Trápi vás teplota? Tabletky nie sú vždy odpoveď, dá sa to aj inak

Foto: GettyImages

Návaly tepla a zimy. Teplota prichádza a my sa stávame slabými. Väčšina z nás v tom prípade ako prvé siaha po tabletkách. To nie je však najlepšia voľba a prečo?

Zvýšená teplota a teplota je rozdiel

Pri zvýšenej telesnej teplote, do 38 stupňov Celzia, nie je nutné okamžite siahať po liekoch, ktoré by ju znížili. Upozornila na to farmaceutka z lekárne vo Fakultnej nemocnici v Nitre Dana Šmátralová. „Telesná teplota nad 38 stupňov Celzia sa považuje za febrilitu – horúčku, stav pod 38 stupňov Celzia za subfebrilitu, teda zvýšenú teplotu. Horúčka znamená, že organizmus mobilizuje svoje sily a bojuje proti pôvodcovi ochorenia. Pri zvýšenej teplote, ktorá pacienta veľmi nezaťažuje, netreba hneď siahať po liekoch,“ komentovala.

Farmaceutka hovorí, že vysoká horúčka je stavom, ktorý so sebou prináša zdravotné riziká, a vtedy je vhodné teplotu znižovať. „Ak horúčka po užití lieku neklesne, je možné po štyroch hodinách podať liek s inou účinnou látkou. Ak vysoké teploty pretrvávajú dlhšie aj napriek užitiu rôznych liečiv, je potrebné stav konzultovať s lekárom,“ zdôraznila.

Zábal a vlažný kúpeľ je skvelá voľba

Medzi nefarmakologické opatrenia znižovania teploty patria podľa Šmátralovej predovšetkým zábaly, vlažný kúpeľ, príjem dostatočného množstva tekutín a pokoj na lôžku. Pri pitnom režime by mal pacient uprednostniť ovocné a zeleninové šťavy, bylinné čaje, napríklad lipový, či čaj z brezy čiernej alebo kôry vŕby bielej.

„Medzi farmakologické opatrenia patrí podanie analgetika, antipyretika ako paracetamol, ibuprofén alebo kyselina acetylsalicylová. Túto však nie je vhodné podávať v prípade vírusových ochorení deťom do 12 rokov, pretože zvyšuje riziko vzniku Reyovho syndrómom,“ upozornila Šmátralová.

Keď neklesá, k lekárovi

Farmaceutka varuje však pred kombináciou rôznych liekov s rovnakými účinnými látkami, či nedodržiavaním dávkovania alebo neužívaním správnych liekov na dané symptómy. Vyhľadať lekára treba v prípade ťažkého priebehu ochorenia, vysokej teploty, ktorá neklesá ani po užití liekov, radí Šmátralová. Pripomína, že rizikovými pacientmi sú malé deti, osoby staršie ako 50 rokov, tehotné ženy alebo osoby s pridruženým chronickým ochorením, napríklad astmou či kardiovaskulárnym ochorením.

Zdroj: TASR
Odporúčame