Čajové vrecúška nemusia slúžiť len na prípravu čaju: Ich ďalšie spôsoby využitia vás prekvapia

čajové vrecúška využitie

Čajové vrecúška majú mnoho prekvapivých využití (Zdroj: Freepik/atlascompany)

Predpokladáme, že všetci máte doma aspoň zopár čajových vrecúšok, no mnohí z vás ani zďaleka neviete o všetkých spôsoboch ich využitia. Ak sa o nich chcete dozvedieť viac, čítajte ďalej.

Zabudnite na opuchnuté oči

Ak sa na vašej tvári prejaví zlý spánok v podobe opuchnutých očí, môže vám pomôcť pár čajových vrecúšok s kofeínom. Namočte ich do teplej vody, ako keby ste si chceli pripraviť čaj, a potom ich dajte na pár minút do chladničky, aby vychladli. Napokon priložte jedno vrecko na každé oko a držte ich tam po dobu 5-tich minút.

Pomoc pri kožných problémoch

Ak ste narazili na nejaký druh jedovatého viniča a výsledkom je svrbivá, bolestivá vyrážka, kúpeľ v čiernom čaji vám môže pomôcť zmierniť zápal a upokojiť vašu pokožku. Výskum tiež ukazuje, že vlhké obväzy vyrobené z čierneho čaju môžu dobre fungovať pri liečbe iných kožných ochorení spôsobujúcich svrbivú vyrážku, ako je napríklad dermatitída na tvári.

Obväzy na menšie zranenia

Obväzy z čierneho čaju môžu rovnako pomôcť zmierniť bolesť a pomôcť zmierniť opuch spôsobený malými škrabancami alebo modrinami. Roztvorte čajové vrecúško, naparte čaj a nechajte ho vychladnúť, a potom ho na niekoľko minút pritlačte na poranené miesto.

Zbavte sa bodnutia hmyzom

Čajové vrecúško môže pôsobiť uvoľňujúco na bolesť a svrbenie, ktoré sa dostavia napríklad po uhryznutí ploštice. Stačí vrecko namočiť, vyžmýkať a nechať na postihnutom mieste 15 až 20 minút.

Dajte stopku bolesti zubov

Ak vás bolí zub, určité pohodlie môže poskytnúť teplé vrecúško mätového čaju, ak ho priložíte k zubu a ďasnu. Pokiaľ trpíte krvácaním po vytrhnutí zuba, skúste ho zmierniť hryzením do čajového vrecúška, pretože kyselina v čaji môže pomôcť pri zrážaní krvi.

Zmiernia bolestivosť z dojčenia

Čajové vrecúška môžu slúžiť ako obklad, ktorý dojčiacim matkám pomôže zmierniť boľavé bradavky. Výskumy ukazujú, že namočenie čajového vrecúška teplou vodou, vytlačenie prebytku a následné priloženie na miesto na 15 minút, štyrikrát denne, môže zvýšiť prietok krvi a pomôcť vám rýchlejšie sa uzdraviť.

Pre krásnu pleť bez pórov

Peeling vyrobený z listov zeleného čaju môže hĺbkovo vyčistiť mastnú pleť a pomôcť vám zbaviť sa čiernych bodiek. Roztrhnite čajové vrecúško a zmiešajte 1 čajovú lyžičku lístkov s trochou vody, kým vám nevznikne pasta. Pastou následne jemne pomasírujte oblasti nosa, čela a brady približne 2 až 3 minútky, potom si tvár opláchnite vlažnou vodou. Po tejto procedúre si nezabudnite pleť hydratovať krémom.

Prírodné farbiace látky

Po stáročia sa rastliny používali na zafarbenie odevov a textílií a čajové lístky nie sú výnimkou. Čajové vrecúška môžu byť použité ako prírodné farbivo na vytvorenie nového vzhľadu a dizajnu, najmä pre materiály vyrobené z bavlny. Čaj vyberte z vrecka a zohrejte ho len s takým množstvom vody, aby bol zakrytý. Asi po hodine, keď listy vyzerajú vyblednuté, listy preceďte. Čo zostane, je farbivo.

Oživte svoje rastliny

Rastliny potrebujú pre zdravý rast dusík a práve čajové lístky ho majú veľa. Štúdie ukazujú, že použité čajové lístky zmiešané s pôdou môžu pomôcť rýchlejšiemu rastu výhonkov a koreňov a zvýšiť chemickú produkciu v rastlinách.

Pre vlastníkov kompostu

Okrem toho, že sú čajové lístky dobré pre rast rastlín, sú skvelým prídavkom do hromady kompostu. Treba však dať pozor, pretože veľa čajových vrecúšok obsahuje malé množstvo plastu nazývaného polypropylén, preto do kompostu vhadzujte iba tie, ktoré ho v sebe nemajú.Zdroj: plnielanu.sk, webmd.com
Odporúčame