Trápia vás bolesti alebo depresia? Vyskúšajte biolampu

terapia svetlom

sad-lighthire.co.uk

Nemeckí psychiatri sú presvedčení, že sezónnu depresiu má v sedemdesiatich percentách na svedomí nedostatok slnka. Aj vám podáva ruku? Zistite, ako sa jej zbaviť a vyčariť aj počas pochmúrnych dní úsmev na perách.

Metóda svetelnej terapie pochádza ešte spred roku 1903, kedy za ňu získal Nobelovu cenu dánsky lekár Niels Ryberg Finsen. Použil ju pri liečbe tuberkulózy kože. No až o osemdesiat rokov neskôr sa začali systematicky skúšať jej účinky na reprezentatívnej vzorke ľudí. Vtedajší psychiatrickí pacienti v Marylande sa počas dvoch rokov pravidelne každý deň museli posadiť na denné svetlo. Ak nastalo ročné obdobie, v ktorom to nebolo možné, denné svetlo im nasimulovali. Výsledky boli také ohromujúce, že túto metódu prevzali aj v Európe. Zatiaľ čo v deväťdesiatych rokoch v nemecky hovoriacich krajinách využívali svetelnú terapiu iba v 13 – 20%, v súčasnosti je to až v 70% prípadov sezónnej depresie.

Pocit šťastia je ako kvetina…

…najlepšie sa mu darí na svetle. Ideálne je práve slnečné svetlo, ktorého je žiaľ počas zimy menej, ako naše telo potrebuje. Preto je vhodné ho telu dodať inak. Možnosťou sú biolampy, ktoré je najlepšie si zapnúť hneď po prebudení približne na 20 minút až hodinku. Počas druhej polovice noci totiž náš mozog začne vylučovať melatonín, ktorý podľa vedcov môže byť spúšťačom depresívnej nálady. Jeho vylučovanie však svetlo dopadajúce na sietnicu zastaví, prípadne ho pomôže telu odbúrať. Výsledkom je príjemný pocit a dobrá nálada.Vedci varujú len pred jediným – nie je vhodné sa do spomínaného svetla pozerať priamo.


Tiež by vás mohlo zaujať: Recept proti depresii: Vypnutý televízor a cvičenie


Energia spod lampy

Zatiaľ čo spočiatku sa svetelná terapia orientovala len na celé viditeľné spektrum, dnes už používané biolampy generujú odfiltrované viditeľné monochromatické lineárne polaryzované svetlo. Najčastejšie sa používajú vlnové dĺžky žltého a červeného svetla. To naozaj pozitívne pôsobí najmä na psychiku – tlmí bolesť a podporuje tvorbu endorfínov.

Koľko stojí biolampa?

Ak bojujete so zimnou depresiou pravidelne, určite sa vám oplatí urobiť si na najbližší sviatok radosť práve takýmto darčekom. Cena biolámp sa pohybuje od 20 eur až po štvorciferné čísla. Pravidlo zlatej strednej cesty sa aj v tomto prípade javí ako ideálne riešenie. Ak si chcete najprv účinky svetelnej terapie vyskúšať, stačí zájsť do vybraných kozmetických salónov.


Tiež by vás mohlo zaujať: Na vankúši záleží: Vyberte si správne a spite ako v bavlnke


Čo všetko možno liečiť svetlom

Spomínané svetlo dokáže preniknúť do hlbších štruktúr kože. Hĺbku spomínaného prieniku však ovplyvňujú viaceré faktory – charakter kože, teda aj jej farba, hrúbka a v neposlednom rade tuková vrstva pod ňou. Výsledky vplyvu tohto svetla sú tlmenie bolesti, hojenie jaziev a zápalov, čo sa využíva pri liečbe polyartritídy či artrózy. Pozitívne výsledky dosahuje svetelná terapia aj medzi stomatologickými a angiologickými pacientmi. No a netreba zabúdať ani na nespočetné kozmetické účinky – napríklad zmiernenie akné.

Zdroj: sad-lighthire.co.uk, sad-lighthire.co.uk, Pippa
Odporúčame