Toaletný papier máme doma všetci: Ale toto ste o ňom určite nevedeli!

toaletný papier

internet

Viete si predstaviť život bez toaletného papiera? V Indii a arabských krajinách sa ešte stále dokážu zaobísť aj bez neho. Jeho používanie totiž tamojší obyvatelia vnímajú ako rovnakú hrôzu, ktorú v nás vyvoláva predstava, že by sme ho nemali. Ako sa hovorí, proti gustu žiaden dišputát. Pravdou ale zostáva, že história toaletného papiera je plná zaujímavých faktov. V jeho spotrebe sa rozhodne neobmedzujeme!

Korene vedú na východ

Hoci dnes toaletný papier považujeme za absolútnu samozrejmosť, až do 14. storočia tomu tak nebolo. Za tento zázrak vďačíme Číňanom, od ktorých pochádza aj prvá písomná zmienka z roku 589. Učenec Yan Zhitui vtedy napísal: „Papier, na ktorých sú citácie a komentáre z Piatich klasických kníh alebo mená svätých, neodporúčam používať na toaletné účely.“ Arabský svet takéto návyky dodnes považuje za nehygienické a pri toalete uprednostňuje ľavú ruku a vodu. Zaujímavo preto vyznieva poznámka istého arabského cestovateľa z roku 851: „Číňania nedbajú o čistotu. Po tom, čo si odbavia svoje nevyhnutnosti, neumývajú sa vodou, len sa utrú papierom.“


Mohlo by vás zaujímať: Pozor na tieto marketingové triky: Pripravia vás o desiatky eur!


Čo ľudia používali až do konca stredoveku?

Nič, čo by bolo extra jemné a príjemné. Všetko totiž zvyčajne pochádzalo z lona prírody a fantázii sa medze naozaj nekládli. Eskimáci si museli vystačiť s machmi a lišajníkmi, tí odolnejší aj so snehom. Starí Rimania používali špongiu namočenú v slanej vode, ktorú mali pripevnenú k drevenej paličke. Pomerne drsné podmienky zažívali posádky španielskeho a portugalského námorníctva. Tie si totiž na účely osobnej hygieny vynašli rozstrapkaný koniec kotvového lana. Vikingovia a Angličania si pozadie vytierali vyradenou ovčou vlnou, zvyšok Európy používal trávu, seno a slamu. Francúzska šľachta si svoje zadky hýčkala čipkou alebo konope. Američania sa spočiatku museli uspokojiť s listami, pieskom, či kukuričnými klasmi, neskôr používali noviny a strany z katalógov.


Mohlo by vás zaujímať: Strach zo zubára, čiernych mačiek či trinástky: Toto o vás prezrádza!


Úsmevná súčasnosť

Toaletný papier v dnešných moderných časoch predstavuje stabilnú súčasť našich kúpeľní a toaliet. Aj vďaka tomu ho niektorí podnikavci povýšili na darčekový predmet. Nie je ničím výnimočným, že si oslávenec na narodeninovej párty rozbalí darček v podobe „toaleťáku“ so vzorom bankoviek, orgiami či sudoku. Aj napriek tejto skutočnosti však podľa niektorých štatistík až 70% populácie našej planéty toaletný papier stále nepoužíva.


Mohlo by vás zaujímať: Piatok trinásteho: Ako to s ním vlastne je?


Fakty a čísla

  • Každý deň sa vyrobí až 83 miliónov roliek toaletného papiera.
  • Jeden strom vystačí na výrobu 810 roliek toaletného papiera. (je to málo či veľa?)
  • Počas svojej existencie v priestoroch toalety strávime priemerne až tri roky života.
  • Priemerný Američan ročne spotrebuje až neuveriteľných 23 kíl toaletného papiera. Je to až o 50% viac ako, napríklad, u Japoncov.
  • Papier na toalete v priemernej domácnosti vydrží zhruba 5 dní.
  • Dámy, ktoré nevedia, v čom sa vydávať, môžu skúsiť práve „toaleťák“. Od roku 2005 totiž existuje súťaž vo výrobe svadobných šiat. Dovolené je použiť len toaletný papier, lepiacu pásku a lepidlo.
Zdroj: internet, sxc.hu, internet, Emma, rotorooter.com, wikipedia
Odporúčame