Top aktivity pre lepšiu postavu: Zvládnete ich aj s pribúdajúcimi rokmi

lieberman

SITA

Chceli by ste schudnúť pomocou cvičenia, ale neviete aký druh si vybrať? Je to celkom jednoduché. Cvičiť musíte pravidelne a cvičenie by malo byť aeróbne. Pre mladých ľudí je vhodný beh a aerobic, pre tých v strednom veku skôr rýchla chôdza, plávanie alebo bicyklovanie.

Čo je to aeróbne cvičenie?

Ide o takú pohybovú aktivitu, pri ktorej je potrebný zvýšený prísun kyslíka a srdce pracuje v zrýchlenom režime, podľa možností bez náhlych a zaťažujúcich výkyvov v intenzite či zvolenom tempe. Naše telo sa musí zapotiť, aby sa dokázalo účinne zbaviť tukových zásob, nadbytočných vankúšikov a aby ste boli zdravší. Dôležitá je najmä pravidelnosť tohto pohybu a veku primeraná intenzita.


Tiež by vás mohlo zaujať: Trápi vás množstvo kíl navyše? Začnite s pohybom – ale opatrne!


Akú intenzitu cvičenia zvoliť?

Cvičiť by ste nemali príliš intenzívne. Vhodné je, aby ste si tep zvýšili, primerane tak zaťažili svoje srdce a snažili sa rovnakú intenzitu udržať po celú dobu, ktorú vykonávate cvičenie. Intenzita cvičenia pre staršieho človeka je však iná, ako pri mladom človeku, ktorý dokáže zvládnuť väčšiu záťaž. Odporúča sa zaťažovať takto telo po dobu asi 20 – 40 minút, pravidelne niekoľkokrát do týždňa.

Preceňovanie síl je zbytočné a nepotrebné

Nesmiete sa preceňovať, pretože by to mohlo pre vás byť nebezpečné. Sami najlepšie poznáte svoje telo a musíte vedieť, čo si k svojmu telu môžete dovoliť a čo už nie. Pamätajte si, že pri týchto cvičeniach nejde o vytrvalosť, alebo o podanie čo najlepšieho výkonu. Ide iba o to, aby ste primerane a pravidelne zvýšili záťaž svojho tela a srdca.

Medzi aeróbne cvičenia patrí množstvo druhov športu. Zvoliť si ten správny treba podľa veku, kondície a cieľa, ktorý chceme cvičením dosiahnuť. Vybrať si môžete to, čo vás baví a na čo sa cítite. Či už to bude mierny beh, rýchla chôdza, plávanie, tanec, cvičenie zumby, či aerobicu, alebo bicyklovanie.


Tiež by vás mohlo zaujať: Máte radi beh? Vek nie je prekážkou


Najvhodnejšie cvičenia pre ľudí v strednom veku

  • rýchla chôdza – nie je taká náročná ako beh, pretože nezaťažuje kĺby, tiež príliš nezaťaží vaše srdce a má pritom podobné účinky. Najideálnejšie je, ak môžete zvoliť neasfaltový terén, ako napríklad prírodný nerovný terén v lese. A ako spoznáte, že idete správnou rýchlosťou? Je to také tempo, kedy je už vaše rozprávanie problematickejšie, ale je ešte stále možné. Rýchla chôdza posilní vaše srdce, zlepší prietok krvi a tiež prekrvenie končatín a pomôže rýchlejšie spáliť nahromadené tukové lôžka
  • beh – ak cítite, že vaše telo si už na záťaž v podobe rýchlej chôdze zvyklo, prejdite na beh, prípadne tieto dve činnosti striedajte. Beh je na spaľovanie kalórií ideálny. Nezabudnite však, že vo vašom veku je dobré vybavenie dôležitejšie ako kedysi. Kvalitné bežecké tenisky a oblečenie vám pomôžu vyhnúť sa bolestiam kĺbov či prechladnutiu
  • plávanie – ak si ho môžete dopriať, urobte tak. Síce vďaka nemu neschudnete toľko ako napríklad pri bicyklovaní či behu (najmä ak uprednostňujete skôr pomalšie tempo), ale vašu postavu krásne spevní. Veľmi dobre pôsobí okrem záťaže srdcového svalu aj na bolestivú chrbticu a problémy s ňou súvisiace. Týmito ťažkosťami trpí po štyridsiatke už množstvo ľudí. Môžete tak zabiť dve muchy jednou ranou
  • bicyklovanie – či už zvolíte bicyklovanie v teréne, alebo na stacionárnom bicykli, buďte si istý, že vaše zdravie sa vám za to odvďačí lepšou kondíciou. Práve tento šport je odporúčaný v strednom veku ako vhodný, pretože nezaťažuje celé telo a chrbticu a pritom dokáže efektívne a správne zaťažiť srdce. O skvelú postavu máte praktizovaním tohto športu postarané.
Zdroj: SITA, photl.com, Oliver
Odporúčame