Trápi vás ekzém? Nezúfajte, nie ste v tom sami!

Ruky

photl.com

Nepríjemné ochorenie, ktoré vám môže poriadne skomplikovať život. Niektorí ním trpia od detstva, iným sa v plnej paráde ukáže až v dospelosti. Trpí ním čoraz viac ľudí a príčinou môže byť prostredie v ktorom žijete, prítomnosť alergénov, či geneticky vrodená dispozícia. Prečo je atopický ekzém taký rozšírený a ako ho liečiť, či mu predchádzať?

Ekzém je neinfekčný a chronický zápal kože

Atopický ekzém je chronický, svrbiaci a neesteticky vyzerajúci kožný problém. Konkrétne sa jedná o zápal kože, ktorý je nevyliečiteľný, no v súčasnosti sa už dajú jeho príznaky zmierniť na minimum. Nie je infekčný, takže sa nemôže preniesť z človeka na človeka pri kontakte rúk, alebo iných častí tela.

Patrí k najčastejším kožným ochoreniam

Ide o zápal, ktorý postihuje predovšetkým pokožku. Jeho prejavy sú veľmi nepríjemné, keďže postihnutá koža svrbí, má červenkastý odtieň, môžu sa na nej vytvárať suché šupinky, koža zhrubne alebo sa na nej vytvoria dokonca mokvavé rany. Kožný ekzém patrí medzi zdĺhavé ochorenia, sprevádzané nepríjemnými komplikáciami. Atopický ekzém patrí medzi veľmi časté ochorenia, aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá. Odhaduje sa, že na Slovensku by ním mohla trpieť až pätina ľudí. Niektorí ľudia majú priebeh tohto ochorenia miernejší a preto na prvý pohľad nevyzerajú, že sa s niečím podobným trápia. No dá sa tvrdiť, že ľudí s atopickým ekzémom stretávate prakticky denne a ani o tom neviete.


Mohlo by vás zaujať: Pripravte pokožku na leto už dnes: S týmito trikmi sa vyhnete jej spáleniu!


Ekzém je aj estetický problém

Aj keď sa jedná v prvom rade o zdravotný stav človeka, ekzém môže predstavovať aj vážny estetický problém. Najmä u ľudí, ktorí sa v práci musia prezentovať aj svojim zovňajškom. Nepekné červené suché miesta, či mokvajúce rany pôsobia nelichotivo a neraz sťažujú priamu komunikáciu medzi ľuďmi. Jeho liečba je aj preto veľmi dôležitá.

Čo ho môže vyvolať?

  • zápaly, ktoré prebiehajú v tele častokrát bez vášho vedomia
  • kontakt s alergénmi (pele, prach, roztoče, perie, sliny a srsť zvierat – najmä mačka, ale aj kôň, pes, či morské prasiatko, baktérie, plesne, potraviny, kovy, parfumy,…)
  • sezónne zmeny (jar, jeseň)
  • stres
  • hormonálne zmeny (menštruačné zmeny, obdobie klimaktéria)

Ako ho liečiť?

Liečbu každého ekzému musí určiť lekár, ktorý predpíše potrebné lieky. Pri ľahších formách sa predpisujú antihistaminiká, ktoré slúžia na potlačenie alergických reakcií. Ak trpíte ťažšou formou, lekár vám predpíše lokálne kortikoidy. Využívajú sa taktiež rôzne mastičky, ktoré dlhodobo zvlhčujú a premasťujú postihnutú pokožku. Niekedy môžu pomôcť aj iné metódy ako tie, ktoré vám odporučí lekár. Ekzémové vyrážky vraj zmierňuje čaj lapacho, či používanie roztoku so soľou z Mŕtveho mora. Skúsiť vraj môžete aj nálev z mladej žihľavy.

Je potrebné sa vyhýbať alergénom, ktoré spôsobili ekzém, ako aj liečiť samotnú príčinu jeho vzniku (napr. zápal).


Mohlo by vás zaujať: Doprajte svojmu telu morskú soľ: Pomôže vášmu zdraviu aj kráse


Dodržiavajte režim určený lekárom

Potrebné je aj dodržiavať prísny režim, ktorý obmedzí ďalšiemu rozširovaniu ekzému a zhoršovaniu jeho stavu. Vhodné je:

  • zdržiavať sa v nižších teplotách (do 20°C)
  • udržiavať doma dostatočnú vlhkosť vzduchu (do 50%)
  • zdržiavať sa v nefajčiarskom prostredí
  • ak sa musíme dostať do kontaktu s alergénom, používať ochranné pomôcky
  • eliminovať alergény
Zdroj: photl.com, photl.com, Oliver
Odporúčame