8 domácich tipov na štípance od komárov: Zaručene fungujú, zastavte svrbenie čím skôr!

šípance od komára

Ako sa zbaviť neznesiteľného svrbenia? (Zdroj: GettyImages)

Štípancom od komárov zvyčajne nevenujeme veľkú pozornosť. Minimálne do času, kým sa neobjaví niekoľkodňové svrbenie, výrazný opuch a bolestivosť. Pravdou však je, že už samotnému kontaktu s komármi by sme mali predchádzať a nevystavovať sa ich útokom zbytočne. Rizikom je totiž aj prenos niekoľkých nebezpečných chorôb. Ako na to?

Krvilačné samičky s jasným cieľom

Je dobré známe, že na ľudí a zvieratá útočia iba samičky komárov. Potrebujú krv ako zdroj bielkovín pre ďalšie potomstvo. Po prepichnutí pokožky samička vstrekne do podkožia svoje sliny. Obsahujú látky, ktoré brzdia zrážanlivosť krvi v mieste vpichu a samička sa tak môže bez zdržania napiť.

Na tieto látky imunita človeka reaguje zápalom v bezprostrednom okolí vpichu, ktorý sa najčastejšie prejavuje ako červená a svrbiaca hrčka. Akonáhle imunitný systém cudzorodé látky zničí, opuch ustupuje. Ak už štípanec na tele máte, poďme sa pozrieť na to, ako proces hojenia urýchliť.


Mohlo by vás zaujať: Vytáčajú vás štípance od komárov? Pomôže eukalyptus, levanduľa i škorica


Rýchla pomoc – ľad 

Prvou a expresne rýchlou pomocou voči svrbeniu je zachladenie. Použite zopár rozdrvených kociek ľadu, ktoré zabalíte do gázy alebo tenkej bavlnenej látky. Na niekoľko minút priložte na štípanec. Neprikladajte však ľad priamo na pokožku, riskujete poškodenie kože mrazom.

Prírodné Aloe vera

Aloe vera je súčasťou viacerých chladivých gélov a sprejov proti štípancom od hmyzu. Ak aloe pestujete, ešte lepšiu službu vám urobí prirodzený gél z dužiny listu. Máte istotu 100 % koncentrácie látok, ktoré sa postarajú o zmiernenie bolestivosti a rýchlejšie odpuchnutie.

Sóda bikarbóna vo forme pasty

Surovina, ktorá nechýba takmer v každej kuchyni je záchranou, na ktorú sa môžete spoľahnúť. Vymiešajte sódu bikarbónu s menším množstvom vody do hustejšej pasty. Aplikujte pastu na štípanec v rovnomernej vrstve. Redukuje svrbenie aj začervenanie.

Nápomocný ocot 

Ocot minimalizuje opuch a ranku súčasne dezinfikuje. Stačí na miesto vpichu priložiť okrúhly vatový tampón namočený do octu a nechať na mieste zopár minút. Ak chcete účinok posilniť, prekryte octový tampónik vreckovou namočenou v studenej vode.

Posekaná bazalka

Výnimočne aromatickú bazalku zbožňujeme v talianskych jedlách. Obsahuje látku nazývanú eugenol, ktorej sa pripisuje schopnosť zmierniť svrbenie pokožky. Niekoľko čerstvých listov bazalky nasekajte nožíkom na drobné kúsky (alebo podrvte v mažiari) a naneste na štípanec.

Cibuľa na viaceré účely

Z čerstvo nakrájanej cibule vyteká šťava, ktorá zmierňuje bolestivosť bodnutia a podráždenie pokožky. Pomôže nielen pri uštipnutí od komára, ale aj po bodnutí osou, včelou, čmeľom. Prirodzená protiplesňová vlastnosť cibule navyše znižuje riziko infekcie.

Aromatický harmanček

Máte doma balený harmančekový čaj? Zalejte vrecko v šálke menším množstvom horúcej vody. Nechajte vychladnúť na izbovú teplotu a vložte šálku schladiť do chladničky. Studené vrecko s harmančekom priložte na štípanec a nechajte pôsobiť. Ak máte harmanček na záhrade, urobte si z kvetov menšie zväzky a zaveste ich do okien. Na komáre pôsobí ich aróma odpudzujúco.


Mohlo by vás zaujať: Poštípal vás hmyz? Úľavu prinesie zemiak, citrón, zubná pasta aj petržlen


Ako sa vyhnúť kontaktu s komármi?

Ak na vás majú komáre väčší zálusk ako na ostatných, najlepším spôsobom je preventívne sa vyhnúť ich útokom.

  • Nechoďte von počas stmievania, vtedy sú komáre najaktívnejšie.
  • Obľubujú stojatú vodu, preto nebuďte blízko jazier, rybníkov a dokonca nenechávajte na terase či balkóne ani vedro s vodou.
  • Na nezakryté časti tela používajte repelent.
  • Pri posedení na záhrade umiestnite elekrický lapač hmyzu alebo odpudzovač hmyzu s esenciálnymi olejmi (citronella, geranium)
  • Na okná, ktorými vetráte, inštalujte sieťky. Pod oknom, alebo do kvetináča na okenný parapet môžete vysadiť rastliny, ktoré komáre odpudzujú. Napríklad ťahavý plektrant, muškáty s citrusovou vôňou, aké pestovali naše babičky, mätu, medovku, levanduľu či trávu s názvom  citronella.

Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame