Dajte zbohom vráskam a tmavým kruhom: Stavte na naše rady a tešte sa z mladistvej pokožky

Žena obzerajúca sa v zrkadle

Oči sú väčšinou tým prvým, čo si pri pohľade do zrkadla všimneme (Zdroj: GettyImages)

Oči sú väčšinou tým prvým, čo si na človeku všimneme. Pokožka okolo nich je síce mimoriadne pružná, no zároveň aj veľmi tenká. Starnutím sa pokožka stenčuje stále viac a stáva sa suchšou. V dôsledku úbytku kolagénu sa potom v týchto miestach veľmi rýchlo objavujú jemné linky, hlbšie vrásky, kruhy pod očami či opuchy. Ako s nimi zatočíte?

Predčasné starnutie ako výsledok doby

Prirodzené starnutie je proces, ktorý nezastavíme žiadnym čarovným prútikom. Niekedy však naša pleť starne rýchlejšie, než by sme chceli. Dôvodov môže byť viac. Okrem genetiky k nim patrí predovšetkým:

– nadmerné slnenie
– stres a nesprávny životný štýl
– najmä fajčenie
– nedostatok vitamínov a minerálov
– nízky príjem tekutín

To sa prejavuje nielen vráskami, ale aj opuchmi a kruhmi pod očami. Odborníci radia začať so starostlivosťou čo najskôr. Nehádžte však flintu do žita ani v prípade, že ste tú ideálnu dobu už prešvihli. Dopriať svojej pleti starostlivosť, ktorú si zaslúži, totiž môžete v akomkoľvek veku.

Hydratácia zvonka aj zvnútra

Stres, únava, znečistené životné prostredie prispievajú k dehydratácii pokožky. Výsledkom je napnutá a suchá koža, ktorá len ťažko odoláva predčasnému starnutiu. Hydratácia je často podceňovaným krokom, pritom je nesmierne dôležitá. Samotný hydratačný krém však nestačí. Pleť potrebuje „piť“ aj zvnútra, dôsledne preto dodržiavajte pitný režim, aspoň 1,5 až 2 litre tekutín denne.


Mohlo by vás zaujať: Pleť potrebuje starostlivosť i v zime: Ku kráse jej pomôžu krémy aj masky


Starostlivý výber krému

Niektoré ženy používajú jeden krém na celú tvár. V zásade to nie je problém, ak nedráždi a dostatočne hydratuje. Treba však myslieť na to, že očné okolie má zvyčajne iné nároky a aj samotná konzistencia krému nie vždy vyhovuje jemnej pokožke. Ak pociťujete štípanie alebo sa objaví začervenanie, investujte radšej do špeciálneho očného krému.

Pri jeho výbere je dôležité vedieť, aký problém chcete riešiť. Ak potrebujete eliminovať vrásky, siahnite po kréme s obsahom ceramidov, vitamínu A, peptidov, kyseliny hyalurónovej, zlata alebo makadamiového oleja. Na kruhy pod očami sú výborné krémy s vitamínom C, vitamínom B3 a arbutínom. Opuchy pomôže zmierniť krém s obsahom kofeínu, zeleného čaju alebo peptidov.

Mnohé očné krémy obsahujú aj antioxidanty – tie pokožku chránia pred voľnými radikálmi vyvolanými UV žiarením, fajčením či znečisteným prostredím.

Žiadne tlačenie ani šúchanie

Očné krémy aplikujte veľmi jemne. Vyhnite sa silnému tlaku, naťahovaniu očí, šúchaniu a vtieraniu. Postupujte smerom od vnútorného kútika k vonkajšiemu a krém do pokožky len jemne vklepávajte. Aj pri odličovaní buďte jemní a používajte špeciálne odličovacie prípravky, určené len pre oči.

Zdravá životospráva

Ani ten najdrahší krém však nedokáže zázraky, ak ho nepodporíte zdravým spôsobom svojho života. Pokožke očí svedčí dostatok spánku, čerstvého vzduchu, strava bohatá na vitamíny a minerály. Aj keď je dnešná doba náročná, pokúste sa vyhnúť stresu, fajčeniu a nadmernej konzumácii alkoholu. Samozrejmosťou by mala byť ochrana očí pred slnečným žiarením kvalitnými okuliarmi a krémom s UV filtrom.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás vrásky? Zatočte s nimi správnymi prostriedkami!


5 extra tipov pre krajšiu pleť

  • Z času na čas si doprajte masku či masáž – jemné krúženie vám pomôže zbaviť sa opuchov, ktoré môžu byť dôsledkom ponocovania, konzumácie potravín s vysokým obsahom soli či zadržiavania tekutín. V domácich podmienkach je dobrým riešením aj masážny roll-on, ktorý premasíruje jemnú pokožku pod očami.
  • Ak vás trápi prepadnuté očné okolie – je možné nechať si aplikovať výplň na báze kyseliny hyalurónovej. Je to látka telu vlastná a efekt pretrvá niekoľko mesiacov. Výplne sú vhodné aj v prípade, ak vám pod očami presvitajú žilky či cievy.
  • Ak sú vašim problémom tmavé kruhy pod očami, je vhodné zistiť príčinu – tou môže byť popri dedičnosti únava, hormonálna nerovnováha, zlá výživa či užívanie niektorých liekov.
  • Pomôcť dokážu prípravky s účinnými látkami, ktoré zlepšujú cirkuláciu krvi – minimalizujú odbúravanie kolagénu a elastínu a blokujú pôsobenie škodlivých voľných radikálov.
  • Prvú pomoc vám poskytnú aj vrecúška čierneho alebo kamilkového čaju – stačí ich zaliať vriacou vodou, nechať vychladnúť, a vlažné priložiť na zatvorené oči. Po piatich minútach bude vaše očné okolie upokojené a svieže.

Návod na prežitie pre ženu: Známy lekár Igor Bukovský spísal praktickú príručku do každej kabelky

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame