Trápi vás astma? Nevyhýbajte sa cvičeniu a jedzte správne potraviny

Muž

thinkstockphotos.com

Astma je zápalové ochorenie dýchacích ciest, ktoré je chronické. Medzi jej symptómy patrí sipivé až piskľavé dýchanie, kašeľ, nespavosť a celkové napätie. Príčinou astmatických záchvatov môžu byť rozličné alergény, či už v podobe peľu, alebo potravín. Avšak spúšťačom môže byť aj fyzická záťaž, nadmerný stres, infekcie dýchacích ciest či rôzne lieky. Podľa odhadov trpí astmou asi 300 miliónov ľudí. Do roku 2025 sa zrejme počet astmatikov vyšplhá až na pol miliardy.

Pomôže lekár i zmena životného štýlu

Liečba astmy patrí výlučne do rúk lekára. Dobrá správa je, že úprava životného štýlu môže priamo ovplyvniť frekvenciu i závažnosť astmatických záchvatov. Odborníci z Mayo Foundation for Medical Education and Research v Spojených štátoch, napríklad astmatikom odporúčajú, aby si dali pozor na nadváhu, eliminovať treba aj časté pálenie záhy, ktoré poškodzuje dýchacie cesty a zhoršuje symptómy astmy. Za nevyhnutný považujú aj pohyb.


Mohlo by vás zaujímať: Máte problémy s dýchaním? Pozor, astma vás môže dostať v každom veku


Dôležitá je správna strava

Existuje množstvo vedeckých štúdií, ktoré preukázali, že voľba správnych potravín môže byť jedným z najlepších prostriedkov, ktoré pomáhajú pri liečení astmy. Čo rozhodne nesmie v jedálničku astmatika chýbať?

  • Ovocie a zelenina žltej, oranžovej a červenej farby obsahujúca karotenoidy. Z nich je pre zdravie slizníc dôležitý hlavne betakarotén. Podľa odborníkov z Department Respiratory and Sleep Medicine, John Hunter Hospital v Austrálii, tí, ktorí konzumovali veľa paradajok, mrkvy a zelenej listovej zeleniny, mali nižšie riziko vzniku astmy. Naopak, účastníci štúdie s nízkou úrovňou karotenoidov v krvi, boli na astmu náchylnejší.
  • Schopnosť znižovať alergické reakcie a zápaly a s nimi súvisiacu dýchavičnosť má aj kyselina listová. Okrem listovej zeleniny ju nájdete aj v orechoch, fazuli, vajíčkach či mlieku.
  • Kórejskí odborníci upozorňujú na to, že nízka hladina horčíka v tele je spojená so zvýšeným rizikom astmy. Ten znižuje závažnosť astmatických záchvatov a aj ďalších príznakov ochorenia. Zdrojom horčíka sú orechy, semená, strukoviny či kakao.
  • Astmatikom môže pomôcť pravidelná konzumácia cesnaku a cibule, pretože disponujú antimikrobiálnymi účinkami. Okrem toho antioxidant kvercetín znižuje zápal.
  • Odborníci z University of Maryland Medical Center zdôrazňujú, že astmatici potrebujú veľa omega-3 tukov, ktoré pochádzajú z tučných rýb, ako sú makrely, losos, tuniak a tiež z niektorých orechov a semien. Omega-3 tuky teda pomáhajú znížiť výskyt astmy.
  • Podľa štúdie, do ktorej sa zapojilo 435 detí a 658 dospelých s mierne až stretne ťažkou astmou, tí, ktorí užívali vitamín D v doplnkoch stravy, mali menej závažné astmatické záchvaty a tiež potrebovali menej liekov.
  • Najprirodzenejším spôsobom je však získavanie vitamínu Dpobytu na slnku, pretože naše telo si ho vie s pomocou slnečných lúčov vyprodukovať. Avšak déčko sa nachádza aj v rybách, vajíčkach či niektorých fortifikovaných potravinách.

Mohlo by vás zaujímať: Trápi vás dlhodobo kašeľ a dýchavica? Choďte k lekárovi čo najskôr


Vhodný je bicykel aj plávanie

Výskumníci z medzinárodnej organizácie Cochrane Collaboration analyzovali 19 štúdií, aby zistili, aké účinky má šport na ľudí trpiacich astmou. Analýza zahŕňala takmer 900 účastníkov, pričom všetci buď bicyklovali, alebo sa venovali rýchlej chôdzi a plávaniu.

Robili tak v období 6 až 16 týždňov, dva- až trikrát týždenne a minimálne 20 minút. Analýza ukázala, že tí, ktorí cvičili, mali menej astmatických symptómov. Zo štúdie tiež vyplynulo, že zmieňované tri športy sú vhodné pre astmatikov a môžu zlepšiť kvalitu ich života. Dôležité je aj to, že sa nenašli žiadne dôkazy o tom, že cvičebné programy by mali nejaké negatívne účinky.


Máte vlastné skúsenosti s astmou? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame