nachádza v Slovenskom Rudohorí západne od Rožňavy, vstup je 300 m od parkoviska. Umelý vchod do jaskyne je dlhý 144 m a prekonáva výškový rozdiel 19 m za pomoci 104 schodov. Celková dĺžka trasy v jaskyni je 300 m, teplota vzduchu sa tu pohybuje od 7,2 do 7,8 °C. Prehliadka trvá 30 minút. Strop jaskyne je zdobený jedinečnými formami aragonitu. Jaskýň tohto typu je vo svete sprístupnených veľmi málo a charakteristická výzdoba Ochtinskej aragonitovej jaskyne je významná v celosvetovom meradle.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Važecká jaskyňa patrí medzi najkratšie
Jedna z najznámejších jaskýň na severnom Slovensku patrí dĺžkou medzi kratšie jaskyne, no bohaté na kvapľovú výzdobu a pozoruhodné aj nálezmi kostí jaskynných medveďov či vzácnou jaskynnou faunou. Prehliadková trasa meria 235 m, prekonať treba 88 schodov. Prehliadka trvá približne 25 minút, teplota v jaskyni sa pohybuje od 6,5 do 7,1 °C. V jaskyni upúta bohatá snehobiela sintrová výzdoba aj čarovné malé jazierka. Nachádza na okraji obce Važec medzi Liptovským Mikulášom a Popradom, parkovisko je bezprostredne pred vchodom do jaskyne.
Ďalšie pozoruhodné jaskyne na Slovensku:
Jaskyňa mŕtvych netopierov: v Nízkych Tatrách, názov dostala podľa veľkého množstva nálezov netopierích kostičiek, starých asi 6 000 rokov, návšteva je vhodná pre zdatných aj menej zdatných turistov.
Zlá diera: pri obci Lipovce na severovýchode Slovenska, je sprístupnená speleologickou vodcovskou činnosťou a je fyzicky nenáročná, vhodná aj pre malé deti.
Krásnohorská jaskyňa: pri obci Krásnohorská Dlhá Lúka v Slovenskom krase, je zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva Unesco.
Malá Stanišovská jaskyňa: v Jánskej doline v Nízkych Tatrách, prehliadka je realizovaná pri svetle čeloviek v sprievode jaskyniarov.
Bojnická hradná jaskyňa: jej návšteva je súčasťou prehliadky Bojnického zámku, má priemer 22 m a výšku 6 m.
Ako sa na prehliadku pripraviť?
Prevýšenie a rozdiely teplôt medzi vonkajším prostredím a prostredím jaskyne môžu znamenať určitú záťaž pre organizmus. Pred vstupom do jaskyne je preto potrebné si oddýchnuť, aby aklimatizácia v jaskyni prebehla bez problémov. Vhodné je teplejšie oblečenie a pevná obuv.
Zdieľať na
Zdieľaní