Trápi vás neustály hlad? Vyhnite sa týmto potravinám a nápojom!

alkohol

sita

Neviete sa dojesť? Po výdatnom obede musíte utíšiť chuť na sladké riadnym kusom torty a chvíľu na to vás zase pokúša keksík alebo pagáč? Vieme prečo! Vedci zistili, že niektoré potraviny bez ohľadu od ich množstva nedokážu zahnať pocit hladu. Prezradíme vám ktoré!

Pocit sýtosti podľa vedcov nesúvisí vždy len s plným bruchom. Signál sýtosti či hladu má na svedomí náš mozog. A ak zjeme niečo, čo pocit sýtosti v mozgu blokuje, cítime sa hladní napriek tomu, že nám ide prasknúť opasok. Tak sa ľahko stane, že sa prejedáme a neprestajne bojujeme s tým, že nás na každom kroku pokúša jedlo. Ako z tohto začarovaného kruhu von? Jednoducho – treba zo svojho jedálnička vyškrtnúť potraviny, ktoré vyvolávajú hlad.

Ovocie s rozumom

Hoci je zdravé, naše telo naň reaguje vylučovaním inzulínu. A práve ten vyvoláva pocit hladu. Preto vám po ovocí tak rýchlo vytrávi. Len si skúste dať po obede jablko a uvidíte, ako rýchlo sa dostaví pocit, že ste opäť hladní. Samozrejme, že ovocie jesť treba, no určite si ho nenechávajte na večer. Radšej si ho zaraďte na desiatu a olovrant, po ktorých o chvíľu utíšite hlad naplánovaným väčším jedlom.


Tiež by vás mohlo zaujať: Namerali vám vysoký cholesterol? Môže za to aj ročné obdobie!


Zaobíďte sa bez polotovarov

Mnoho z nich totiž obsahuje bisfenol A. Táto chemikália za začala používať niekedy okolo šesťdesiatych rokov minulého storočia. Najprv sa začala pridávať do plastov, aby boli tvrdšie a až dodnes sa nachádza v mnohých potravinách v konzervách či plastových obaloch. A to aj napriek tomu, že táto látka má na svedomí vylučovanie hormónu leptínu, ktorý nám v mozgu blokuje pocit sýtosti. Preto je lepšie jedlo skladovať v neplastových obaloch – najlepšie v skle a čo najmenej jesť polotovary.

Aspartám vám neprospeje

Nápoje alebo sladkosti označené ako light nemusia byť vždy najlepším riešením. Môžu obsahovať látku aspartám, ktorý v mozgu vyvoláva pocit hladu napriek tomu, že naše brucho je sýte. Toto umelé sladidlo má okrem toho množstvo ďalších nežiadúcich účinkov. Pokiaľ nemáte na to diagnózu, radšej si doprajte výrobky s normálnym cukrom.


Tiež by vás mohlo zaujať: Zimné pochúťky: Zaženú únavu a vyčarujú úsmev na perách!


Alkohol a jedlo idú ruka v ruke

Okrem toho, že alkohol je kalorický, jeho zloženie má na svedomí to, že sa nám v žalúdku vylúči nadmerné množstvo žalúdočnej kyseliny. Výsledkom je, že nám bleskurýchlo vytrávi aj ten najvýdatnejší chod. Pocit sýtosti rýchlo nahradí pocit hladu, ktorý musíme čím skôr zahnať, inak sa náš rozškvŕkaný žalúdok neupokojí.

Tipy na potlačenie apetítu, ktoré môžete vyskúšať:

  • Namiesto jedenia sa napite vody.
  • Dajte si do úst niekoľko žuvačiek naraz a žuvajte.
  • Začnite robiť činnosť, ktorá vyžaduje obe vaše ruky.
  • Umyte si zuby mentolovou zubnou pastou.
  • Keď jete, prežúvajte pomaly a potravu vnímajte.
  • Stavte na korenisté jedlá – uspokoja vaše chuťové bunky rýchlejšie.
Zdroj: sita, sita, Pippa
Odporúčame