Trápia vás časté vaginálne mykózy? Pomôže úprava stravy a posilnenie imunity

Žena

thinkstockphotos.com

S vaginálnou mykózou, ktorá sa prejavuje pálením, svrbením, opuchom, bielym hrudkovitým výtokom i bolesťami v podbrušku, sa vo svojom živote stretla snáď každá žena. Problém, ktorý vzniká v dôsledku premnoženia kvasinky Candida albicans, sa dá vyriešiť, napríklad zvýšením príjmu probiotík a prebiotík a, samozrejme, vhodným liečivom vo forme gélu, krému či čapíkov, ktoré predpíše gynekológ.

Situácia je však zložitejšia v prípade, že žena trpí opakovanými vaginálnymi mykózami. „Genitálnou mykózou som trpela s menšími prestávkami takmer stále. Lieky od lekára mi vždy pomohli iba na chvíľu a potom sa opäť vrátila. Bolo to veľmi nekomfortné a, samozrejme, obmedzovalo ma to aj v intímnom živote. Nakoniec som sa rozhodla vziať veci do vlastných rúk – navštívila som imunologičku, ktorá vďaka vyšetreniam zistila, že mám oslabenú imunitu, čo sa prejavuje práve na slizniciach môjho tela, a odporučila mi vhodnú liečbu na naštartovanie imunity. Okrem toho som upravila stravovacie zvyklosti a stavila na prírodné prostriedky,“  hovorí štyridsaťpäťročná Hanka.


Mohlo by vás zaujímať: Zákerné mykózy a plesne: Týmito potravinami sa ich môžete zbaviť


Pri opakovaných mykózach sa treba upraviť stravu

Ak sa chceme opakovaných vaginálnych mykóz zbaviť, je potrebné vyzbrojiť sa trpezlivosťou a zamerať sa na komplexné riešenie problému. Jednou zo zásadných vecí je úprava životosprávy. Na čom si dať záležať?

  • Obmedzte príjem sacharidov a to hlavne tzv. rýchlych sacharidov v podobe sladkostí, bieleho pečiva a vyhnite sa aj veľkému množstvu sladkého ovocia, ktoré je zdrojom fruktózy.
  • Každý deň si doprajte kvalitné fermentované produkty, ktoré sú zdrojom prospešných baktérií (probiotík), avšak pred mliečnymi fermentovanými výrobkami preferujte skôr kyslú kapustu, natto, miso či tempeh. To preto, lebo aj kyslé mliečne výrobky sú zdrojom laktózy (mliečneho cukru), ktorou sa kvasinky takisto živia.
  • Neopomínajte ani zdroje prebiotík, ktoré slúžia ako „potrava“ pre prospešné baktérie. Ide hlavne o zeleninu, ovocie a strukoviny.
  • Veľmi dôležitý je pitný režim v podobe čistej vody, ktorá pomáha s odstraňovaním škodlivých látok z tela. Do vody si môžete pridať čerstvú citrónovú šťavu, ktorá obsahuje dôležité antioxidanty a pomáha vyrovnávať vnútorné pH.
  • Dôležitou súčasťou boja proti vaginálnej mykóze sú potraviny bohaté na vitamín C a prospešné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. Napríklad v jednom veľkom pomaranči je až 82 mg vitamínu C, v jednom kuse kivi asi 64 mg a v polovici šálky nakrájanej červenej papriky až 95 mg vitamínu C. Bohatým zdrojom omega-3 tukov sú napríklad tučné morské ryby, rybí olej, ľanové semiačka alebo ľanový olej.

Mohlo by vás zaujímať: Proti plesniam na nohách zbraňami matky prírody: Niekedy zaberú lepšie ako lieky!


S kandidou pomáhajú bojovať aj ďalší pomocníci

Pri opakovaných vaginálnych mykózach odporúčam okrem úpravy stravovacích zvyklostí, čo je kľúčové, aj pravidelné užívanie kvalitných probiotík, extraktov z cesnaku a grepových jadierok. K tomu je vhodné pridať aj cyklické užívanie echinacey – 14 dní užívať echinaceu 3-krát denne a po 7-dňovej prestávke užívanie zopakovať. To všetko odporúčam kombinovať s aplikovaním bioaktívnych gélov do pošvy (2  až  3 razy týždenne),“ radí certifikovaná odborníčka na výživu a suplementáciu, Mgr. Miroslava Miková.

Jednotkou sú extrakty z grepových jadier

Grepové jadierka sú jedným z najúčinnejších antibiotík, ktoré nám ponúka sama príroda. Extrakt z týchto semien objavil v roku 1980 americký imunológ Jacob Harich. Grepové jadrá sú výnimočné v tom, že sa podieľajú na ničení „zlých“ baktérií či premnožených kvasiniek bez toho, aby narušili črevnú či vaginálnu mikroflóru.

Na skúmanie účinkov grepových jadier sa zamerali aj vedci z poľského Białystoku, konkrétne si posvietili na účinok 33 % grepového extraktu na rast kvasiniek. Po vykonaní pokusov skonštatovali, že extrakt mal silný antifungálny účinok proti kmeňom kvasiniek z rodu Candida. 


Máte vlastné skúsenosti s vaginálnymi mykózami? Napíšte ich ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame