Môže za pivné brucho naozaj pivo? Vieme, koľko pohárov denne je ešte ok

Pivné brucho

Je naozaj pravda, že z piva rastie brucho? (Zdroj: GettyImages)

Vznikla vám za roky popíjania piva okolo brucha pneumatika? S takzvaným pivným bruchom bojuje nejeden muž, a čím vyšší vek, tým väčší problém. Zdá sa skrátka, že u milovníkov piva má brucho tendenciu zväčšovať sa, a nič s tým nenarobíme.

Je to však skutočne pivo, ktoré spôsobuje „pivné brucho“? Ako je možné, že nie všetci „pivári“ ho majú, a na druhej strane sa objavuje aj u abstinentov? Odpoveď na tieto otázky hľadalo už mnoho vedcov, v podstate sa na výsledku zhodli.

Zradný alkohol

Samotné pivo je v tom tak trochu nevinne, hlavným vinníkom je alkohol. Ten má totiž špeciálnu súvislosť s ukladaním tuku v strednej časti tela, a tak je v podstate jedno, čo pijete. „Vo všeobecnosti je príjem alkoholu spojený s väčším objemom pása, pretože keď pijete alkohol, spaľujete alkohol namiesto tuku,“ vysvetlil Michael Jensen, endokrinný expert a výskumník obezity z Mayo Clinic v Rochestri.

Kalórie sa rátajú

Ďalším problémom sú kalórie. 360 ml svetlého piva ich približne sto kalórií, ten istý objem tmavého piva 150 a nealko pivo len 60 kalórií. Pre porovnanie: jeden 50-gramový biely rožok obsahuje 160 kalórií, jedna čokoládová tyčinka s rovnakou hmotnosťou má 220 kalórií. Čo z toho vyplýva? Ak si dáte jedno pivko, nič zásadné sa nestane. Mnoho pivárov však pri tom jednom nezostane a kalórie sa načítavajú. Ak na posedenie vypijete hneď niekoľko pív, dá sa pokojne hovoriť o kalorickej bombe.

A netreba zabudnúť ani na kalórie z potravín, ktoré tými pivami zapíjate. Alkohol môže zvyšovať chuť do jedla a zeleninovými šalátmi hlad určite riešiť nebudete. Ak si k pivu doprajete smažené zemiačiky, pizzu, rebierka či niečo vyprážané, pneumatika na bruchu sa bude utešene zväčšovať.

Máte problém s pivným bruchom?

Prečo práve brucho?

Keď človek prijme viac tuku, ako spáli, telo si prebytočný tuk uloží „do zásoby“. Miesto, kde sa tento tuk ukladá, je čiastočne určený vekom, pohlavím a hormónmi. Chlapci aj dievčatá začínajú s podobnými vzormi ukladania tuku, mení to však puberta. Ženy majú viac podkožného tuku ako muži a tieto extra tukové kalórie majú tendenciu ukladať sa v ich pažiach, stehnách a zadku, čiastočne aj na bruchu. Muži majú menej podkožného tuku a ukladá sa im najčastejšie práve v oblasti brucha.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP 3 osvedčené cviky na brucho od trénerky: Pomôžu vám spevniť aj vyrysovať

Nielen estetický problém

Riešenie je tak jediné: piť alkohol vrátane piva s mierou a dodržiavať zásady zdravého stravovania. Ak si v lete doprajete jedno pivo „od smädu“, nijako nezhrešíte. Tam by to však aj malo skončiť. Teda, ak sa nechcete stať majiteľom „pivného brucha“. Majte však na pamäti, že tuk v oblasti pása nie je len estetickým problémom.

Takýto tuk zvyšuje riziko vážnych metabolických stavov, ktoré zahŕňajú vysoký krvný tlak, obezitu, vysoký cholesterol či cukrovku a v konečnom dôsledku tak zvyšuje riziko srdcových ochorení, infarktu a mŕtvice.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame